Podłoga równa i ciepła dzięki podkładowi podłogowemu

Joanna Turakiewicz, Bartosz Polaczyk – Product Manager KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.
Odpowietrzanie masy samopozimującejBezpośrednio po wylaniu masy samopoziomującej należy ją odpowietrzyć wałkiem kolczastym. Wałek prowadzi się wzdłuż i w poprzek powierzchni. W ten sposób rozprowadza się masę równomiernie po całej podłodze.
Odpowietrzanie masy samopozimującejBezpośrednio po wylaniu masy samopoziomującej należy ją odpowietrzyć wałkiem kolczastym. Wałek prowadzi się wzdłuż i w poprzek powierzchni. W ten sposób rozprowadza się masę równomiernie po całej podłodze. KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.
Prawidłowo przygotowane podłoże i starannie wykonana wylewka z odpowiedniej zaprawy - od tego zależy, czy podłoga będzie ciepła i sucha, a także – co równie ważne – da się na niej naprawdę równo ułożyć wybraną okładzinę.

Rodzaj podkładu podłogowego

Podłoże pod posadzkę powinniśmy zrobić stabilne i mocne. Dlaczego? Wynika z rachunku: na metr kwadratowy podłogi zużywamy na ogół 50-75 kg zaprawy. Wystarczy przemnożyć to przez metraż pomieszczenia, by uświadomić sobie, jaki ciężar należy wnieść do naszego M. W mieszkaniu o powierzchni 50 m2, będzie to od 2500 do 3750 kg.

Posadzkę będziemy wylewać na jednym z czterech rodzajów podkładów. Mamy do wyboru podkład:

  • zespolony (grubość min. 25 mm),
  • na warstwie rozdzielczej (wodochronny, grubość min. 35 mm),
  • pływający (grubość min. 40 mm) leżący na warstwie izolacji akustycznej lub termicznej z wełny mineralnej lub styropianu,
  • z ogrzewaniem podłogowym (na ogół 40 mm ponad elementy grzejne, choć w przypadku niektórych produktów mniejsza).

Pamiętajmy też o elementach dylatacyjnych przy ścianach znajdujących się wokół posadzki.

 

Układanie dylatacji przyściennej
Układanie dylatacji przyściennej Fot. Kreisel

Określamy rodzaj wylewki

Rodzaj wybranej wylewki (inaczej jastrychu) zależy w dużej mierze od rozmiaru prac, jakie chcemy przeprowadzić. Zdarza się, że np. po skuciu starych płytek widzimy spoiste, solidne podłoże, które jednak wymaga miejscami uzupełnienia, a w całości wyrównania. Wówczas możemy zastosować wylewkę samopoziomującą. Jeśli jednak dotychczasowy podkład pozostawia wiele do życzenia, nieraz trzeba go skuć i wylać na nowo. Wówczas sięgniemy po jastrych, popularnie nazywany wylewką układaną w grubej warstwie, zwykle powyżej 20 mm. Do dyspozycji mamy półsuche jastrychy cementowe, a także płynne, podobne do wylewek samopoziomujących.

Wybieramy odpowiednią masę

Na rynku występuje kilka rodzajów wylewek o różnym przeznaczeniu i rodzaju spoiwa użytego do jej wyprodukowania. Innej wylewki użyjemy więc jako podkładu pod płytki, czy panele, a inną położymy pod parkiet. Ten ostatni wymaga podkładu o większej wytrzymałości na ściskanie i zginanie. Dochodzi też przy parkiecie dodatkowy parametr: wytrzymałość na ścinanie.

W wylewkach i jastrychach stosuje się różne rodzaje spoiwa, nawet tak egzotyczne, jak: magnezjowe, epoksydowe, czy asfaltowe. Jednak najbardziej popularne są cement i anhydryt.

Wylewki cementowe są zdecydowanie tańsze. Da się je też zrobić samemu. Kupując jednak gotową mieszankę nie tylko oszczędzamy sobie pracy, ale przede wszystkim znamy parametry produktu (bo producent określa je na opakowaniu). A są one istotne. Mamy też pewność, że został użyty odpowiedni gatunek cementu i właściwa ilość wody. Ze względu na mrozoodporność, jastrychy cementowe stosuje się na zewnątrz budynku: do wylewania podjazdów, altan, tarasów, czy wewnątrz nieogrzewanych garaży.

We wnętrzach za to chętnie stosowane są jastrychy anhydrytowe. Co się kryje pod tą nazwą? Skała podobna do gipsu. Wylewka na jego bazie ma pewne zalety: łatwo się ją nakłada dzięki półpłynnej konsystencji, dość szybko zasycha. Nie jest też bardzo wymagająca w pielęgnacji i w krótszym czasie podłogę można wykańczać. Doskonale też nadaje się do wodnego ogrzewania podłogowego. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie pod parkiety. Produkt nie jest też wodo- i mrozoodporny, więc nie można go stosować na zewnątrz pomieszczeń.

Układanie wylewki

Sam proces wylewania posadzki wynika z rodzaju zastosowanej wylewki i podłoża. Jeśli chcemy jedynie wyrównać podłogę wylewką samopoziomującą, podłoże powinno być zwarte, oczyszczone ze wszelkich luźnych elementów, brudu, tłuszczu itp. Należy je też zagruntowane środkiem dobranym do wylewki. Jeśli podłoże jest słabe, kruszy się, czasem lepiej jest je skuć i położyć na nowo. Jeśli zaś zastosować chcemy jastrych cementowy, wskazane będzie wykonanie zbrojenia, które zniweluje efekty skurczu materiału w trakcie wysychania. Załóżmy więc, że wylewkę chcemy ułożyć na warstwie styropianu. Na oczyszczonym podłożu układamy wówczas styropian, następnie folię budowlaną, ułatwiające pracę wypoziomowane prowadnice, a dopiero potem jastrych. Opcjonalnie zatapiamy weń siatkę zbrojeniową czy pręty.

Przez pierwsze dni należy powierzchnię jastrychu odpowiednio pielęgnować poprzez zwilżanie wodą i/lub zastosowanie odpowiednich folii ochronnych. Czas osiągnięcia wytrzymałości mechanicznych wynosi 28 dni, a w przypadku jastrychów anhydrytowych - 10–14. Natomiast wylewki samopoziomujące wytrzymałości mechaniczne osiągają zdecydowanie szybciej, bo nawet po 3 dniach w przypadku niektórych produktów. W czasie sezonowania podłoga nabiera pełnych właściwości, buduje się jej wytrzymałość. W tym czasie należy też zadbać o osiągnięcie optymalnej wilgotności, szczególnie ważnej w przypadku parkietów.

Jakie są optymalne warunki dla takiej świeżo wylanej podłogi? Producenci zalecają stosowanie produktów w temperaturze 5–25°C, jednak czasy schnięcia podane są dla temperatury 20 i wilgotności 60%

Najczęściej popełniane błędy podczas układania podkładu podłogowego

Na koniec przyjrzyjmy się najczęściej popełnianym błędom. Na szczycie listy jest nieprawidłowa ilość wody. Co się dzieje, gdy dodamy jej za dużo? Łatwiej i równiutko ułoży, ale jej wytrzymałość będzie dużo mniejsza, często też po kilku dniach wylewka na skutek dużego skurczu popęka. A w przypadku jastrychów cementowych, wierzchnia warstwa zaczyna się wówczas łuszczyć i wycierać. W wylewkach anhydrytowych niedoświadczonym wykonawcom zdarza się zapomnieć o starciu wierzchniej warstwy po stwardnieniu. Warstwa ta jest pylasta, słaba i nie jest nośna.
Pamiętajmy też, by w miejscach, gdzie temperatury okresowo mogą spaść poniżej 0°C, zawsze stosować zaprawy mrozoodporne.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom