Planujesz wakacyjny remont? Kilka rad na wagę złota

Zuza Gunia
Podpowiadamy, jak przygotować się do remontuPlanujesz wakacyjny remont? Kilka rad na wagę złota
Podpowiadamy, jak przygotować się do remontuPlanujesz wakacyjny remont? Kilka rad na wagę złota archiwum/Ytong
Szczegółowe zaplanowanie remontu pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu i nerwów. Podpowiadamy jak się można do niego przygotować.

Wielu z nas poświęca urlop na drobne lub większe remonty. Wiąże się to z wydatkami i czasochłonnymi pracami, które należy szczegółowe uwzględnić już na etapie planowania.

Zobacz też: Jak odnowić mieszkanie przed wynajęciem? 

Od czego zacząć? Wybierzmy termin i rozpiszmy czego potrzebujemy. Można również sprawdzić dostępność materiałów przez internet. Może się okazać, że wybrane przez nas wzory lub modele nie są dostępne i trzeba na nie poczekać nawet kilka miesięcy. Ustalmy również kolejność prac.

Kolejnym etapem jest ustalanie budżetu. Warto go skonkretyzować i nie przekraczać. Planując budżet miejmy na uwadzę, żeby znalazły się w nim wszystkie materiały. Zaplanujmy także wywóz śmieci czy specjalny kontener jeśli jest to konieczne. Warto też się zastanowić czy konieczne jest wyrzucanie wszystkich mebli. Może przerobienie starego krzesła czy sofy nada im drugie życie? Można zostawić także rezerwowe pieniądze na nieprzewidziane wydatki, a te podczas remontu zdarzają się niestety często. Drobne remonty, można wykonać samodzielnie, jednak co z bardziej zaawansowanymi pracami? Jak wybrać odpowiedniego fachowca? Po pierwsze popytać rodziny i krewnych, czy mogą kogoś polecić. Szukając przy pomocy ogłoszeń internetowych trzeba zachować ostrożność: sprawdźmy gdzie firma ma siedzibę, czy ma stronę internetową, poczytajmy komentarze na jej temat umieszczone przez internautów. Dobry fachowiec powinien najpierw przyjść do mieszkania i ustalić zakres prac remontowych oraz kosztorys. Warto też sprawdzić czy firma nie figuruje w rejestrze dłużników.

Czytaj też: Kiedy remont może okazać się samowolą budowlaną 

Zasięgnijmy porady architekta lub specjalisty od aranżacji wnętrz. Kuchnia i łazienka to miejsca, których urządzenie jest zazwyczaj największym wyzwaniem. Architekt pomoże stworzyć listę niezbędnych zakupów i pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Zwłaszcza, że niektórzy z nich mają zniżki u producentów i sprzedawców. Pomogą oni także w doborze materiałów odpowiedniej jakości.

Pamiętajmy o sformalizowaniu naszej współpracy z fachowcami, zwłaszcza jeśli ich nie znamy. Lepiej umówić się na bieżące rozliczenia prac, aby całość wynagrodzenia zapłacić dopiero kiedy wszystkie zapisane w umowie usługi zostaną wykonane poprawnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom