Poliwęglanowa szklarnia do przydomowego ogrodu

Katarzyna Piojda
Szklarnia HarmonyTaka współczesna szklarnia ogrodowa zbudowana jest z nowoczesnych materiałów. Oszkleniem jest przezroczysty poliwęglan, który bardzo dobrze przepuszcza niezbędne roślinom promieniowanie ultrafioletowe, a filtruje „parzące” promieniowanie podczerwone. Gotowa szklarnia do kupienia w sklepie spodoba się ogrodnikowi hobbyście. Szklarnia jest łatwa w montażu.
Szklarnia HarmonyTaka współczesna szklarnia ogrodowa zbudowana jest z nowoczesnych materiałów. Oszkleniem jest przezroczysty poliwęglan, który bardzo dobrze przepuszcza niezbędne roślinom promieniowanie ultrafioletowe, a filtruje „parzące” promieniowanie podczerwone. Gotowa szklarnia do kupienia w sklepie spodoba się ogrodnikowi hobbyście. Szklarnia jest łatwa w montażu. Jula
Poliwęglan to tworzywo sztuczne o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych. Materiał ten nadaje się m.in. do budowy szklarni. To dlatego, że tego rodzaju oszklenie jest odporne na działanie promieni ultrafioletowych.

Kołysząca się na wietrze szklana, pokryta mchem konstrukcja, z niektórymi powybijanymi albo pękniętymi szybkami w ściankach to przeszłość. Dzisiejsze szklarnie to nowoczesne szklarnie. Mogą być ozdobą niejednego ogrodu. 

PolecamyWiosenne nowalijki z zimnego inspektu lub tunelu 

Zalety szklarni

Szklarnia to coraz częstsze rozwiązanie, zwłaszcza w większym ogrodzie. Konstrukcja jest funkcjonalna, odporna na warunki pogodowe: silny wiatr oraz obciążenie śniegiem, a do tego – przeważnie łatwa w montażu. Dwie osoby mogą ją postawić w około 3–4 godziny (chociaż można także zamówić usługę montażu szklarni w jej docelowym miejscu). Taką szklarnię można co roku postawić w innym miejscu.
Do wyboru są nie tylko tradycyjne szklarnie prostokątne. W sprzedaży są też tego rodzaju budowle np. kwadratowe i okrągłe. Drzwi szklarni da się zamontować jako lewe lub prawe. Zarówno drzwi, jak i okna dachowe czy dachowy wywietrznik w szklarni pomagają zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz, co ma przełożenie na rośliny rosnące w szklarni. Producenci czasem wyposażają swoje szklarnie w podwójne rynny. One pełnią podwójną rolę: odprowadzają wodę deszczową, a ponadto gromadzą wodę, którą można wykorzystać do podlewania kwiatów, owoców czy warzyw.

Poliwęglan dobrym materiałem na szklarnię

Szklarnia często ma galwanizowany cokół oraz aluminiową ramę, odporną na rdzę. Ta rama wypełniona jest płytami z przezroczystego poliwęglanu, tak szeroko stosowanego dzisiaj w budownictwie. Materiał ten jest praktyczny, ponieważ jest odporny na działanie promieni UV, dzięki czemu materiał nie żółknie. Wybrane panele gwarantują ponad 90 procent przepuszczalności światła, a jednocześnie blokują 99 procent szkodliwego promieniowania UV.

Dowiedz się:Jak ekologicznie uprawiać pomidory, by mieć warzywa jak u babci

Poliwęglanowa szklarnia wykazuje podwyższoną odporność na stłuczenie. Materiał nie wypacza się i nie traci swojej elastyczności. Z testów wynika, że wytrzymałość mechaniczna poliwęglanu jest znacznie lepsza niż w przypadku szkła – jest aż 250 razy wyższa w porównaniu ze szkłem. Poliwęglan jest ponadto 9 razy lżejszy niż szkło zespolone. Co ciekawe: nawet szybki w kaskach kierowców Formuły 1 są wykonane właśnie z poliwęglanu. Z poliwęglanu produkuje się również bariery przeciwpożarowe.

Wyposażenie szklarni

Do szklarni można dokupić choćby regały (też na kółkach) na rośliny, stoliki, stołki czy specjalne mechanizmy ułatwiające otwieranie okien dachowych albo bocznych – do tego ostatniego nie potrzeba ani prądu, ani baterii. Można również zainwestować w system nawadniający do szklarni, służący optymalnemu nawodnieniu roślin. Kto chce, może zdecydować się na specjalne rynny uprawowe. System uprawy w rynnach oznacza, że woda, która jest odprowadzana, nie wsiąka w glebę, ponieważ jest zbierana.

Pielęgnacja szklarni poliwęglanowej

Nawet najwyższa cena szklarni wykonanej z poliwęglanu nie zwolni nas z tego, aby dbać o budowlę. Ściany szklarni z czasem zaczną zachodzić nalotem. Gąbka i woda z mydłem albo płynem do naczyń powinny usunąć zabrudzenia. Można też użyć myjki parowej albo ciśnieniowej.

Szklarnia a tunel foliowy

Szklarnia poliwęglanowa kosztuje przeważnie ponad tysiąc złotych (choć są i takie za prawie 7 tys. zł, przykładowo o wymiarach 2,5 x 6 metrów). Zwolennicy ogrodowych tuneli foliowych twierdzą, że rośliny uprawiane pod folią tak samo rosną, jak te w szklarni, natomiast folia jest np. o połowę tańsza. Podstawowy minus tuneli foliowych stanowi jednak ich nietrwałość. 

Warto przeczytać: Jak wykonać tunel foliowy i co można w nim uprawiać

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom