Ogrzewanie pompą ciepła: czy to się opłaca

redakcja.regiodom, Ecomotyl - wyłączny dystrybutor marki Heliotherm w Polsce
Pompa ciepłaOgrzewanie pompą ciepła: czy to się opłaca
Pompa ciepłaOgrzewanie pompą ciepła: czy to się opłaca Heliotherm Polska
W Polsce pompy ciepła są wciąż mało popularne. Podczas gdy mieszkańcy krajów Europy Zachodniej od wielu lat na dużą skalę wykorzystują to rozwiązanie jako ekologiczny sposób ogrzewania.

Z czego wynikają obawy przed instalacją pompy ciepła? Przyczyną bez wątpienia są opinie, jakie krążą ma temat kosztów samej inwestycji oraz późniejszej eksploatacji pomp ciepła.

Koszt eksploatacji pompy ciepła

Rozważając zakup pompy ciepła powinniśmy skupić się na oszacowaniu kosztów eksploatacji ale w długoletniej perspektywie. Nie możemy zapominać przy podejmowaniu decyzji o stale rosnących cenach oleju opałowego i gazu. Pompa ciepła w 75% wykorzystuje darmową energię, która pochodzi z powietrza, wody lub gruntu, a 25% wytwarzane jest przez sprężarkę, zasilaną energią elektryczną. Ilość zużytego prądu jest kosztem produkcji ciepła dla celów centralnego ogrzewania i c.w.u. Stosunek mocy grzewczej urządzenia do ilości pobieranego przez nie prądu mówi nam o sprawności systemu ogrzewania.

Nowoczesne pompy ciepła mają sprężarki z modulowaną mocą. W pompach ciepła o wysokiej sprawności z 1 kWh energii elektrycznej można otrzymać nawet 5 kWh energii cieplnej. Dodatkowo urządzenie można tak ustawić, żeby sprężarka pracowała według niższej stawki energii elektrycznej. Natomiast uzyskany nadmiar energii można wykorzystywać w ciągu dnia.

Największy wpływ na koszty eksploatacyjne pompy ma jednak optymalizacja jej pracy oraz pracy dolnego źródła, instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Od czego zależy wydajność pompy ciepła?

Wydajność pompy ciepła jest tym większa, im mniejsza jest różnica między ciepłem pozyskanym ze źródła, a przekazanym do instalacji grzewczej. W polskim umiarkowanym klimacie najlepszym rozwiązaniem jest wybór energii skumulowanej w gruncie jako źródła dolnego oraz systemu niskotemperaturowego jako odbiornika (np. ogrzewanie podłogowe). Jeśli zastosujemy takie rozwiązanie, a instalacja zostanie wykonana prawidłowo możemy liczyć na zwrot kosztów inwestycji po około 7 latach eksploatacji.

Unikaj błędów podczas instalacji pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które jest wrażliwe na błędy podczas instalacji i raczej ich nie wybacza. Dlatego montaż pompy najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie. Będziemy mieli wówczas pewność, że urządzenia zostanie poprawnie dobrane i zwymiarowane. Nie musimy obawiać się również o właściwą instalację dolnego i górnego źródła ciepła. To bardzo ważne, ponieważ ewentualne błędy spowodują spadek efektywności urządzenia oraz niedogrzanie domu. A to pociąga za sobą wyższe koszty eksploatacji pompy ciepła.

Aby obniżyć zużycie energii do minimum, musimy zadbać o kilka podstawowych czynników. Moc pompy ciepła zawsze dobierajmy do indywidualnych potrzeb grzewczych budynku. Zapotrzebowanie na energię określane jest na podstawie dokładnego bilansu cieplnego domu. Bardzo ważne jest również ustalenie temperatury i mocy źródła ciepła (np. gruntu, czy powietrza) oraz maksymalnej temperatury potrzebnej do zasilania instalacji c.o. i c.w.u.

W kontekście nowoczesnych technologii grzewczych często podnoszonym argumentem jest ekologia. Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego, ponieważ podczas jej pracy nie dochodzi do wydzielania produktów ubocznych. W przeciwieństwie do kotłów olejowych lub węglowych do atmosfery nie są emitowane żadne trujące gazy. Fakt ten doceniło już wiele krajów Europy Zachodniej, wprowadzając rządowe dopłaty dla tego rozwiązania.

Zobacz również: Ogrzewanie domu a ekologia

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom