Pochłaniacz i neutralizator zapachów - jak działają, ile kosztują i gdzie je stosować?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pochłaniacz zapachów do lodówkiPochłaniacz zapachów do lodówki rozprawi się z nieprzyjemną wonią starej kiełbasy i przeterminowanego mięsa oraz sera o specyficznym zapachu.
Pochłaniacz zapachów do lodówkiPochłaniacz zapachów do lodówki rozprawi się z nieprzyjemną wonią starej kiełbasy i przeterminowanego mięsa oraz sera o specyficznym zapachu. Agata Wodzień
Neutralizator zapachów to nieskomplikowane urządzenie, zazwyczaj typu "dwa w jednym". Po pierwsze, taki pochłaniacz zapachów likwiduje brzydką woń. Po drugie, pozostawia świeży, przyjemny zapach.

Niektórym neutralizatory zapachów kojarzą się tylko z kuchnią i okapem, zamontowanym nad kuchenką. Faktycznie, te urządzenia działają bardzo wydajnie. Warto wiedzieć, że do wyboru mamy wyciągi, które muszą być podłączone do osobnego kanału wentylacyjnego i odprowadzają powietrze na zewnątrz oraz pochłaniacze, które nie wymagają dodatkowej instalacji, a powietrze oczyszczają dzięki systemowi filtrów. Okapy kuchenne sprawiają, że brzydki zapach po smażeniu ryb czy przypaleniu potrawy szybciej zostanie usunięty z kuchni i nie rozniesie się po pokojach. Nie tylko jednak okap kuchenny likwiduje brzydkie zapachy.

Przeterminowana żywność w lodówce, gnijące resztki, zalegające w zlewie, przepocone buty, albo specyficzny, zapach, wydobywający się z szafy ubraniowej mogą być zmorą. Przez brzydki zapach odczuwamy dyskomfort. Można się jednak tego dyskomfortu pozbyć, pozbywając się właśnie owych nieprzyjemnych zapachów. Z pomocą przyjdzie neutralizator zapachów, a jest on w stanie walczyć z brzydką wonią nawet przez ponad pół roku. Przedstawiamy "likwidatorów złych zapachów". To m.in. odświeżacze-zawieszki, wkładki, urządzenia wolno stojące, odświeżacze w sprayu oraz w granulkach.

Podpowiadamy: Jak nie marnować jedzenia czyli zero waste w kuchni

Pochłaniacz zapachów do lodówki

Psująca się wędlina albo mięso z datą ważności, która minęła mu parę dni temu, do tego stary ser, nieświeże ryby i zaczynające gnić warzywa – one wszystkie są powodami brzydkiego zapachu w lodówce. Pomimo usunięcia źródeł zapachu i umyciu lodówki (a od tego musimy zacząć, kiedy taka sytuacja zaistnieje)zapach może pozostać. Zresztą nieprzyjemna woń w lodówce może się też pojawić, jeśli przechowywane produkty są świeże, ale połączenie ich zapachów nie jest korzystne. Jest na to sposób: neutralizator zapachu. Jest to małe urządzenie do postawienia na półce w lodówce albo do włożenia do szuflady. Czasem jest to zawieszka albo gadżet z taśmę do przyczepienia do ścianki wewnątrz lodówki. Taki pochłaniacz nie powinien jednakże wpływać na zapach i smak żywności, przechowywanej w lodówce.

Pochłaniacz zapachów do szafy

Otwierając szafę, niekiedy w nozdrza uderza zapach naftaliny albo stęchlizny. I to niekoniecznie wtedy, gdy na wieszaku wiszą futra czy materiałowe płaszcze. Najprostsze neutralizatory tutaj to saszetki, torebki lub woreczki zapachowe. Mogą stykać się z ubraniami, nie działając na ich szkodę. Jedne neutralizatory mają zawieszki, drugie taśmę samoprzylepną, jeszcze inne pochłaniacze do szafy można po prostu położyć na jej dnie. Dostępne są także pachnące kulki. Tego rodzaju pochłaniacze wykłada się po kilka sztuk w rogu szafy bądź szuflady. Istnieją też dezodoranty i aerozole do odświeżania odzieży, stosuje się je np. do bluzek, już wcześniej raz ubranych.

Pochłaniacz zapachów do butów

Przepocone obuwie to nie tylko zmartwienie osób, uprawiających sport, oraz tych, które cały dzień chodzą w tych samych butach. Nawet nowe, skórzane buty po kilku dniach noszenia mogą zacząć śmierdzieć. Trzeba jednak wiedzieć, jak pozbyć się zapachu z butów. Przydatne bywają dezodoranty. Uwaga: nie należy mylić dezodorantów do stóp z tymi do butów. Te drugie przeznaczone są wyłącznie do obuwia, ponieważ na skórę człowieka mogą działać drażniąco. Istnieją także specjalne neutralizatory-kulki, przykładowo kulki mineralne. Wsypuje się je lub wkłada po kilka do każdego buta i zostawia na przynajmniej parę godzin. One wciągają niekorzystną woń, a uwalniają ładny zapach, do tego wyłapują wilgoć, likwidują pleśń oraz bakterie znajdujące się w butach.

Poznaj inne sprawdzone sposoby: Nieprzyjemny zapach z butów – jak się go pozbyć? 

Neutralizator zapachów do zlewu

Pochłaniacze zapachów do zlewu to preparaty chemiczne, których zadaniem jest zniszczyć, w pewien sposób „roztopić" rozkładające się, zalegające resztki jedzenia, włosów oraz innych nieczystości z odpływów, syfonów i rur. Te neutralizatory przybierają zwykle postać płynu, żelu albo granulek. Wlewa się je lub wsypuje do zlewu, odczekuje zalecany czas (jest on podany na opakowaniu przez producenta, w zależności od skali problemu, od kilku minut do paru godzin) bez spłukiwania wodą, następnie obficie spłukuje. Niektóre preparaty jedynie likwidują nieprzyjemną woń. Inne ten brzydki zapach eliminują, jednocześnie zostawiając rześki, np. kwiatowy czy cytrusowy lub leśny zapach.

Pochłaniacz zapachów do kuwety

Kto ma kota, ten wie, jaki silny wstrętny zapach roznosi się po pomieszczeniu zaraz po tym, jak kot się załatwi. Po zwierzaku trzeba w miarę szybko posprzątać. Warto również zainwestować w pochłaniacz zapachów do kuwety. On wspomaga działanie żwirku, który też przecież ma zniwelować nieprzyjemną woń. Ten pochłaniacz może być w formie kulek, które dosypuje się do żwirku albo jest to samoprzylepna wkładka (przyczepia się ją do wewnętrznej ściany albo dachu kuwety). Pochłaniacze do kuwety można ponadto umieścić w pobliżu posłania dla psa.

Odświeżacz do zmywarki do naczyń

Brzydkie zapachy w zmywarce to skutek resztek jedzenia, które powoli, lecz systematycznie, gromadzą się w szczelinach i innych trudno dostępnych miejscach tego sprzętu AGD. Można jednak rozwiązać problem, kupując płyn do czyszczenia zmywarki (stosuje się go przeciętnie raz na miesiąc, przy założeniu, że zmywarka pracuje raz na dobę). Innym sposobem jest neutralizator zapachów do zmywarki do naczyń. Jest on wyposażony w zawieszkę. Odświeżacz do zmywarki, zgodnie z deklaracjami niektórych producentów, wystarcza nawet na 100 cykli pracy zmywarki.

Inne neutralizatory zapachów

W sprzedaży dostępne są choćby pochłaniacze zapachów do łazienki (przeważnie aerozole) lub do kuchennego kosza na śmieci. Ten drugi neutralizator to zwykle kostka z zawieszką (wygląda podobnie, jak kostka toaletowa do WC). Zawiesza się ją na brzegu kubła na odpady albo – jeżeli jest to kostka bez zawieszki, kładzie się ją w szafce, gdzie stoi pojemnik na śmieci. Można kupić neutralizator zapachów do pokoju czy przedpokoju. To często pochłaniacz, który włącza się do kontaktu. Za pomocą pochłaniaczy zapachów da się też usunąć choćby smród dymu papierosowego, potu, stęchlizny.

Polecamy: 12 sposobów na ładny i naturalny zapach w domu

Ile kosztuje pochłaniacz zapachów

Najprostsze neutralizatory zapachów, choćby te do lodówki, wolno stojące, kosztują około 8 złotych. Za tyle samo można kupić najprostsze pochłaniacze zapachów do zmywarki, natomiast odświeżacze do kuwety dla kota można dostać od 6 złotych za sztukę. Ceny neutralizatorów zapachów do butów (w postaci aerozolu) zaczynają się od 9 złotych. Odświeżacze z wyższej półki to przykładowo te elektryczne, z wbudowanym wyświetlaczem LCD, pokazującym m.in. stopień zużycia i wybraną przez użytkownika intensywność zapachu. Za te urządzenia trzeba zapłacić czasem ponad 100 złotych. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom