Garderoba: jak ją urządzić, by była pojemna i funkcjonalna

Joanna Turakiewicz, projektanci Komandor
Garderoba z przeszklonymi drzwiamiFragment pomieszczenia odcięty szklanymi drzwiami pełni rolę funkcjonalnej garderoby. Optycznie zachowuje wrażenie przestrzeni.
Garderoba z przeszklonymi drzwiamiFragment pomieszczenia odcięty szklanymi drzwiami pełni rolę funkcjonalnej garderoby. Optycznie zachowuje wrażenie przestrzeni. Komandor
Rzędy równiutko poukładanych bluzek, wieszaki z żakietami i spodniami pogrupowanymi według długości i koloru to marzenie większości kobiet. I nie tylko.

Za co lubimy garderoby? Może za to, że dają nam namiastkę luksusu. I za to, że pozwalają uporządkować dużą ilość rzeczy tak, że wszystkie są pod ręką. No i za to, że nawet w niewielkim mieszkaniu pozwalają zaoszczędzić na przestrzeni.

Znajdujemy odpowiednie miejsce na garderobę

Powiedzenie, że w każdym mieszkaniu znajdzie się miejsce na garderobę, stanowiłoby nieuzasadnione nadużycie. Faktem jednak jest, że wkomponować ją można w wielu miejscach, które trudno jest zagospodarować w inny sposób: pod skosami, w naprawdę malutkich pomieszczeniach, nawet w większej wnęce pod schodami. Wszędzie tam, gdzie miejsca jest za dużo na szafę, a za mało na cokolwiek innego, możemy zastanowić się nad możliwością urządzenia garderoby.

A jeśli mamy bardzo wysokie mieszkanie, rozważmy budowę garderoby na antresoli. Czasem też warto wydzielić na nią część pokoju. Na pewno kosztem przestrzeni, ale za to usuwając z niego szafę. I przy okazji komodę oraz kilka szaf z innych pomieszczeń. Nadają się do tego długie i wąskie pomieszczenia, które dość często można spotkać w starszym budownictwie. Część takiego pokoju „odetniemy" przesuwnymi drzwiami garderoby, pozostałą część pozostawiając najlepiej na sypialnię.

Zobacz również: Przenośna garderoba, gdy chcesz się pochwalić ubraniami

Garderoba musi zajmować taką przestrzeń, by na każdej ścianie zmieściły się regały i wieszaki, i by spokojnie mogła tam wejść co najmniej jedna osoba. Jeśli planujemy się w niej również przebierać, w przejściu powinno być co najmniej 1,5 metra wolnej przestrzeni. Warto też wstawić choćby taboret. Architekci i projektanci wnętrz obstają przy stanowisku, że pomieszczenie z przeznaczeniem na garderobę powinno mieć co najmniej 3,5–4 metry kwadratowe. Chcąc zaaranżować garderobę w formie eleganckiej przebieralni, w której zmieszczą się równocześnie co najmniej dwie osoby, toaletka z lustrem i stojak lub manekin do przygotowania zestawu ubrań, musimy już pomyśleć o pomieszczeniu wielkości 6–8 mkw.

Planujemy wnętrze garderoby

Kolejną zaletą garderoby jest to, że pomieści mnóstwo rzeczy, które w zwykłej szafie raczej trudno by było upchnąć: deskę i kosz z bielizną przeznaczoną do prasowania, kosze na brudną odzież, jeśli nie mamy na nie dość miejsca obok pralki, sprzęt sportowy, pościel, obuwie.

By garderoba była funkcjonalna i wygodna, należy gruntownie przemyśleć i rozplanować rozkład regałów, drążków i innego wyposażenia. Pamiętajmy też o zapewnieniu komunikacji. Planując wnętrze, zawsze zastanówmy się nad tym, czy łatwo będzie dotrzeć do każdego zakątka naszej garderoby: w rogu, czy też na najwyżej położonych półkach.

Jakiego rodzaju rzeczy chcemy w garderobie przechowywać? Z jaką częstotliwością ich używamy? Które z nich muszą być zawsze pod ręką, a które można umieścić w nieco gorzej dostępnym miejscu? Czy wolimy wyraźnie oddzielić męską i kobiecą część garderoby? Czy chcemy urządzić w niej kącik do prasowania? Na te wszystkie pytania musimy odpowiedzieć sobie lub projektantowi, zanim przystąpimy do planowania wyposażenia garderoby.

Jeśli pomieszczenie narażone jest na dostawanie się doń dużych ilości kurzu, warto przemyśleć zainstalowanie dodatkowych drzwi wewnątrz zabudowy, chroniących dodatkowo ubrania na regałach, drążkach i wieszakach.

Dobieramy wyposażenie

Gdy już zaplanujemy zabudowę, warto pomyśleć nad jej wnętrzem. Do dyspozycji mamy ogromny wybór akcesoriów, które rozsądnie rozplanowane stworzą wymarzoną garderobę:

  • Drążki z wieszakami można powiesić jeden nad drugim, w pełni wykorzystując dostępną przestrzeń. Na górze możemy powiesić rzeczy krótsze, np. koszule i spódnice, natomiast niżej – okrycia wierzchnie. Ważne, by drążek nie był dłuższy niż 1 metr – w przeciwnym wypadku może się wygiąć zbytnio obciążony ubraniami.
  • Pantograf – drążek z zamocowanym chwytakiem, służącym do ściągania drążka z wieszakami umieszczonego w górnych partiach szafy. Dzięki temu ubrania można umieścić nawet na trzech poziomach. Jest to też idealne rozwiązanie dla osób niższych i niepełnosprawnych.
  • Wieszak poprzeczny – sprawdza się w niewielkich szafach, o głębokości wnętrza mniejszej niż 50 cm. Zajmuje mniej miejsca, a pełny wysuw wieszaka umożliwia łatwe dotarcie do powieszonych na nim ubrań.
  • Wieszak na spodnie – dostępny też w opcji z pełnym wysuwem, to praktyczne rozwiązanie nie tylko dla mężczyzn. Jego drążki powinny być wyposażone w antypoślizgowe gumki, które zapobiegną zsuwaniu się odzieży.
  • Wieszak na paski i szale – mocowany do jednej z bocznych ścianek szafy.
  • Pionowa szuflada ma postać wysuwanego modułu skrzyniowego, składającego się z drążka do powieszenia krawatów i specjalnej dwustronnej przegrody na paski.
  • Półki różnej długości i szerokości mogą być zamontowane na specjalnych prowadnicach, umożliwiających nawet pełen wysuw. Półki dłuższe niż metr powinny mieć podparcie dolne. Wygodniejsze są półki szerokie i płytkie – na jeden rząd ubrań. Również wysokości między półkami na ubrania nie powinny być zbyt duże, aby nie układać rzeczy w wysokie stosy.
  • Szuflady mogą znajdować się w specjalnie wydzielonym module garderoby. Najbardziej praktyczne są szuflady z pełnym wysuwem.
  • Kosze druciane o różnych szerokościach i głębokościach przydadzą się do przechowywania pościeli, ręczników czy koców. Zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza, dzięki czemu rzeczy ułożone w koszu zachowują świeżość.
  • Kosz wyścielony głębokim workiem z płótna – przyda się do segregowania bielizny do prania lub prasowania. Również on pozwala na swobodny przepływ powietrza, a łatwość demontażu worka w celu jego wyczyszczenia czy wyprania, ułatwia zachowanie higieny.
  • Ażurowe półki na obuwie pomieszczą nawet kilka par butów, a dzięki możliwości wysuwu mamy do nich łatwy dostęp.
  • Wysuwane półki z prawidłami zapobiegną odkształcaniu się butów.
  • Uchwyt na rurę od odkurzacza i żelazko przyda się, jeśli nasza garderoba ma mieć wydzieloną strefę gospodarczą.

Oświetlenie i wentylacja

O ile nie zaprzątamy sobie głowy wentylacją szafy, o tyle garderoba to już całkiem inna bajka. Jeśli w ścianach zbierać się będzie wilgoć, przesiąkną nią nasze ubrania, pościel, bielizna. Nieładny zapach stęchlizny, wszechobecna wilgoć nie są naszym celem, zadbajmy zatem o swobodny przepływ powietrza. Jeśli przy pomieszczeniu przebiega przewód wentylacyjny, możemy go wykorzystać. W przypadku jego braku można zamontować kratkę wentylacyjną w ścianie oddzielającej garderobę od sąsiedniego pomieszczenia. Drzwi mogą mieć ażurowe elementy, które wzmocnią działanie wentylacji grawitacyjnej. Z ażurami jednak nie należy przesadzać, bo wraz z powietrzem chętnie przeniknie przez nie kurz.

Oświetlenie to kolejny ważny element. Idealnie byłoby mieć garderobę z oknem zapewniającym dopływ naturalnego światła dziennego. W rzeczywistości jednak rzadko operujemy w idealnych warunkach mieszkaniowych. Nie zapomnijmy więc o lampkach oświetlających wnętrze, umożliwiających przejrzenie się w lustrze i wydobycie potrzebnych przedmiotów z czeluści szuflady. Dobrym rozwiązaniem są lampki LED umieszczone w kilku oddzielnie włączanych strefach. Praktyczne będzie też zainstalowanie czujnika ruchu włączającego światło, gdy otworzymy drzwi garderoby lub wejdziemy do niej i znajdziemy się w jego zasięgu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom