Chcesz mieć pieniążki? Nic prostszego. Ta roślina jest łatwa w uprawie i uda się nawet początkującym. Ale o paru rzeczach trzeba pamiętać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pieniążki to modne, ładne i łatwe w uprawie rośliny doniczkowe. Ich prawdziwa nazwa to pilea peperomiowata.
Pieniążki to modne, ładne i łatwe w uprawie rośliny doniczkowe. Ich prawdziwa nazwa to pilea peperomiowata. Karolina Grabowska/pexels.com
Kwiat pieniążek to popularna roślina doniczkowa, a jego oficjalna nazwa to pilea peperomiowata. Pieniążki są łatwe w uprawie i udają się nawet osobom, które nie mają „ręki” do kwiatów. Ważne jest, żeby nie popełniać kilku podstawowych błędów w pielęgnacji pieniążka. Ta roślina lepiej znosi lekkie zaniedbanie niż nadmiar opieki. Radzimy, co robić, żeby pilea dobrze rosła. Sprawdź, ile kosztuje pieniążek i jak go rozmnożyć.

Spis treści

Kwiat pieniążek, czyli Pilea peperomioides. Skąd pochodzi ta popularna roślina?

Pieniążek to roślina łatwa w domowej uprawie, zatem nawet amatorzy bez problemu mogą sprawić ją sobie do mieszkania. Przez lata zapomniano o niej, lecz teraz nadeszła druga epoka pieniążka. – I dobrze, bo to wdzięczna roślina pokojowa – uważa Jarosław Mikietyński, wieloletni ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a obecnie Ogrodu Botanicznego Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych IHAR-PIB. – Pieniążek jest coraz popularniejszy w Europie, chociaż pochodzi z Chin i Wietnamu. Niektórzy nazywają go wystrzałową rośliną, ponieważ jego dojrzałe nasiona rozpryskują się, jakby roślina wystrzeliwała je we wszystkie strony.

Pilea ma ponad 700 gatunków. Jeden z nich – pilea peperomiowata (Pilea peperomioides) jest obecnie, podobnie jak monstera, zamiokulkas, czy sansewieria, jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych.

Kwiat pieniążek – znaczenie

Pieniążek ma okrągławe liście (osadzone na długich ogonkach), które kojarzą się z monetami. Stąd wzięła się potoczna nazwa tej rośliny oraz przekonanie, że przynosi ona dobrobyt i powodzenie finansowe. Niestety nie jest to w żaden sposób potwierdzone, ale na pewno może nas cieszyć swoim wyglądem.

Jak pielęgnować pieniążka? Tych błędów nie popełniaj, a roślina Ci za to podziękuje

Pilea jest niewysoka, zwykle dorasta do około 30 centymetrów, chociaż zdarzają się także okazy liczące ponad 40 centymetrów. Pieniążkowi dobrze jest w każdej ziemi. Wystarczy mu ziemia uniwersalna albo ta przeznaczona do roślin doniczkowych. Ogrodnik radzi: – Lepiej go jednak nie stawiać bezpośrednio przy oknie, na parapecie, ponieważ silne promienie słoneczne mogą źle na niego wpłynąć. Tę roślinę warto postawić choćby na stole przy oknie. Pieniążkowi służy rozproszone światło.

Roślina nie jest również szczególnie wymagająca, jeśli chodzi o podlewanie. – Wystarczy, że podlejemy ją raz na kilka dni. Gdy zapomnimy o podlewaniu pieniążka, przykładowo przez tydzień, też nic nie powinno się mu stać – dodaje Mikietyński. – Natomiast nie należy przesadzać z jego podlewaniem, bo to także negatywnie odbije się na roślinie. Może zgnić.

Rozmnażanie pieniążka

Pilea jest łatwa w rozmnażaniu. – Małe sadzonki można oddzielić od egzemplarza matecznego i zasadzić je w nowej doniczce. Bez kłopotu powinny się przyjąć. Nie trzeba nawet umieszczać ich tymczasowo w szklance wody – tłumaczy ogrodnik.

Sprawdź też: Chcesz mieć więcej zamiokulkasów? Wystarczy liść lub jego fragment! Polecamy 4 skuteczne sposoby rozmnażania tej rośliny

Ile kosztuje pieniążek?

W związku z rosnącą popularnością tej rośliny, zdarza się, że ciężko dostać ją w sklepach stacjonarnych. Bez problemu znajdziesz ją jednak w sieci. Najmniejsze okazy są do nabycia za około 20 złotych. Do ceny trzeba doliczyć jednak koszty przesyłki. Większe, bardziej dorodne rośliny, są w cenach od ok. 40 do 60 złotych.

Szkodniki i choroby pieniążka

Pilea dobrze czuje się w temperaturze pokojowej. Jeżeli w pomieszczeniu jest zbyt zimno, np. temperatura spada poniżej 16 stopni Celsjusza, to kwiat źle to znosi. Zielone liście pieniążka stają się coraz ciemniejsze, prawie czarne i opadają. Bywa, że pojawia się na nich szara pleśń czy dają objawy inne choroby grzybowe. Zaleca się wtedy środki grzybobójcze.

W uprawie pieniążka czasem dają znać o sobie szkodniki. – Roślinę mogą zaatakować mszyce lub wełnowce – precyzuje Jarosław Mikietyński. – Te pierwsze to owady o długości kilku milimetrów, należące do najczęstszych szkodników roślin. Upatrują sobie przede wszystkim młode pędy. Efektem działania mszyc jest to, że roślina staje się coraz słabsza, ponieważ te owady wysysają z niej soki, a w zamian mogą w nią wstrzykiwać wirusa. Liście się skręcają, są pokryte klejącą substancją. Niektórzy zalecają oprysk wodą z mydłem. Mszyce nie cierpią również zapachu czosnku i cebuli.

Znakiem rozpoznawczym wełnowców jest biała wydzielina, przypominająca wełnę. W tym przypadku pomocny okazać się może roztwór wody z szarym mydłem lub wody z denaturatem, ale to może nie wystarczyć. Wtedy trzeba będzie sięgnąć po środki chemiczne.

Do roślin odpornych na przejściowy brak wody należą przede wszystkim sukulenty. Ale wytrzymałych roślin jest więcej. Zobacz, co warto mieć. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Kwiaty doniczkowe, które są modne i wytrzymałe. Przeżyją, je...

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom