Naturalną konsekwencją rekordowych upałów jest poszukiwanie metod na efektywne wykorzystanie darmowej energii słonecznej. Idealnie nadają się do tego kolektory słoneczne. Instalacje oparte na płaskich i próżniowych kolektorach słonecznych mogą służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania.
Warto przeczytać: Solary: jak oszczędzać dzięki nim energię w domu
Junkers opracował narzędzie o nazwie Solarkonfigurator. Pozwala ono określić, ile kolektorów słonecznych należy umieścić na dachu budynku, w którym chcemy wspomagać centralne ogrzewanie energią słoneczną lub wykorzystywać ją do wytworzenia ciepłej wody użytkowej.
Jak korzystać z konfiguratora solarów
Musimy określić takie dane jak:
- region, w którym znajduje się budynek,
- spadek i kierunek położenia dachu.
W zależności od celu, jakiemu ma służyć kolektor, należy określić także wielkość zasobnika (na ciepłą wodę użytkową) lub jednostkowe straty cieplne budynku (centralne ogrzewanie). Po wypełnieniu wszystkich pozycji narzędzie oszacuje solarfaktor (współczynnik korekcyjny, uwzględniający lokalizację budynku, spadek dachu oraz odchylenie od kierunku południowego) i liczbę potrzebnych kolektorów.
Chociaż upały panują w Polsce tylko przez część roku, z kolektorów słonecznych można efektywnie korzystać w naszej strefie klimatycznej praktycznie przez dwanaście miesięcy.
– Kolektory pełnią swoją rolę przez cały rok, nawet w zimie. Do ich prawidłowego działania nie są potrzebne wysokie temperatury, tylko promieniowanie słoneczne – podkreśla Robert Drozd, koordynator ds. szkoleń Junkers.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?