Spis treści
Co jedzą jeże i czy zapadają w sen zimowy?
Jeże mieszkają w okolicach lasów mieszanych i zagajników. Jednak zwierzątka te są również mile widzianymi gośćmi w naszych ogrodach. Dlaczego? Ponieważ jeże są pożyteczne. Gdy jeż już pojawi się w naszym ogrodzie, to warto postarać się, żeby w nim zamieszkał. Jeż jest drapieżnikiem, który poluje na ślimaki oraz owady i ich larwy, w tym pędraki. Uzupełnieniem jego diety są dżdżownice, małe płazy i jaja ptaków. Warto wiedzieć, że nie jest prawdą to, że jeże zjadają jabłka i inne owoce, więc nie musimy obawiać się o plony w ogrodzie. Jesienią warto kupić lub zbudować domek dla jeża, w którym te zwierzęta będą mogły spokojnie zapaść w sen zimowy.
Gotowe domki dla jeży możesz kupić. Ile to kosztuje?
Jeżeli nie chcemy sami wykonać domku dla jeża lub zwyczajnie nie mamy na to czasu, możemy kupić gotowy. Oferta takich domków jest coraz szersza. Przykładowo możemy nabyć taki zrobiony z płyty OSB. Ale są także domki z wikliny i innych materiałów. Dostępne są również też różne rozwiązania konstrukcyjne, np. domki z przedsionkiem lub izolowaną podłogą. Ich ceny są dość zróżnicowane – najczęściej wahają się od ok. 60 do nieco ponad 100 zł. Bez problemu można je kupić przez Internet, bywają także w marketach budowlano-ogrodniczych.
Jak urządzić domek dla jeża?
Sama konstrukcja to jedno, ale kupiony domek najczęściej trzeba wykończyć, czyli jego wnętrze wyścielić sianem lub liśćmi. Od góry warto go również zabezpieczyć przed opadami i zimnem. Można do tego celu wykorzystać np. folię, obsypać ją liśćmi i nakryć gałęziami (dzięki temu liście nie będą rozwiewane). Dodatkowo domek można postawić na płycie styropianu. Wygodne w obsłudze są domki z unoszonym dachem, które po sezonie łatwiej jest wysprzątać.
Prosty sposób na domek dla jeży
Jeże mogą zadowolić się nawet stertą liści pozostawioną w ogrodzie, ale jeśli chcemy zafundować im coś wygodniejszego, a jednocześnie nie chcemy kupować domku, możemy go przygotować z materiałów naturalnych i pozyskanych (w większości) z ogrodu. To „szałas” dla jeża.
Konstrukcję wznosimy ze średniej wielkości gałęzi, tworząc coś w rodzaju małego szałasu. Obsypujemy go warstwą liści lub siana, przykrywamy to folią i sypiemy kolejną warstwę liści. Całość nakrywamy większymi gałęziami, które zabezpieczą całą konstrukcję od zewnątrz. Na podłogę również sypiemy solidną warstwę liści.
Gdzie postawić domek dla jeża?
Budkę dla jeża najlepiej postawić w ustronnym zakątku ogrodu, w którym nasz gość będzie miał spokój. Miejsce powinno być osłonięte przed wiatrem (najlepiej – również przed deszczem). Optymalnie, by znajdowało się na jakimkolwiek lekkim wzniesieniu terenu, a na pewno nie w zagłębieniu. Chodzi o to, żeby woda z opadów czy roztopów nie zalewała go. Unikajmy też miejsc silnie nasłonecznionych, bo pod koniec zimy w ciągu dnia słońce już mocno przygrzewa i to może przedwcześnie wybudzać zwierzęta, a noce są jeszcze mroźne. Nie stawiajmy też domku w miejscach mocno zacienionych, gdzie będzie zimno.
Kiedy wystawić domek dla jeża?
Domek dla jeża trzeba wystawić jesienią, we wrześniu lub październiku.
Zadbaj o jeże nie tylko jesienią
Nie tylko jesienią i zimą warto zapewnić warunki odpowiednie dla bytowania jeży. Dlatego zadbajmy o kilka podstawowych rzeczy:
- ustawmy poidełko z wodą – o w miarę niskich krawędziach. Uwaga: nie dawajmy jeżom mleka! To skończy się zatruciem zwierzęcia;
- ograniczmy stosowanie chemii – nawet jeśli dany środek nie działa bezpośrednio na jeże, to zatruje się on, zjadając owady, które pady ofiarą środków chemicznych;
- pozostawmy kawałek „dzikiego” ogrodu – np. gdzieś na tyłach, przy kompostowniku itp. – chodzi o miejsce z rzadziej koszoną trawą, jakimiś krzewami itp., gdzie jeż poczuje się bezpiecznie i znajdzie schronienie przez cały sezon.
Dowiedz się więcej: Jak żyją jeże, co jedzą i dlaczego warto mieć te zwierzęta w ogrodzie
Pamiętajmy! Gatunki jeży występujące w Polsce podlegają ścisłej ochronie.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?