Spis treści
Co to jest porzeczkoagrest i jak wygląda?
Porzeczkoagrest to krzew owocowy, który jest skrzyżowaniem porzeczki czarnej oraz agrestu. Rodzi dość duże owoce o ciemnym kolorze. Jest okazały, bo może osiągać do 2 m wysokości. Sporą zaletą jest to, że nie odziedziczył kolców po agreście i ma gładkie pędy.
Jak smakuje porzeczkoagrest?
Owoce porzeczkoagrestu smakują jak połączenie agrestu oraz czarnej porzeczki. Można je jeść na surowo (szczególnie słodszej odmiany Croma), ale świetnie też nadają się na przeróżne przetwory (tu dochodzi też odmiana Josta).
Jak uprawiać porzeczkoagrest?
Ten krzew jest wytrzymały i niewybredny. Doskonale znosi mróz i nie kaprysi co do ziemi. Jednak, jeśli chcemy mieć udane zbiory, posadźmy go w słonecznym miejscu, na żyznej i przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Warto też zadbać o podlewanie, gdy nie pada, bo choć roślina przetrwa okresy suszy, to nie da wielu owoców. Porzeczkoagrest doceni nawożenie kompostem.
Kiedy sadzić porzeczkoagrest?
Te krzewy najlepiej sadzić wiosną i jesienią (bywają wtedy dostępne w tańszej wersji, z tzw. gołym korzeniem). Ale możemy też kupić sadzonki w pojemnikach – takie krzewy można sadzić przez cały sezon (latem pamiętajmy o podlewaniu).
Jak i kiedy przycinać porzeczkoagrest?
Po posadzeniu krzewu warto skrócić wszystkie pędy (u sadzonych późnym latem i jesienią robi się to wczesną wiosną). W kolejnych latach na przedwiośniu wykonujemy cięcie sanitarne, czyli usuwamy pędy uszkodzone, połamane i itp. Natomiast, kiedy krzew ma 4-5 lat należy zacząć usuwać również najstarsze pędy. Robi się to w marcu.
Choroby porzeczkoagrestu
Niestety porzeczkoagrest odziedziczył skłonność do chorób po obydwu roślinach macierzystych. Zagraża mu m.in. mączniak, dotykający agresty, jak i rdza porzeczkowo-wejmutkowa, na którą zapadają porzeczki. Do ochrony (również profilaktycznie) warto stosować naturalne opryski, m.in. z czosnku, drożdży, pokrzywy czy krwawnika. Dowiedz się więcej: te naturalne opryski pomogą na choroby grzybowe roślin. Bardziej odporna na choroby jest odmiana Josta. Ważne jest też to, by unikać sadzenia sosen w pobliżu porzeczkoagrestu, bo to sprzyja rozwojowi rdzy.
To przyda Ci się w ogrodzie
