Hiacynty s
ą symbolem wiosny, nie tylko dzięki swej urodzie, ale i intensywnemu zapachowi. Na świecie uprawia się ponad sto gatunków tych kwiatów, a najpopularniejsze są te różowe i niebieskie. To idealne rośliny na wiosenne rabaty, ale także skalniaki.
Zobacz również: Kolorowe wyspy z hiacyntów
Cebule sadzi się we wrześniu lub październiku, zachowując odpowiedni odstęp między nimi. Trzeba przy tym uważać, by ziemia była równo przysypana. W innym przypadku w zagłębieniach będzie zbierała się woda. Na zimę miejsce sadzenia hiacyntów można przykryć ściółką.
Hiacynty lubią wystawę słoneczną
Tworząc hiacyntowy zakątek na skalniaku warto oddzielić go od reszty np. drewnianymi palikami lub kamieniami, tak by stworzyć taras.
Rośliny te lubią miejsca słoneczne, choć udadzą się także w lekkim cieniu. Hiacynty zniosą każdy rodzaj ziemi, byleby nie była ona zbyt kwaśna i wilgotna.
– Jednak najlepiej przyjmują się na lekkich i żyznych glebach. Jeśli w ogrodzie mamy ziemię ciężką i gliniastą, trzeba ją wzbogacić o piasek i torf, jeśli zaś mamy typowe piaski dodać trzeba ziemię kompostową – radzą ogrodnicy.
Polecamy poradnik: Rośliny wskaźnikowe, które podpowiedzą, jaką masz ziemię w ogrodzie
Jeśli mamy suchą wiosnę rośliny trzeba intensywniej podlewać. Po przekwitnieniu (zazwyczaj w maju) trzeba usunąć suche liście, aby przyrost cebul nie był zahamowany. Cebule wykopujemy z ziemi w czerwcu. Trzeba je osuszyć i przechowywać w chłodnym miejscu do kolejnego wysadzenia.
Oczywiście nie musimy rezygnować z podziwiania tych pięknych kwiatów również zimą. Ponieważ hiacynty doskonale sprawdzają się jako rośliny doniczkowe we wnętrzu.
Zobacz: Hiacynt w doniczce
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?