Podłogi winylowe - nowoczesne pokrycie podłóg

redakcja.regiodom, Nova Technologie Obiektowe
Podłoga z elementów inylowychNie tylko wygląd nowoczesnych płytek z PVC sprawia, że coraz częściej wygrywają one konkurencję z laminatami. Ich ogromną zaletą jest również trwałość. Dzięki swojej trwałości podłogi winylowe świetnie sprawdzają się w biurach i innych miejscach użyteczności publicznej, w których ruch jest intensywny, ale też w domach, szczególnie tam, gdzie są małe dzieci.
Podłoga z elementów inylowychNie tylko wygląd nowoczesnych płytek z PVC sprawia, że coraz częściej wygrywają one konkurencję z laminatami. Ich ogromną zaletą jest również trwałość. Dzięki swojej trwałości podłogi winylowe świetnie sprawdzają się w biurach i innych miejscach użyteczności publicznej, w których ruch jest intensywny, ale też w domach, szczególnie tam, gdzie są małe dzieci. Nova Technologie Obiektowe
Szukając pomysłu na ciekawą i trwałą podłogę możemy wziąć pod uwagę panele winylowe, tzw. panele LVT. Ich nazwa to skrót od Luxury Vinyl Tiles, czyli tłumacząc wprost – luksusowe płytki winylowe.

Panele i płytki winylowe są doskonałą alternatywę dla innych rodzajów materiałów podłogowych. Produkty te dostępne są w już ponad 300 wzorach. 

– Bogactwo wzorów paneli LVT wynika nie tylko z ogromnej konkurencji na rynku, ale także z technologii, która pozwala nadać powierzchni winylowej praktycznie dowolny wygląd – mówi Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sieci sklepów Nova Technologie Obiektowe.

Winyl na potrzeby domu i biura

LVT to współczesna wersja dawnej płytki podłogowej z PVC (tzw. płytki PCW), która wykonana jest z nowoczesnego materiału syntetycznego. Został on opracowany z myślą o wyeliminowaniu wad typowych dla innych powierzchni. Winyl został opracowany tak, by jego cechy odpowiadały specyfice pomieszczeń mieszkalnych i biurowych.

Przeczytaj poradnik: Co położyć na podłogę? O wadach i zaletach różnych rozwiązań 

Na wierzchu płytki winylowej znajduje się przezroczysta warstwa poliuretanu. Pod nią jest również przezroczysta warstwa z PVC. Wzór płytek i paneli tłoczony jest dopiero na trzeciej warstwie, dzięki czemu jest on podwójnie chroniony przed zniszczeniem, zabrudzeniem lub szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Panel lub płytka LVT może mieć dowolny kolor –  jednobarwny, z abstrakcyjnym wielokolorowym wzorem albo z wzorem imitującym kamień lub drewno. Istnieją także panele o fakturze 3D, które do złudzenia przypominają naturalne materiały.
Pod warstwą tzw. filmu (wzoru), znajdują się jeszcze dwie warstwy – zasadnicza warstwa nośna oraz warstwa wzmacniająca.

Różnorodność paneli i płytek winylowych

Elementy podłogowe z winylu różnią się od siebie nie tylko wzorami, ale także rozmiarami, grubością i sposobem montażu. Do mieszkań najczęściej stosuje się panele przyklejane do podłoża, przy czym warstwę kleju umieszcza się na spodniej warstwie każdej płytki. Są też panele LVT montowane na tzw. klik. Wtedy mamy do czynienia z podłogą pływającą, zamontowaną tak samo, jak panele laminowane. W sprzedaży spotkać można również panele ze spodem z materiału antypoślizgowego, które układa się luzem na posadzce.

W dużych pomieszczeniach (np. biurowych) przed ułożeniem płytek winylowych wskazane jest wylanie na podłodze masy samopoziomującej. Dzięki temu elementy winylowe można zamontować nawet w pomieszczeniu liczącym kilkaset metrów kwadratowych.
Największą zaletą podłóg winylowych jest ich trwałość i odporność na wpływ różnorodnych czynników.

Płytki i panele winylowe kontra panele laminowane

Panele laminowane są podatne na uszkodzenia mechaniczne spowodowane uderzeniami. Natomiast w przypadku panelu LVT, nawet upuszczenie na niego ciężkiego przedmiotu nie powinno spowodować pęknięcia. Nie oznacza to oczywiście, że takich paneli nie da się porysować lub zniszczyć w inny sposób. Istotne jest jednak to, że w razie uszkodzenia panele winylowe można poddawać renowacji poprzez nanoszenie na nie specjalnych powłok poliuretanowych lub polimerowo-akrylowych.

– W domach bardzo ważną zaletą paneli LVT jest to, że są one ciepłe w dotyku. PVC nagrzewa się prawie natychmiast po dotknięciu. Dobrze także przejmuje ciepło z ogrzewania podłogowego – mówi Andrzej Sienkiewicz. – Ponadto, podłogi tego typu występują także w wersjach całkowicie wodoodpornych, co daje możliwość zainstalowania ich np. w kuchni lub łazience – dodaje.

A co z utrzymaniem podłogi winylowej w czystości? Panele winylowe są odporne na zaplamienia oraz mają właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie przyciągają kurzu i są stosunkowo odporne na ładunki elektryczne. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko powstawania przepięć i związanych z tym uszkodzeń sprzętu elektronicznego.

W porównaniu z panelami laminowanymi, podłogi LVT lepiej izolują akustycznie. A niektóre produkty winylowe mają na spodnią warstwę wykonaną z korka, a to dodatkowo tłumi dźwięki uderzeniowe m.in. od kroków.

– Najcichsze są panele przyklejane do podłoża, ale także te układane w formie podłogi pływającej zazwyczaj są cichsze od paneli laminowanych – mówi Andrzej Sienkiewicz . – Panel LVT jest bardziej elastyczny, w związku z czym lepiej dopasowuje się do podłoża. Dzięki temu przestrzeń rezonansowa pomiędzy panelem a podłożem jest mniejsza – wyjaśnia. Jednak by tak się stało podłoże, na którym układamy panele LVT musi być gładkie.

Cena paneli LVT nie powinna odstraszać, ponieważ jest ona zazwyczaj porównywalna z kosztem zakupu średniej klasy paneli laminowanych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom