Październik w ogrodzie: ostatni dzwonek na sadzenie i przycinanie krzewów

Joanna Turakiewicz
Prace ogrodowe w październikuOprócz jesiennych porządków w ogrodzie, w październiku możemy zrobić również nowe nasadzenia drzew i krzewów. W tym czasie kupimy tańsze sadzonki drzew i krzewów z tzw. odkrytym korzeniem. Promocje cenowe dotyczą nie tylko krzewów owocowych, ale także np. żywopłotowych.
Prace ogrodowe w październikuOprócz jesiennych porządków w ogrodzie, w październiku możemy zrobić również nowe nasadzenia drzew i krzewów. W tym czasie kupimy tańsze sadzonki drzew i krzewów z tzw. odkrytym korzeniem. Promocje cenowe dotyczą nie tylko krzewów owocowych, ale także np. żywopłotowych. 123RF
W październiku warto sadzić i przesadzać rośliny wieloletnie, by zdążyły ukorzenić się przed zimą. To także ostatni moment na przedzimowe cięcie róż i niektórych krzewów owocowych.

Sezon w ogrodzie zbliża się do końca. Większość prac zmierza do uporządkowania ogrodu przed zimą. Grabimy liście, konserwujemy elementy architektury ogrodowej, aplikujemy jesienne nawozy, które pomogą roślinom przygotować się do zimy i lepiej ją przetrwać. Warto też właśnie teraz wzbogacić ogród i sad o nowe rośliny, by od wczesnej wiosny cieszyć nimi oczy. Można też jeszcze wykonać ostatnie cięcia niektórych krzewów owocowych i róż.

Polecamy poradnikJak sadzić, pielęgnować i kiedy przycinać róże 

Sadzimy drzewka i krzewy

  • Od września do października z powodzeniem można sadzić i przesadzać drzewka oraz krzewy, a także rośliny wieloletnie. Wielu ogrodników jest zdania, że jesień jest lepszym na to czasem niż wiosna. Sadzone wówczas rośliny, jeśli nie zaskoczy ich przedwczesna fala mrozów, lepiej rosną.
  • Rośliny uprawiane w donicach, czyli z pełną bryłą korzeniową, można sadzić właściwie przez cały rok, o ile ziemia nie jest zamarznięta. Jeśli podczas sadzenia nie uszkodzimy systemu korzeniowego, roślinka powinna się wiosną bez trudu przyjąć.
  • Krzewy i drzewka sadzone z gołym korzeniem nie są tak odporne, bo uszkodzony i zredukowany znacznie system korzeniowy nie będzie w stanie przetrwać mrozów, dlatego takie prace należy zakończyć w październiku.
  • Kupując nowe sadzonki, warto wybrać takie, które przechowywane były na zewnątrz. Są one zahartowane do panujących obecnie warunków pogodowych. Najlepszym zatem miejscem na zakupy będą ogrodnictwa i markety z działem ogrodniczym umiejscowionym częściowo na zewnątrz budynku. Roślinka, która co najmniej kilka tygodni spędziła w ciepłym wnętrzu przy sztucznym oświetleniu, ma mniejsze szanse na przeżycie na zewnątrz. Szczególnie, gdy znienacka przyjdą przymrozki.
  • Jest to dobry moment na przesadzenie roślin, które pierwotnie posadziliśmy np. zbyt gęsto albo w nie do końca przemyślanym, nieodpowiednim miejscu.
  • Przesadzanie roślin z nagim korzeniem najlepiej skończyć przed pierwszymi przymrozkami.
  • By zwiększyć szansę na powodzenie operacji, drzewa oraz krzewy należy wykopać z dużą bryłą ziemi. Powinna ona być co najmniej taka, jaką wyznacza rzut korony.
  • Dzień przed operacją warto rośliny podlać, żeby ziemia nie osypała się zbytnio z korzeni, co może się stać gdy będzie zbyt sucha.
  • Do przeniesienia rośliny w nowe miejsce dobrze jest użyć płótna lub mocnej folii, co zapobiegnie rozerwaniu bryły korzeniowej i uszkodzeniu korzeni.
  • Wykopane drzewko lub krzew należy jak najszybciej posadzić w nowym miejscu, by uniknąć przesuszenia bryły korzeniowej.
  • Kopiąc dół, do którego roślina ma zostać przesadzona, należy pamiętać, że powinna znajdować się na takiej samej głębokości, jak w poprzednim miejscu – ani głębiej, ani płycej.
  • Na dno dołu sypiemy żyzną ziemię, dobrze rozłożony kompost, lub obornik przysypany warstwą ziemi oddzielającą go od korzeni. Sadzimy roślinę i obsypujemy starannie korzenie wybranym żyznym podłożem. Obficie podlewamy.

Przeczytaj również: Sadzenie i przesadzanie drzew i krzewów owocowych w październiku

Ostatnie jesienne cięcie krzewów i drzew: co i kiedy ciąć

Październik to ostatni moment na wykonanie cięcia niektórych krzewów przed zimą. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej dla nich. Rany muszą zdążyć zagoić się przed nadejściem mrozów.

  • Posadzone krzewy warto od razu mocno przyciąć. Jeśli jednak mamy do czynienia z gatunkiem nietolerującym cięcia jesienią, lepiej poczekać z tym do wczesnej wiosny i wówczas (bądź po minięciu ostatnich przymrozków) przyciąć pędy nawet tuż nad ziemią, by wzmocnić system korzeniowy i pobudzić krzewy do wzrostu.
  • W październiku można lekko przyciąć pędy róż, usuwając te zaatakowane przez choroby, suche i rosnące do środka korony.
  • W tym miesiącu możemy także ciąć porzeczki, maliny, agrest i jeżyny, a także leszczynę.
  • Innym krzewom i drzewkom powinno się wycinać jedynie suche gałęzie i to w ten sposób, by nie uszkodzić żywej tkanki rośliny.
  • Na listopad może pozostać przycięcie później kwitnących powojników, a także zabiegi pielęgnacyjne, polegające na usunięciu suchych gałęzi. Pod warunkiem, że nie uczynimy rany na żywej części rośliny. W listopadzie też przycina się te odmiany powojników, które kwitną późną wiosną (w czerwcu) i latem oraz leszczynę
  • Wszystkie rany po cięciu należy od razu zaopatrzyć przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą maścią ogrodniczą.

Warto przeczytać poradnik: Jak i kiedy przycinać drzewa owocowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom