Ogród w styczniu: na co warto zwrócić uwagę

Joanna Turakiewicz
Sad zimąW styczniu można ponowić bielenie drzew, by uchronić je przed pękaniem wskutek mrozów.
Sad zimąW styczniu można ponowić bielenie drzew, by uchronić je przed pękaniem wskutek mrozów. (Mattox)
Krótkie, zimne dnie nie zachęcają do długiego przebywania na dworze. Warto jednak pamiętać o ogrodzie, w którym nawet o tej porze roku znajdzie się kilka spraw do załatwienia.

Rośliny potrzebują ochrony przed mrozem i szkodnikami

W najchłodniejszym miesiącu w roku najważniejszym zadaniem ogrodnika jest ochrona roślin przed mrozem. Spacer po sadzie i ogrodzie zacznijmy więc od sprawdzenia osłon na krzewach i bylinach. Tam, gdzie trzeba, okrycie uzupełniamy: słomą, gałązkami świerkowymi lub agrowłókniną.

Ważne! Do okrywania roślin na zimę należy użyć białej agrowłókniny zimowej, grubszej niż wiosenna. Absolutnie nie nadaje się do tego czarna agrowłóknina.

W styczniu i lutym zdarzają się słoneczne dni, przy temperaturze ujemnej, ale i dodatniej. Czarna włóknina przyciągnie i wchłonie promienie słoneczne, podnosząc temperaturę pod okryciem nawet o kilka stopni. Jeśli taka sytuacja potrwa przez kilka dni z rzędu, roślina może rozpocząć wegetację. Trudno jej będzie wówczas przeżyć powrót mrozów.

Styczeń to nadal dobry okres na bielenie drzew owocowych. Biała wapienna osłonka ochroni je przed zamarzaniem wody w szczelinach kory. Jeśli zabieg ten wykonany został już wcześniej, warto sprawdzić, czy gdzieniegdzie nie ma potrzeby powtórzenia go.

Dowiedz się: W jakim celu robi się bielenie drzew

Nie tylko mróz zagraża drzewkom i krzewom. W śnieżne zimy, gdy gruba biała pokrywa przesłania trawę, mogą one paść ofiarą wygłodniałych saren i zajęcy. Ogryzając korę dookoła, uniemożliwią dalszy rozwój rośliny. Dlatego wokół pni należy zamontować osłonki – z włókniny, kartonu, plastikowych butelek lub specjalne, kupione w sklepie. Ważne, by sięgały one dość wysoko, gdyż przy większej ilości śniegu, nawet zające mogą obgryźć rośliny wyżej, niż można by się tego spodziewać.

PolecamyPopiół z kominka jako nawóz do ogrodu

Wykonując te wszystkie zabiegi, można też rozejrzeć się za jajami szkodników, które skrywają się w załamaniach kory, na gałązkach. Usuwamy je ręcznie i niszczymy. Z niektórych jaj wyklują się owady pożyteczne. Nie należy więc bezmyślnie niszczyć wszystkiego, co wpadnie nam w ręce, a porównać najpierw z opisem lub zdjęciem z leksykonie ogrodniczym.

Niektóre rośliny również w zimie trzeba podlać

Jeśli zaobserwujemy, że liście i gałązki zimozielonych okazów liściastych i iglastych skręcają się i wyglądają, jakby wysychały, najpewniej tak właśnie jest. Przez liście i igły ciągle następuje utrata wody, z zamarzniętej ziemi korzenie nie mają szans jej zaczerpnąć. Póki trzyma mróz, nie da się zrobić nic. Jeśli jednak temperatura podniesie się powyżej zera i ziemia rozmarznie, warto podlać pod korzenie różaneczniki, bukszpany, laurowiśnie, pierisy, iglaki, ostrokrzewy. Nawodnienia mogą też wówczas wymagać byliny i iglaki rosnące w donicach.

Śniegu i lodu nie może być zbyt wiele

O śniegu mówi się, że jest jak pierzynka, chroniąca rośliny przed mrozem. I tak jest w rzeczywistości, ale jedynie do pewnego stopnia. Mokry śnieg na delikatnych krzewach i gałęziach drzew może zamarzać, a na jego powierzchni wytworzy się cienka, lecz ciężka lodowa skorupa. Zanim delikatne gałązki złamią się pod jej ciężarem, lepiej nadmiar śniegu zawczasu strącić.

Warto przeczytać:Jesienne i zimowe choroby trawnika 

Jeśli między kolejnymi falami śniegu i mrozu zdarzyły się ocieplenia, na rabatach można zobaczyć zamarzające kałuże. Rozbijamy je, nim zdążą pokryć zagony lodową skorupą i zniszczą zimujące na nich rośliny.
Nie należy też dopuścić do całkowitego zamarznięcia stawu. By umożliwić wymianę gazów, wycinamy w nim przerębel i regularnie rozbijamy tworzącą się na nim cienką warstwę lodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom