Posadź cebulowe kwiaty w donicach

Grażyna Zwolińska
Rośliny cebulowe w donicachZ cebulowych kwiatów można tworzyć w donicach ciekawe kompozycje
Rośliny cebulowe w donicachZ cebulowych kwiatów można tworzyć w donicach ciekawe kompozycje Centrum Cebulkowe
Nie trzeba mieć działki ani przydomowego ogródka, żeby móc wiosną podziwiać wyhodowane przez siebie narcyzy, tulipany czy hiacynty. Wystarczą chęci i balkon lub taras.

Właściciele klasycznych kawałeczków ziemi już od kilku tygodni sadzą na grządkach kwiatowe cebule, żeby zdążyły ukorzenić się przed zimą. Można to robić jeszcze w październiku. Ci, którzy ziemię mają tylko w doniczkach, też mogą dołączyć do fanów tego typu roślin.

Przeczytaj poradnikRośliny cebulowe sadzimy jesienią 

Donice muszą mieć co najmniej 30 cm głębokości

Zanim na balkonach pojawią się po Zimnej Zośce skrzynki np. z pelargoniami, udekorować je mogą już na przełomie marca i kwietnia donice z kwiatami wyrastającymi z cebul. Donice te można zresztą wnieść do mieszkania, jeśliby pogoda nie sprzyjała podziwianiu kwiatów.

Pojemniki, do których właśnie teraz posadzimy cebule, muszą mieć co najmniej 30 cm głębokości i choć jeden otwór odpływowy w dnie. Drenaż z grubego piasku, żwiru lub potłuczonej doniczki należy ułożyć tak, żeby nie zatkał otworów. Na drenaż dajemy ziemię bogatą w składniki pokarmowe, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Kwaśnej gleby cebulkowe rośliny nie lubią.

Uwaga! Nowe ceramiczne donice przed napełnieniem warto przez dobę namoczyć w wodzie.

Głębokość równa ich trzykrotnej wysokości

Do sadzenia w donicach najlepiej wybrać odmiany niezbyt wysokie i o sztywniejących łodygach. Pamiętając, że od jakości posadzonych jesienią cebul zależeć będzie jakość kwiatów, jakie pojawią się wiosną. Ważne, żeby cebule były duże, dorodne, bez uszkodzeń i śladów pleśni. Nie powinny być też zbyt miękkie lub zaschnięte.

Przestrzegać trzeba zasady sadzenia cebul na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości oraz dbać o to, żeby nie dotykały brzegów donicy. Zaleca się też nieco gęstsze sadzenie niż w gruncie.

Narcyzowa, tulipanowa, hiacyntowa

Najprościej jest zrobić donicę z kwiatami jednego gatunku, np. narcyzową czy hiacyntową. Jeśli chcemy posadzić gatunki o różnej wielkości cebul, należy sadzić je warstwowo. Najgłębiej te największe, np. tulipany, nad nimi hiacynty, a najpłycej szafirki, krokusy, zawilce. No i dbać, w miarę możliwości o to, żeby cebule nie były sadzone jedna nad drugą.

Warto wiedziećNarcyzy w malutkich doniczkach: co, gdy przekwitną

Po posadzeniu cebule należy podlać. W przypadku suchej jesieni umiarkowane podlewanie trzeba powtarzać, bo ułatwi to ukorzenienie się cebul.

Czytaj też: Hiacynty doskonałe na skalniaki  

Styropianowe ocieplenie na zimę

Trochę zachodu wymaga zabezpieczenie donic przed mrozami. Pół biedy, jeśli mamy nie ogrzewane pomieszczenie, np. piwnicę. Jeśli nie, to donice trzeba włożyć np. do drewnianej skrzyni lub innego pojemnika i obłożyć od wewnątrz kawałkami styropianu. Dobrze jest też dać styropian na spód. Wolne przestrzenie można także wypełnić trocinami, papierem, szmatami, słomą. Na wierzch warto położyć gałązki jedliny lub warstwę kory. Donice można też, jeśli mamy taką możliwość, wkopać w ziemię. Wczesną wiosną zabezpieczenia usuwamy i wyglądamy pierwszych kwiatów.

Warto wiedzieć, że już w lutym w wielu kwiaciarniach, a nawet supermarketach pojawią się rośliny cebulowe gotowe do kwitnięcia. Można więc wzbogacić nimi swoją kolekcję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom