Dziecko bezpieczne w ogrodzie: 8 zasad. Są rzeczy, o które masz obowiązek zadbać

Anna Karda
Dziecko bezpieczne w ogrodzieBezpieczeństwo dziecka w przydomowym ogrodzie zależy od osób dorosłych.
Dziecko bezpieczne w ogrodzieBezpieczeństwo dziecka w przydomowym ogrodzie zależy od osób dorosłych. mk
Rolą dorosłego jest przewidzieć, co złego może spotkać dziecko w ogrodzie albo na działce, a dziecka – dobrze się bawić. Podpowiadamy, co zrobić, by twoje pociechy były beztroskie, a ty – zrelaksowany.

Zdania są podzielone: jedni mówią, że kiedyś dzieci biegały bez nadzoru i „jakoś nic im nie było", drudzy wchodzą za swoimi maluchami nawet do piaskownicy. Jak nie popaść w przesadę, ale także nie zdawać się na przypadek, jeśli chodzi o bezpieczeństwo twojej pociechy.

Warto przeczytaćPlac zabaw w ogrodzie 

Trudno puszczać malucha samopas, jeśli ogródek jest ogrodzony sztachetami, z których sterczą gwoździe, a w środku jest odkryta studnia i liczyć, że nic się nie stanie. Są rzeczy, o które masz obowiązek zadbać.

Zobacz równieżMinipiaskownica w przydomowym ogrodzie: zrób ją sam. Poradnik 

Unikaj śliskich nawierzchni

  • Nie wysypuj ogrodowych czy działkowych alejek żwirem i nie układaj na nich drewnianych bali – dzieci uwielbiają biegać boso: ostre kamyczki mogą pokaleczyć im stopy, a zmoczone drewno robi się bardzo śliskie. Wystarczy, ze podczas podlewania roślin polejesz wodą alejkę i upadek gotowy. 

Rada: Najlepiej do wytyczania ścieżek użyć chropowatych płyt chodnikowych alko kostki brukowej (są też takie, które imitują kamień czy plastry drewna, więc decydując się na bezpieczeństwo, nie musisz rezygnować z ładnego wyglądu twojego ogródka). Sprawdzą się też specjalne gumowe płytki, które układa się na boiskach i placach zabaw (kosztują około 20-30 zł za sztukę).

Utrudnij dziecku wspinaczkę

  • Uważaj, gdzie przystawiasz drabinę – jeśli nie chcesz, by twoje pociechy weszły bez nadzoru na drzewo albo na dach altanki, nie przystawiaj do nich drabiny albo np. beczek na wodę. 

Rada: Dobrze, jeśli stworzysz dzieciom mini-placyk zabaw albo wytyczysz miejsca, na które wolno się wdrapywać, np. domek na drzewie albo lina z supłami do podciągania. Jeśli dzieci będą mogły się wyszaleć, jest mniejsza szansa na to, że np. wejdą na dach, choć to też trzeba brać pod uwagę.

Zabezpiecz kanty

  • Nie stawiaj przed wejściem do altanki metalowej wycieraczki – upadek na nią może być bardzo groźny. 
  • Zabezpiecz schodki (najlepiej gumowymi nakładkami) i upewnij się, czy poręcz od tarasu jest stabilna (dzieci będą pewnie przez nią przechodzić na skróty). 
  • Usuń albo napraw rzeczy, o które można się potknąć albo z nich spaść: chodniczki, krzywa ławka. 

Rada: Na ostre krawędzie i kanty mebli w altance przyklej specjalne ochraniacze z tworzywa, tak jak w mieszkaniu.

Wydziel strefy

  • Zostaw trawnik do zabawy. Tu bez obaw maluchy pokopią piłkę, rozłożą się na kocyku albo poturlają w trawie, nie niszcząc ogródka. 
  • Warzywniak i oczko wodne wytycz w rogu działki
  • Kwiaty posadź przy płocie i z dala od miejsca zabaw, by ciągle nie strofować maluchów. 

Rada: Jeśli planujesz urządzać grilla, nie sadź w pobliżu krzewów owocowych i kwiatów, by nie przyciągać owadów do jedzenia. Jasny podział sprawi, że pieląc ogródek będziesz mieć maluchy na oku, a one – bawiąc się – nie będą zadeptywać grządek.

Przemyśl wysokość ogrodzenia

  • Pozbądź się wszystkiego, o co można się potknąć. Nie wydzielaj ścieżek niskimi płotkami i rollborderami (szczególnie niebezpieczna jest w tej roli blacha falista, ze względu na bardzo ostrą krawędź).
  • Nie wbijaj szyjkami do ziemi szklanych butelek i tym podobnych wynalazków – to niebezpieczny pomysł i źle wpływa na wygląd ogródka. 
  • Unikaj drutów do podwiązywania roślin (są do tego specjalne gładkie linki, które nie zniszczą roślin i nie pokaleczą dłoni) 
  • Zrezygnuj z ostrych zakończeń ogrodzenia (drutów kolczastych, kutych strzałek, itp.). 
  • Sprawdź, czy z płotu nie wystają gwoździe.

Rada: Niskie rollbordery świetnie podkreślą kwietniki, a płotek (średniej wysokości, do pasa), zabezpieczy ogródek warzywny przed zadeptaniem albo rzuconą podczas zabawy piłką. Ścieżki najlepiej wydeptać albo poukładać na nich kamienne płyty. 

Trzymaj chemię poza zasięgiem dziecka

  • W altance – tak jak w domu – schowaj środki chemiczne do szafki. Paliwo do grilla, zapałki, nawozy najlepiej zamykać na klucz albo ustawiać na najwyższej półce, poza zasięgiem małych rączek. Tak samo postępuj z ostrymi narzędziami, jak sekator, grabie czy motyka.
  • Mniejsze narzędzia przechowuj w skrzyni na narzędzia, większe zamykaj w komórce albo powieś wysoko na kołkach na ścianie altanki.

Rada: Nie zostawiaj np. grabi opartych o drzewo czy altanę – stając na nie, można się skaleczyć albo uderzyć trzonkiem w głowę.

Zagrodź dostęp do wody

  • Studnię bezwzględnie musisz zakryć i uniemożliwić dziecku samodzielne otwarcie włazu (możesz np. położyć na nim duży kamień). Bardzo niebezpieczne jest oczko wodne – dno wyłożone specjalną folią jest bardzo śliskie i nawet z płytkiego dołka ciężko się samemu wydostać. 

Rada: Teren wokół oczka wodnego nie może być spadzisty, by dziecko nie sturlało się do niego podczas zabawy. Nie wytyczaj też ścieżek tuż przy linii wody.

Stwórz trochę cienia

  • Ławeczkę albo leżaki ustaw pod drzewem.
  • Postaw parawan albo letnią altanę z daszkiem.
  • Rozłóż ogrodowy parasol, pod którym będziecie jeść, leżeć na kocu albo schnąć na leżaku po kąpieli w basenie. 

Rada: Unikaj rozbijania dzieciom namiotu w ogródku – w upalne dni w środku temperatura może dochodzić nawet do 50 stopni! 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom