Poplon sierpniowy na nawóz zielony do ogrodu. Sprawdź, co i kiedy posiać, by naturalnie użyźnić ziemię i wspomóc wzrost roślin

Joanna Turakiewicz
Rzepak jary wykorzystuje się na nawóz zielony.
Rzepak jary wykorzystuje się na nawóz zielony. Hans (Pixabay.com)
Poplon sierpniowy pozwala naturalnie użyźnić glebę w ogrodzie. Jeśli posiejesz te rośliny na zielony nawóz, nie tylko ozdobią przestrzeń, ale i wspomogą ziemię w wydawaniu plonów, zasilając ją składnikami odżywczymi. Sprawdź, w jakich terminach i jakie gatunki warto wysiać.

Spis treści

Ziemia, która wykarmiła już w tym sezonie sporo roślin, jest nieco, a czasem i mocno wyeksploatowana. Jej kondycję można poprawić, siejąc rośliny jako poplon na nawóz zielony. 

Po co siać poplon?

Nie są to gatunki, które dodamy do sałatki, ale takie,dzięki którym w przyszłym sezonie zbierzemy bogatsze plony ulubionych warzyw. Zagłuszą one chwasty, a w odpowiednim momencie, przekopane z glebą, wzbogacą ją o cenne składniki.

Warto przeczytać:

Stosując poplon, nie tylko nawozimy glebę, ale też znacznie poprawiamy jej strukturę, chronimy ją przed wypłukiwaniem składników mineralnych i nadmiernym wysychaniem, bo zielona masa osłania podłoże przed palącym sierpniowym słońcem.

Niektóre ze stosowanych jako poplon roślin mają też właściwości wiązania i unieszkodliwiania niektórych substancji np. metali ciężkich. Nie zawsze da się to rozwiązanie zastosować w małym ogródku warzywnym, który na ogół staramy się mieć w pełni zagospodarowany warzywami. Ale jeśli leży w nim odłogiem jakaś grządka, na którą w tym roku brakuje nam już pomysłu, warto obsiać ją którąś z dobroczynnych roślin.

Kiedy należy wysiać poplon na nawóz zielony?

W rolnictwie stosuje się dwie pory wysiewu poplonu:

  • w lipcu i w sierpniu to poplon letni, który przekopiemy jesienią
  • poplon ozimy – trafia do gleby późną jesienią i przekopywany jest wiosną następnego roku.

Czasem stosuje się też tzw. mulczowanie, czyli pozostawienie wysianego późnym latem poplonu na zimę bez przekopania, a dopiero wiosną ścięcie i rozdrobnienie roślin, które wówczas przekopuje się z ziemią.

Podpowiadamy:

W ogródkach, gdzie na ogół wolimy przekopać przed zimą ziemię z obornikiem lub kompostem i pozostawić ją w ostrej skibie, by łapała wilgoć, lepiej sprawdza się poplon letni i taki jest na ogół stosowany.

Najlepsze rośliny na poplon letni

Na poplon wybieramy rośliny szybko rosnące, które nie wyjaławiają gleby, a wręcz przeciwnie – wzbogacają ją.

Jednym z najpopularniejszych nawozów zielonych są rośliny motylkowe (bobowate). Ich wielką zaletą w ogrodnictwie jest właściwość wzbogacania gleby w azot, dzięki ich symbiotycznemu układowi z wychwytującymi ten pierwiastek z atmosfery bakteriami. Głęboko sięgającymi, silnymi korzeniami spulchniają glebę, a dodatkowo pobierają i przetwarzają związki mineralne, które po ich przekopaniu będą łatwiej przyswajalne dla roślin zajmujących zagon w przyszłym roku. W tej grupie znajdziemy m.in. łubin żółty i niebieski (wąskolistny), peluszkę (groch pastewny), seradelę i wykę oraz bobik. Popularnymi roślinami na nawóz zielony są również facelia błękitna i gryka.

Sprawdź:

W tej grupie znajdują się też niektóre kapustne, jak gorczyca czy rzepak, choć używane powinny być z większą rozwagą, ze względu na wrażliwość na te same choroby i szkodniki co warzywa kapustne i rzepowate. Nie powinno się ich więc wysiewać w miejscach, w których w kolejnych sezonach chcemy uprawiać kapustę, brukselkę, rzodkiew czy rzepę. Należącą do tej grupy gorczycę warto siać na grządce przeznaczonej np. na sałatę, ze względu na jej właściwość odstraszania ślimaków.

Jakie rośliny wybrać na gleby lekkie, a jakie na ciężkie?

Rośliny dobieramy też do rodzaju gleby, którą chcemy uszlachetnić nawozem zielonym:

  • gleby lekkie: łubin żółty, seradela, wyka kosmata (ozima), facelia błękitna, gorczyca biała,
  • gleby średnie: łubin żółty i wąskolistny (niebieski), peluszka (groch pastewny), wyka kosmata,
  • gleby ciężkie: bobik, peluszka, wyka siewna, wyka kosmata, rzepak jary i ozimy.

Rośliny można z sobą mieszać, siejąc razem np. łubin żółty z seradelą lub facelią na glebach lekkich, na średnich zaś, mieszając go z peluszką i wyką. Odpowiednią mieszanką na ciężką, gliniastą ziemię będzie bobik wymieszany z peluszką i wyką albo łubinem niebieskim.

Rośliny przekopujemy, zanim przekwitną i zaowocują, bo jeśli im na to pozwolimy, mogą ziemię zubożyć, pobierając składniki pokarmowe potrzebne do wykształcenia owoców. 

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom