Pierwsze rozsady można przygotować pod koniec stycznia

Joanna Turakiewicz
Choć większość roślin zaczynamy wysiewać do skrzynek od lutego i marca, to już w styczniu można przygotować rozsady niektórych gatunków warzyw i roślin ozdobnych.

Choć za oknem szaleje zima, w sklepach ogrodniczych stojaki na nasiona zapełniają się już kolorowymi torebkami. Większość nasion dostępnych jest w sprzedaży już w drugiej połowie stycznia. Warto wówczas wybrać się na zakupy, kiedy asortyment jeszcze nie jest przebrany i łatwiej znaleźć nawet te rzadsze pozycje.

Ciekawe informacje: Ogród w styczniu: na co warto zwrócić uwagę 

Sprzedawcy sadzonek, których od wczesnej wiosny spotkać można na targowiskach i giełdach, pierwsze nasiona wysiewają często już w styczniu. Nie nazbyt wcześnie, bo przy zbyt krótkim dniu i małej ilości światła roślinki mogą stać się nazbyt wybujałe i wątłe. W ostatnie dni stycznia można jednak postawić na parapecie pierwsze miniszklarenki.
Jaka powinna być dobrze przygotowana rozsada? Dość krępa i wyrównana pod względem wielkości. Nie powinny być na niej zauważalne objawy więdnięcia, czy uszkodzeń mechanicznych. Istotny jest też rozbudowany zdrowy system korzeniowy, tworzący nierozpadającą się bryłę korzeniową.

Z czego można robić pierwsze rozsady

Rozsady przygotowuje się z tych gatunków roślin, które bardzo długo kiełkują i rosną, do wykiełkowania i wzrostu potrzebują temperatur o wiele wyższych, niż zapewnia to nasz klimat, albo po to, by jak najwcześniej korzystać z plonów. Wcześnie przygotowane rozsady przydadzą się tym, którzy bardzo wczesną wiosną chcą młodą sałatę wysadzić pod tunel, albo pomidory do ogrzewanej szklarni. Termin rozpoczęcia produkcji rozsady zawsze należy uzależnić od planowanego terminu wysadzania. Jeśli bowiem roślinki nadmiernie wyrosną, gorzej się przyjmą.

W ostatnich dniach stycznia możemy rozpocząć wysiew wczesnych odmian kapusty, sałaty do uprawy tunelowej oraz karczocha, któremu wschód i wzrost zajmuje sporo czasu. W tym czasie też można przygotować rozsadę porów przeznaczonych na wczesny zbiór (przełom czerwca i lipca) i do uprawy w tunelach.

Od stycznia do początku marca wysiewamy też wybrane gatunki jednorocznych roślin ozdobnych. Znajdą się wśród nich między innymi lobelia, niecierpek, petunia ogrodowa, żeniszek, goździk ogrodowy, heliotrop, lewkonia, szałwia błyszcząca i powabna oraz werbena ogrodowa.

Młodym roślinkom należy zapewnić ciepło, wilgoć i sporo światła, ale w czasie bardzo słonecznych dni można je lekko cieniować, żeby zbytnio nie wybujały. Do podlewania najlepiej nada się spryskiwacz do kwiatków z odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się gotowa mieszanka torfowo-piaskowa do rozsad, kupiona w sklepie. Absolutnie nie stosujemy w tym celu ziemi ogrodowej albo już wcześniej używanej, którą należałoby wcześniej co najmniej odkazić.

Zobacz również: Ogród zielony także zimą. Jakie rośliny posadzić 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie