Prosty sposób na oszacowanie kolektorów słonecznych

redakcja.regiodom
Dach z kolektorami słonecznymi44°C w cieniu we Włoszech i Grecji, ponad 49°C w Maroku, najgorętszy lipiec w historii pomiarów temperatur w USA i stan klęski żywiołowej z powodu suszy w 26 stanach, gwałtownie topniejąca arktyczna pokrywa lodowa to tylko niektóre pojawiające się tego lata informacje. Temperatury przekraczające 35 °C w cieniu nie są rzadkością również w Polsce.
Dach z kolektorami słonecznymi44°C w cieniu we Włoszech i Grecji, ponad 49°C w Maroku, najgorętszy lipiec w historii pomiarów temperatur w USA i stan klęski żywiołowej z powodu suszy w 26 stanach, gwałtownie topniejąca arktyczna pokrywa lodowa to tylko niektóre pojawiające się tego lata informacje. Temperatury przekraczające 35 °C w cieniu nie są rzadkością również w Polsce. Bosch
Solarkonfigurator jest narzędziem przydatnym przy szacowaniu zapotrzebowania na kolektory słoneczne służące do przygotowania ciepłej wody i/lub wspomagania ogrzewania.

Naturalną konsekwencją rekordowych upałów jest poszukiwanie metod na efektywne wykorzystanie darmowej energii słonecznej. Idealnie nadają się do tego kolektory słoneczne. Instalacje oparte na płaskich i próżniowych kolektorach słonecznych mogą służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania. 

Warto przeczytać: Solary: jak oszczędzać dzięki nim energię w domu 

Junkers opracował narzędzie o nazwie Solarkonfigurator. Pozwala ono określić, ile kolektorów słonecznych należy umieścić na dachu budynku, w którym chcemy wspomagać centralne ogrzewanie energią słoneczną lub wykorzystywać ją do wytworzenia ciepłej wody użytkowej.

Jak korzystać z konfiguratora solarów

Musimy określić takie dane jak:

  • region, w którym znajduje się budynek,
  • spadek i kierunek położenia dachu.

W zależności od celu, jakiemu ma służyć kolektor, należy określić także wielkość zasobnika (na ciepłą wodę użytkową) lub jednostkowe straty cieplne budynku (centralne ogrzewanie). Po wypełnieniu wszystkich pozycji narzędzie oszacuje solarfaktor (współczynnik korekcyjny, uwzględniający lokalizację budynku, spadek dachu oraz odchylenie od kierunku południowego) i liczbę potrzebnych kolektorów.

 

Konfigurator systemów solarnych Junkers pomaga określić, ile kolektorów słonecznych należy umieścić na dachu budynku, w którym chcemy wspomagać centralne
Konfigurator systemów solarnych Junkers pomaga określić, ile kolektorów słonecznych należy umieścić na dachu budynku, w którym chcemy wspomagać centralne ogrzewanie energią słoneczną lub wykorzystywać ją do otrzymywania ciepłej wody użytkowej. Dostępny jest na stronie internetowej firmy. Prosty i intuicyjny w obsłudze program nie zastępuję jednak projektanta i instalatora. Fot. Junkers

Chociaż upały panują w Polsce tylko przez część roku, z kolektorów słonecznych można efektywnie korzystać w naszej strefie klimatycznej praktycznie przez dwanaście miesięcy.

–  Kolektory pełnią swoją rolę przez cały rok, nawet w zimie. Do ich prawidłowego działania nie są potrzebne wysokie temperatury, tylko promieniowanie słoneczne – podkreśla Robert Drozd, koordynator ds. szkoleń Junkers.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom