Wśród garderób przenośnych można wybierać między modelami ruchomymi (na kółkach) albo stojącymi. Oba rodzaje można dowolnie przestawiać w mieszkaniu, ponieważ bez ubrań są dosyć lekkie. Co więcej: szykując się na większe wyjścia lub przed ważnymi okazjami – można je ustawić na środku pokoju i wybierać rzeczy, a potem odstawić w mniej widoczne miejsce.
Garderoby stojące i na kółkach
Przed zakupem garderoby należy zmierzyć powierzchnię, jaka zostanie na nią przeznaczona. Każda garderoba posiada określoną szerokość i głębokość. Garderoby stojące mają zazwyczaj stałą wielkość. Te na kółkach są regulowane. Można je dostosować do metrażu pomieszczenia.
– Większość garderób ruchomych ma regulowaną wysokość i szerokość. Szerokości zaczynają się od 70-75 centymetrów. Można je zwiększać zazwyczaj do metra, a ich wysokość można regulować aż do prawie 2 metrów – mówi Dorota Kucharska, ekspert ds. garderób w Kuchinox.
Czym sie kierować przy zakupie garderoby
Kupując garderobę, trzeba wziąć pod uwagę ciężar, jaki może ona maksymalnie udźwignąć. Każdy producent podaje na etykiecie lub opakowaniu maksymalny udźwig drążków oraz półek garderoby. Minimalne obciążenie dla najmniejszych modeli na kółkach wynosi 10 kg, natomiast maksymalne to około 20 kg. Jeśli garderoba składa się z dwóch bliźniaczych drążków, łącznie może dźwignąć 40 kg. Przyda się do ciężkich jesiennych i zimowych płaszczy lub kurtek.
Przeznaczenie garderoby
Zależnie od tego, czy mamy ubrania wiszące na wieszakach czy też buty lub walizki, można wybierać między różnymi typami garderób. Standardowe z drążkami są odpowiednie do ciuchów wiszących, a stojące z półkami - na buty i walizki.
Rozwiązanie dobre dla pań
- Producenci starają się połączyć te dwie funkcje w jednej garderobie. Tak powstały stendry ruchome, które mają dodatkowe półki na buty albo kapelusze – dodaje ekspertka. - Garderoby to rzecz przydatna zwłaszcza kobietom, które nigdy „nie mają w co się ubrać".
Zobacz też: Jak urządzić garderobę, aby była funkcjonalna
Można eksponować ubrania tak, aby wszystkie dokładnie widzieć i łatwiej je zestawiać ze sobą. Wtedy problem braku ciuchów zniknie, natomiast wybór ubrań będzie bardziej przemyślany. Warto kupić garderobę nie tylko z tego względu, ale też z uwagi na relatywnie niski koszt jej zakupu. Za najmniejsze garderoby zapłacimy 40 zł. Za te np. z dodatkowymi drążkami czy półkami przeważnie od około 80 do 150 zł.
Katarzyna Piojda