Polskie mieszkania na przestrzeni czasu

redakcja.regiodom, Emmerson S.A.
Blok mieszkalny w WarszawieObecnie deweloperzy budują mieszkania z balkonami i tarasami, ponieważ na te elementy zwracają uwagę inwestorzy.
Blok mieszkalny w WarszawieObecnie deweloperzy budują mieszkania z balkonami i tarasami, ponieważ na te elementy zwracają uwagę inwestorzy. Dolcan
W miarę, gdy czas upływa i następuje rozwój gospodarczy kraju, zwiększają się wymagania odnośnie warunków mieszkaniowych. Jak zmieniały się one w Polsce?

Mieszkania, o których jeszcze 20–30 lat temu marzyła większość Polaków, dzisiaj są wybierane raczej z konieczności i rozsądku, niż z chęci. Charakterystyka polskich mieszkań i potrzeb lokalowych Polaków bardzo się zmieniała na przestrzeni ubiegłych lat.

Lokale mieszkalne w XX wieku

Na początku drugiej połowy ubiegłego wieku najwięcej było niewielkich mieszkań, w których pokoje były przechodnie. Sytuacja zaczęła się zmianiać w latach 70-tych, kiedy to rozpoczął się okres gwałtownego rozwoju budownictwa mieszkaniowego prefabrykowanego z tzw. wielkiej płyty.

Technologia ta miała być skutecznym lekiem na zwiększające się potrzeby mieszkaniowe związane ze wzrostem liczby ludności w Polsce. Mieszkania z blokach z wielkiej płyty charakteryzowały się pokojami nieprzechodnimi i były odpowiedzią na potrzebę większej przestrzeni. Takie lokale mieszkalne składały się z dwóch bądź trzech pomieszczeń, a ich powierzchnia wynosiła zazwyczaj nieco ponad 60 m2.

Nie zapominajmy, że w latach 70-tych i 80-tych XX wieku przeciętna liczba osób w gospodarstwie domowym była wyższa niż obecnie. Pomimo, że teraz bloki mieszklane usytuowane na takich osiedlach często nie cieszą się dobrą sławą, a ich mieszkańcy narzekają na zbyt duże zaludnienie, brak prywatności oraz niski standard, to dzięki nim poprawiły się warunki mieszkaniowe w naszym kraju. Obecnie mieszkania w blokach z wielkiej płyty ze względu na niską cenę są często wybierane przez ludzi młodych, których na chwilę obecną nie stać na zakup lokalu na rynku pierwotnym.

Mieszkanie z balkonem czy loggia

Przykładem zmian zachodzących na rynku nieruchomości może być także ewolucja balkonu. W latach 50-tych i 60-tych funkcję tę często spełniała loggia zmniejszając jednocześnie powierzchnię samego mieszkania (wnęka w płaszczyźnie ściany zewnętrznej budynku). W budynkach z wielkiej płyty postawiono już na właściwy balkon. Z kolei w obecnie wznoszonych obiektach wielorodzinnych deweloperzy zazwyczaj przykładają dużą wagę do tego elementu – w związku z czym jego przeciętny metraż jest większy niż kiedyś. Ponadto w wielu projektach, głównie na wyższych kondygnacjach, oferowane są przestronne tarasy (nawet po kilkadziesiąt metrów kwadratowych).

Segment popularnych mieszkań na początku XXI wieku

W ciągu ostatnich lat miała miejsce także zmiana upodobań Polaków co do mieszkań z rynku pierwotnego. Jeszcze trzy lata temu największym zainteresowaniem cieszyły się lokale 2- oraz 3- pokojowe z osobną kuchnią, które stanowiły tzw. segment popularny.

W chwili obecnej na rynku mieszkań nowych dominują małe lokale 2-pokojowe z aneksem kuchennym. W pewnym stopniu popyt na małe mieszkania jest wynikiem zmian społecznych (choćby zmniejszającą się liczbą osób w gospodarstwie domowym). Wydaje się jednak, że główną przyczyną są wahania gospodarcze (kryzys światowy spowodował, że coraz trudniej o kredyt hipoteczny) i zmiany w polityce rządu (np. wygaszanie Rodziny na Swoim), które w obecnym momencie ograniczają finansowe możliwości Polaków. Wraz z powrotem koniunktury można spodziewać się wzrostu zainteresowania większymi mieszkaniami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom