Premia termomodernizacyjna – kto może się o nią starać i jak uzyskać dofinansowanie na termomodernizację?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Premia termomodernizacyjna pozwala taniej ocieplić dom jednorodzinny, a także np. blok lub kamienicę.
Premia termomodernizacyjna pozwala taniej ocieplić dom jednorodzinny, a także np. blok lub kamienicę. Lukasz Zarzycki / Polska Press
Premia termomodernizacyjna to wsparcie finansowe od państwa na prace związane z ociepleniem budynku. Premia ułatwia spłatę kredytu zaciągniętego na termomodernizację, a skorzystać z niej mogą zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych, jak i bloków czy kamienic. Wyjaśniamy, jak uzyskać dofinansowanie.

Spis treści

Premia termomodernizacyjna w pigułce. Co to takiego?

Premia termomodernizacyjna to pomoc finansowa, której udziela państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Pieniądze są przyznawane na prace zmniejszające zużycie ciepła w budynku, przeprowadzone przy wsparciu kredytu (nie można uzyskać dofinansowania, jeśli przeprowadza się prace finansowane w całości z własnej kieszeni). Kwota wsparcia nie jest wypłacana inwestorowi, tylko przekazywana wprost do banku na poczet spłaty kredytu.

Ze wsparcia w postaci premii mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i inne podmioty, m.in. jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie mieszkaniowe i spółki. Przy staraniu się o premię konieczne jest najpierw sporządzenie audytu energetycznego.

Kto może starać się o premię na termomodernizację?

Premia termomodernizacyjna przysługuje właścicielom lub zarządcom budynków mieszkalnych (zarówno wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych), budynków zbiorowego zamieszkania (np. akademik), niektórych budynków użyteczności publicznej, lokalnych sieci ciepłowniczych i lokalnych źródeł ciepła. W praktyce oznacza to, że o premię mogą wnioskować:

 • osoby fizyczne (w tym właściciele domów jednorodzinnych),
 • wspólnoty mieszkaniowe,
 • spółdzielnie mieszkaniowe,
 • spółki prawa handlowego i inne osoby prawne,
 • towarzystwa budownictwa społecznego,
 • jednostki samorządu terytorialnego (np. gminy).

Jedyny dodatkowy wymóg jest taki, że o premię mogą starać się wyłącznie podmioty realizujące przedsięwzięcie termomodernizacyjne i finansujące je za pomocą kredytu. Jeśli termomodernizacja jest przeprowadzana w całości z własnego budżetu, to nie można uzyskać premii.

Premia termomodernizacyjna – jak duże dofinansowanie można otrzymać?

Kwota dofinansowania w ramach premii jest w każdym przypadku inna, gdyż zależy od zakresu przeprowadzonych prac remontowych i tego, jak duży kredyt zaciągnął inwestor. Jak podaje strona BGK, wysokość premii termomodernizacyjnej to:

 • 26 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego,
 • 31 proc. łącznych kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jeśli jednocześnie następuje zakup, budowa, montaż lub modernizacja instalacji odnawialnego źródła energii (koszty instalacji OZE muszą wynosić minimum 10 proc. całego przedsięwzięcia),
 • dodatkowo przy ocieplaniu budynków z wielkiej płyty można uzyskać dodatkowe wsparcie na ich wzmocnienie w wysokości 50 proc. kosztów wzmocnienia.

W praktyce wyliczenia te są nieraz bardziej skomplikowane, szczególnie w przypadku budynków wielorodzinnych (inaczej uwzględnia się np. powierzchnię pomieszczeń użytkowych w takim obiekcie).

– Kwota kredytu stanowi co najmniej 50 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i wynosi nie mniej niż wysokość premii – podaje strona BGK.

Jak otrzymać premię termomodernizacyjną? W tych bankach złożysz wniosek

Chcąc uzyskać premię termomodernizacyjną, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić audyt energetyczny. Powinien określać on całościowy stan techniczny nieruchomości, w tym przede wszystkim ilość zużywanej energii oraz rodzaj instalacji grzewczej istniejącej w budynku. Jednocześnie specjalista wykonujący audyt określa w nim możliwe do wykonania prace termomodernizacyjne wraz z kosztorysem i wskazuje, o ile zmniejszyłyby zapotrzebowanie budynku na energię. Może to być np. ocieplenie budynku, wymiana stolarki okiennej czy wymiana źródła ciepła. Obliczony zostaje także okres zwrotu inwestycji w te ulepszenia. W oparciu o audyt inwestor wybiera, jakie prace przeprowadzi.

– Izolacja przegród zewnętrznych ma zasadnicze znaczenie dla wysokości opłat, które właściciele domów jednorodzinnych ponoszą za ogrzewanie – wyjaśnia Henryk Kwapisz, Dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Grupy Saint-Gobain. – Mając na względzie efektywność energetyczną domu, warto w dalszej kolejności zwrócić również uwagę na takie kwestie, jak sprawna instalacja centralnego ogrzewania, właściwa wentylacja i w końcu wreszcie wysokosprawne, czy wręcz odnawialne źródło energii.

Mając w ręku wyniki audytu, można już składać wniosek o przyznanie kredytu z premią termomodernizacyjną w jednym z banków, które zawarły odpowiednią umowę z BGK. Są to następujące banki:

 • Bank Ochrony Środowiska S.A.,
 • Bank Pocztowy S.A.,
 • BNP Paribas Bank Polska S.A.,
 • VeloBank S.A.,
 • Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy.

Do wniosku dołącza się oryginał audytu energetycznego, który stanowi dla banku podstawę do decyzji, czy przyznać dofinansowanie.

Jeśli kredyt z premią zostanie przyznany, inwestor przystępuje do realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego na zasadach uzgodnionych z bankiem. Po zakończeniu prac bank weryfikuje, że przedsięwzięcie zostało zrealizowane w terminie i zgodnie z projektem opartym na wskazaniach audytu. Wówczas w ciągu 7 dni BGK przekazuje premię na konto w banku kredytującym, a środki te służą spłacie części zobowiązania.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

Otrzymałeś premię? Pamiętaj o umieszczeniu tablicy informacyjnej

Jeżeli inwestor otrzymał premię termomodernizacyjną w kwocie przekraczającej 50 tys. zł, to ma obowiązek informować publicznie o tym fakcie. Najważniejsza jest tablica informacyjna podająca, jakie dofinansowanie zostało udzielone i na jaki cel. Tablica musi spełniać wymogi podane w przepisach, a umieszcza się ją w miejscu realizacji przedsięwzięcia w momencie rozpoczęcia prac.

– Tablica informacyjna jest wyeksponowana przez 5 lat, licząc od dnia zakończenia realizacji zadania w zakresie prac budowlanych – informuje BGK.

Dodatkowo podmioty takie jak np. spółki czy jednostki samorządu terytorialnego muszą zamieścić określoną przepisami informację o uzyskanym wsparciu także na swojej stronie internetowej.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom