Peperomia obdusifolia, czyli tępolistna. Ta roślina doniczkowa jest ładna i łatwa w uprawie. Polecamy nawet początkującym i zapracowanym

Katarzyna Laszczak
Peperomia obdusifolia to ładna roślina doniczkowa o niewielkich wymaganiach.
Peperomia obdusifolia to ładna roślina doniczkowa o niewielkich wymaganiach. Elena Shikanova/Getty Images
Peperomia obdusifolia, czyli tępolistna, to atrakcyjna roślina doniczkowa. Ma kompaktowe rozmiary i można ją uprawiać nawet w niewielkich mieszkaniach. Można ją polecić początkującym lub zapracowanym miłośnikom roślin, bo nie potrzebuje wiele pielęgnacji i zniesie czasowe zaniedbanie. Podpowiadamy, jak uprawiać tę roślinę doniczkową.

Spis treści

Peperomia, czyli pieprzówka. Gdzie ją kupić i ile kosztuje ta roślina?

Peperomia tępolistna (Peperomia obdusifolia), zwana też pieprzówką, rzeczywiście jest spokrewniona z pieprzem. To tropikalna roślina, pochodząca z amerykańskich dżungli, jednak w warunkach domowych radzi sobie bardzo dobrze. Jest też coraz popularniejsza w sprzedaży, bywa nie tylko w sklepach ogrodniczych, można ją spotkać nawet w marketach budowlano-ogrodniczych, a ich ceny są raczej umiarkowane, bo średniej wielkości sadzonka kosztuje 20-30 zł. Oferują ją także ogrodnicze sklepy internetowe.

Jak wygląda peperomia tępolistna?

Ta roślina ma ładny pokrój. Początkowo jest krzaczasty, ale z czasem pędy zaczynają się przewieszać. Peperomia ma jednak kompaktowe rozmiary, bo maksymalnie osiąga ok. 30 wysokości i najczęściej tyle samo szerokości. Jej ozdobą są liście – okrągławe i rzeczywiście tępo zakończone. Są one grube i mięsiste, mają po kilka centymetrów średnicy i wyrastają na wydłużających się pędach. Najczęściej są intensywnie zielone, ale są także odmiany peperomii z jasnymi, nieregularnymi wzorami na blaszce (najczęściej są kremowe lub żółte oraz jasnozielone).
Peperomia tępolistna wytwarza też kwiaty, ale nie są one uważane za dekoracyjnie, choć wyglądają oryginalnie. Przypominają wydłużone, zielonkawe kłosy (tak naprawdę to kwiatostany, a kwiaty to te maleństwa na pędzie). Jeśli nam nie przypadną do gustu, można je ściąć bez szkody dla rośliny.

Poza roślinami o zielonych liściach, są także bardziej kolorowe odmiany o liściach przebarwionych na żółto, kremowo, jasne odcienie zieleni.
Poza roślinami o zielonych liściach, są także bardziej kolorowe odmiany o liściach przebarwionych na żółto, kremowo, jasne odcienie zieleni. Katarzyna Laszczak

Polecamy też: Peperomię kędzierzawą i radzimy, jak o nią zadbać

Jak zadbać o peperomię? Warunki uprawy

Peperomia ma niewielkie wymagania. Lubi rozproszone światło, szczególnie odmiany o jednolicie zielonych liściach nie potrzebują go wiele. Ponadto te rośliny magazynują wodę w liściach i pędach, dlatego nie lubią częstego podlewania i nadmiaru wody. Znacznie lepiej sobie poradzą, jeśli czasem zapomnimy o ich podlaniu, niż będziemy je ciągle nawadniać. Latem wystarczy to robić mniej więcej raz na tydzień, zimą nawet rzadziej. Podlewamy, gdy górna warstwa ziemi przeschnie. Sprawdźmy tylko, czy w doniczce jest otwór i nie pozostawiajmy wody na podstawce. Nie zraszajmy jej liści i nie moczmy podczas podlewania. Natomiast warto ją nawozić, stosując biohumus do podlewania lub nawóz przeznaczony dla roślin o ozdobnych liściach.

Ważne jest to, by roślina przez cały rok przebywała w temperaturze pokojowej i nie narażajmy jej na zimne przeciągi. Uważajmy na to szczególnie jesienią i zimą. Wtedy w czasie wietrzenia doniczka z peperomią nie może stać przy otwartym oknie. Pamiętajmy również, by do podlewania używać wody o temperaturze pokojowej, bo jej korzenie również nie lubią zimna.
Mówiąc w skrócie: nie narażajmy jej na mocne słońce oraz zimno, ani nie zalewajmy, a wszystko powinno być dobrze.

Przesadzanie peperomii

Tej rośliny nie trzeba często przesadzać, bo jej korzenie nie rosną szybko. Ziemię i doniczkę na rozmiar większą możemy zmieniać co kilka lat (3-4). Na dno najlepiej wysypać warstwę drenażu. Do sadzenia można użyć uniwersalnej ziemi do kwiatów, ewentualnie z domieszką piasku lub perlitu (podłoże powinno być przepuszczalne i o lekko kwaśnym odczynie).

Przycinanie i rozmnażanie peperomii

Pędy peperomii można przycinać, dzięki czemu roślina ładnie rozkrzewi się. Poza tym starsze pądy mogą mieć tendencję, by tracić liście u nasady. Przycinanie je „odmłodzi”. Najlepiej zrobić to wiosną, a ścięte pędy można wykorzystać do rozmnożenia rośliny, bo dobrze ukorzeniają się. Jeśli zetniemy pęd o długości ok. 5-7 cm, usuńmy z niego dolne liście i włóżmy końcówkę naczynia z wodą. Po 3-4 tygodniach powinny pojawić się korzenie i będziemy mieć nową roślinkę, którą wystarczy posadzić do przepuszczalnej ziemi.
Poza przycinaniem pędów, pamiętajmy o wycięciu u nasady przekwitłych kwiatów (tzn. jeśli wcześniej pozwoliliśmy im się rozwinąć).

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom