Krwawnice to piękne i niedoceniane kwiaty. Wspaniale kwitną, nie kapryszą i są na lata. Sprawdź, co im wystarcza, by pięknie rosły

Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Krwawnice to piękne rośliny, które rosną dziko w Polsce. Mają też odmiany ozdobne, które doskonale nadają się do ogrodów. To wieloletnie kwiaty, które ładnie kwitną latem. Są wytrzymałe, tolerancyjne i mają niewielkie wymagania. Sprawdź, jak uprawiać krwawnice, gdzie je posadzić i jakie właściwości mają te rośliny.

Spis treści

Krwawnica: co to za roślina

Krwawnica ma może niezbyt sympatyczną nazwę, ale wygląda i kwitnie pięknie. A w dodatku jest wytrzymała. Ta roślina pochodzi z naszego klimatu, więc niestraszny jej mróz. Krwawnice można spotkać na podmokłych łąkach, w pobliżu strumieni czy nawet rowów melioracyjnych. Warto jednak docenić jej urok i posadzić w ogrodzie.

Krwawnice ładnie kwitną, są wytrzymałe, trwałe i łatwe w uprawie.
Krwawnice ładnie kwitną, są wytrzymałe, trwałe i łatwe w uprawie. pixabay.com

Jak wygląda krwawnica pospolita?

Krwawnica pospolita jest dość wysoką rośliną, bo dorasta do 130 cm (ale ma też niższe odmiany). Jej łodygi lekko rozgałęzione i wzniesione. Latem gęsto pokrywają je różowofioletowe kwiaty. Mają one trochę „nieporządny” wygląd, bo ich płatki zawsze wyglądają, jakby były trochę zmięte, ale całość prezentuje się pięknie i efektownie. Krwawnica ma też oczywiście liście. Te, które rosną w dolnej części rośliny, mają sercowaty kształt, pojawiające się na łodygach są wąskie i dość długie.

Inne gatunki i odmiany ozdobne krwawnicy

Poza krwawnicą pospolitą uprawia się także krwawnicę rózgowatą i ich odmiany ozdobne. Wyglądają one dość podobnie, ale wyróżniają się bardziej zwartym pokrojem, zróżnicowanymi odcieniami kwiatów, są też niższe. Do popularnych odmian należą:

  • Blush – kwiaty jasnoróżowe,
  • Dropmore Purple – kwiaty purpurowe,
  • Lady Sackwille – kwiaty różowopurpurowe,
  • Robert – o żywo różowych kwiatach.

Sprawdź też: Jak uprawiać ładną i wytrzymałą tojeść kropkowaną i na co uważać, sadząc tę roślinę

Kiedy kwitną krwawnice?

Te rośliny kwitną latem, głównie w czerwcu/lipcu i sierpniu, czasem jeszcze wrześniu.

Czy krwawnice są wieloletnie?

Tak, krwawnica jest wieloletnią rośliną, byliną. Jest też trwała.

Gdzie posadzić krwawnicę i jakie ma wymagania?

Krwawnice należą do roślin o minimalnych wymaganiach. Rosną na różnych ziemiach, nawet niezbyt żyznych. Nie lubią jedynie suchych i piaszczystych. Najlepsze dla niej są podłoża wilgotne, a miejsca – słoneczne (zniosą także lekki cień). Dlatego krwawnice idealnie sprawdzają się do obsadzania oczek wodnych czy wszelkich wilgotnych, ale otwartych miejsc.
Jednak krwawnice rosną również w mniej idealnych dla nich warunkach. Zniosą też czasowy brak podlewania. Z powodzeniem można je sadzić także na różnych rabatach kwiatowych. Pięknie pasują do naturalistycznych i wiejskich. Niższe odmiany można też uprawiać w donicach.

Krwawnice można sadzić też w większych donicach. Nadają się do tego szczególnie niższe odmiany ozdobne.
Krwawnice można sadzić też w większych donicach. Nadają się do tego szczególnie niższe odmiany ozdobne. Katarzyna Laszczak

Niektóre portale polecają krwawnicę jako roślinę, która może zastąpić wrzosy w ogrodzie. Jednak krwawnicy z wrzosami nic nie łączy – jest znacznie większa, ma zupełnie inne kwiaty i liście, lubi inne warunki. Chyba jedyne wspólne cechy są takie, że obie rośliny lubią słońce i mają podobnie ułożone kwiaty, jednak znacznie więcej między nimi różnic niż podobieństw.

Pielęgnacja i cięcie krwawnicy

Te rośliny nie wymagają niemal żadnej pielęgnacji. Jedynie jeśli rosną w miejscu, które nie jest z natury wilgotne, docenią podlewanie, ale nie trzeba biegać codziennie z konewkę. Nie wymagają nawożenia.
Gdy krwawnice zaczynają przekwitać, warto je przyciąć. Jeśli przełom lata i jesieni będzie ładny, mają szansę zakwitnąć drugi raz.

Krwawnice szczególnie lubią słoneczne miejsca z wilgotną ziemią, ale radzą sobie w różnych warunkach.
Krwawnice szczególnie lubią słoneczne miejsca z wilgotną ziemią, ale radzą sobie w różnych warunkach. pixabay.com

Jak rozmnażać krwawnicę i kiedy ją sadzić?

Krwawnica pospolita rośnie w Polsce dziko w dobrych warunkach (wilgotna ziemia, słońce), dobrze rozrasta się, a także rozsiewa z nasion. Dlatego tym bardziej warto ścinać przekwitłe kwiaty. Natomiast do ogrodu warto wybierać odmiany ozdobne, które tworzą ładne kępy, ale nie rozrastają się za bardzo i najczęściej nie tworzą też nasion.

Sadzonki ozdobnych krwawnic kupisz w sklepach ogrodniczych. Można je sadzić przez cały sezon. Te rośliny można też rozmnażać przez podział kęp. Robi się to wiosną lub na przełomie lata i jesieni.

Właściwości krwawnicy

Nazwa tej rośliny ma związek z jej właściwościami leczniczymi – ziele krwawnicy pospolitej działa m.in. przeciwkrwotocznie. Napar pomaga też m.in. przy nieżycie żołądka, chorobie wrzodowej, a stosowany zewnętrznie łagodzi podrażnienia skóry, stany zapalne jamy ustnej, korzystnie też działa na przetłuszczające się włosy. Zielem jest kwitnąca roślina. Uwaga: informacje dotyczą czystego gatunku krwawnicy pospolitej (Lythrum salicaria).

Źródła

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom