Prace w ogrodzie i na działce: jak bezpiecznie je wykonywać

Agata Kaźmierczak
Rękawice ogrodniczeRękawice ogrodnicze są odpowiednie do wszystkich delikatnych prac ogrodniczych i pielęgnacyjnych np. przesadzanie, pikowanie, sadzenie. Wykonane z oddychającej i trwałej tkaniny bawełnianej z chropowatą powłoką od wewnętrznej strony. Optymalnie przylegają do dłoni dzięki specjalnie uformowanemu kciukowi.
Rękawice ogrodniczeRękawice ogrodnicze są odpowiednie do wszystkich delikatnych prac ogrodniczych i pielęgnacyjnych np. przesadzanie, pikowanie, sadzenie. Wykonane z oddychającej i trwałej tkaniny bawełnianej z chropowatą powłoką od wewnętrznej strony. Optymalnie przylegają do dłoni dzięki specjalnie uformowanemu kciukowi. Gardena
Wykonując prace w ogrodzie nie zawsze zwracamy uwagę na swoje bezpieczeństwo. Wchodzimy na drabinę - nie sprawdzając uprzednio jej szczebli, przycinamy gałęzie bez zabezpieczenia oczu. Takie błędy mogą skończyć się urazami ciała. Sprawdź, co zrobić, by prace w ogrodzie były bezpieczniejsze.

Z publikacji Głównego Urzędu Statystycznego („Wypadki przy pracy i problemy zdrowotne związane z pracą") dotyczącej wypadków przy pracy wynika, że w I kwartale 2013 roku ogółem osób poszkodowanych przy pracy było 17,6 tys. Jest to spadek w stosunku do I kwartału 2012 roku. W rolnictwie indywidualnym (nie ma osobnych danych dotyczących tylko ogrodnictwa), w porównaniu z I kwartałem 2012 r. liczba osób poszkodowanych w I kwartale 2013 r. zmniejszyła się i wynosi 4,3 tys. W tym gronie znaczna część osób ucierpiała z powodu pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń.

Marzysz o własnym ogrodzie? Zobacz: Jak zaprojektować ogród? Realizujemy nasz pomysł krok po kroku 

Bezpieczeństwo w ogrodzie zapewnić musimy sobie sami. Jeśli tego nie uczynimy, możemy być narażeni na skaleczenia nawet podczas drobnych prac. By poczuć się bezpieczniej, wystarczy tylko zastosować się do kilku prostych, ale ważnych wskazówek.

Zadbaj o porządek w ogrodzie. Jest on gwarancją bezpieczeństwa

Częstym błędem popełnianym przez ogrodników jest zostawianie narzędzi ogrodowych w przypadkowych miejscach.

Uwaga! To może być niebezpieczne. Na przypadkowo położone ostre widły może trafić, np. dziecko lub nasz pies. Kiedy nie wiesz, w której rabatce zostawiłeś narzędzie, nie powinieneś kazać szukać go innej osobie, która przez przypadek może się o nie skaleczyć. Lepiej poszukaj zguby samodzielnie.

Nie pozostawiaj bez nadzoru nożyc do cięcia i innych ostrych narzędzi. Może się okazać, że dziecko podczas twojej nieobecności zainteresuje się sprzętem. A wtedy nieszczęście gotowe.

Zwracajmy uwagę, czy podczas prac nie ma kogoś obok nas, komu przypadkowo moglibyśmy wyrządzić krzywdę np. podczas obcinania gałęzi. Miej „oczy dookoła głowy".

Używaj odzieży i akcesoriów ochronnych dla bezpieczeństwa i zdrowia

Prace ogrodowe zaleca się wykonywać w odzieży roboczej. Dużo lepiej od odzieży tradycyjnej zabezpieczy ona nasze ciało. Strój ogrodnika nie musi być drogi, ważne by miał odpowiednie parametry bezpieczeństwa. Kompletny strój składa się z takich elementów, jak:

  • Ogrodniczki – dzięki nim nie zabrudzimy odzieży i uchronimy ciało przed skaleczeniami, oparzeniami, itp. Powinny być one luźne i zrobione z materiału bardzo odpornego na uszkodzenia. Nie powinny krępować naszych ruchów.
  • Kurtka – nowoczesne okrycia wierzchnie są już nie tylko przeciwdeszczowe, ale i np. olejoodporne.
  • Rękawice – zapobiegają odciskom i zapewniają stabilniejsze trzymanie narzędzi w rękach, ale nie tylko. Chronią bowiem przed jesiennym chłodem. Najlepiej by były wzmocnione skórą. Współczesne wersje rękawic ogrodowych są wodoodporne.
  • Obuwie – koniecznie nieprzemakalne i mocne. Odpowiednio dobrane buty zapewnią nam swobodną pracę nawet w trudnych warunkach pogodowych.
  • Nakolanniki – najlepiej z pianki. Zamiast narzekać na bolące kolana, warto w pracy wykorzystać zabezpieczenia dla kolan.
  • Nauszniki i zatyczki do uszu – tłumią hałas spowodowany warkotem silnika kosiarek czy innych elektrycznych urządzeń. Nauszniki mogą mieć wbudowane radio, a zatyczki mogą być połączone sznurkiem.
  • Okulary (gogle) – zapobiegną uszkodzeniu oka podczas np. cięcia gałęzi.
  • Czapki, kapelusze – pamiętajmy, że to samo słońce, które daje energię do pracy, może być powodem udarów słonecznych. Dlatego podczas prac w ogrodzie odpowiedni zabezpieczenie głowy to podstawa.
  • Maseczki ochronne – stosujemy je podczas oprysków. Każdą  maseczkę używamy tylko raz.

Sprawdzaj i konserwuj narzędzia

Przegląd narzędzi i sprzętu ogrodowego najlepiej wykonać wiosną. Jeśli tego nie zrobimy, przed każdym użyciem sprawdźmy stan kosiarki oraz innych ręcznych – również tych narzędzi.

Każde sprawdzanie sprzętu lub jego konserwacja powinno być przeprowadzane zawsze wtedy, gdy urządzenie nie będzie podłączone do źródła prądu.

Uważaj na dzieci w ogrodzie!

Podczas prac w ogrodzie szczególną uwagę należy zwrócić na biegające nieopodal dzieci. By nie doszło do wypadków, starajmy się przede wszystkim zabezpieczać narzędzia ogrodowe lub po prostu chować je po skończonej pracy.

Wokół wydzielonego miejsca dla dzieci nie powinno sadzić się roślin kolczastych a także organizować oczka wodnego czy innego zbiornika na wodę.

Huśtawki, hamaki i inny ogrodowy sprzęt służący do wypoczynku odpowiednio zabezpiecz i co jakiś czas sprawdzaj jego stan.

Więcej porad na temat bezpieczeństwa dzieci w ogrodzie: Dziecko bezpieczne w ogrodzie: 8 zasad 

Zabezpieczaj rany, skaleczenia na skórze i chroń się przed owadami i słońcem

Każdy ogrodnik powinien wiedzieć, że nieodpowiednio zabezpieczone skaleczenia w obrębie partii ciała mających kontakt z ziemią, mogą być powodem tężca. Wraz z ziemią do rany dostają się bakterie. Jeśli wokół rany pojawi się zaczerwienienie, a ból w jej obrębie będzie narastał, wtedy natychmiast należy skontaktować się z lekarzem. Ogrodnicy chcący czuć się bezpiecznie podczas prac, pomyśleć powinni o szczepionce przeciw tężcowi,

Dowiedz się: Jak usunąć kleszcza w łatwy i bezpieczny sposób 

Innym niebezpieczeństwem czyhającym na ogrodnika są komary i kleszcze. Ugryzienia pierwszych z nich nie mają większych konsekwencji dla życia człowieka, zaś kleszcze niezauważone w naszym ciele mogą być powodem groźnych chorób. Obecnie na rynku jest sporo preparatów odstraszających wszelkie owady. Najlepiej przed wyjściem do ogrodu użyć jednego z nich.

Te prace w ogrodzie wykonuj bardzo ostrożnie!

Szczególnie niebezpieczne może być cięcie gałęzi, dlatego zastosuj się do kilku zasad:

  • Zabezpiecz oczy przed urazem.
  • Przed rozpoczęciem cięcia drzew i krzewów sprawdź sprzęt.
  • Skorzystaj z pomocy bliskich w razie potrzeby.

Wiele ostrożności wymaga też przygotowanie oprysków. Podczas mieszania pamiętaj o:

  • Odzieży ochronnej zabezpieczającej twarz, oczy, ręce.
  • Umyciu rąk po skończonej pracy.
  • Utylizacji resztek środków. Pamiętaj, że niewolno niewykorzystanej substancji wylewać byle gdzie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom