Paproć ogrodowa o liściach jak malowane. Wietlica japońska wygląda zjawiskowo! Jak uprawiać tę piękną paproć?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Liście wietlicy japońskiej mają piękne kolory.
Liście wietlicy japońskiej mają piękne kolory. Katarzyna Laszczak
Paprocie ogrodowe mają wiele atrakcyjnych gatunków, ale wśród nich wyróżnia się wietlica japońska. Ta paproć ma kolorowe i wzorzyste liście, które ozdobią cieniste zakątki ogrodu. Nie jest zbyt wymagająca i warto ją posadzić. Radzimy, jak uprawiać tę paproć.

Spis treści

Paprocie ogrodowe to znakomite rośliny to cienistych zakątków ogrodu. Przeważnie mają zielone, pierzaste liście (choć wyjątkiem jest np. języcznik zwyczajny). Mają one swój urok i przeważnie nie za duże wymagania. Wśród ogrodowych paproci niezwykłą urodą wyróżnia się wietlica japońska (Athyrium nipponicum). Naturalnie występują ona w Japonii, Korei, Chinach i na Tajwanie, ale z powodzeniem można ją uprawiać w polskich ogrodach.

Paproć o kolorowych liściach. Jak wygląda wietlica japońska

Wietlica japońska ma typowe dla paproci podwójnie pierzaste liście, które wyrastają po kilka z podziemnego kłącza. Ich długość sięga 50 cm. Jednak tym, co wyróżnia wietlicę japońską, jest kolorystyka odmian uprawnych. Ich liście mają przeważnie wyraźnie srebrzyste zabarwienie z fioletowymi lub bordowymi wzorami. Ich wygląd zależy od odmiany. Do najbardziej popularnych należy: wietlica japońska Burgundy Lace, Ursula`s Red Red Beauty, Metallicum, Pewter Lace, Pictum, Silver Falls.

Najczęściej ciemne zabarwienie mają nerwy oraz pas biegnący wzdłuż nerwu głównego, pozostała część blaszek jest zielonosrebrzysta. Warto wiedzieć, że wybarwienie może się nieco zmieniać w zależności od warunków (oświetlenia), a także wraz z rozwojem liści.

Uprawa wietlicy japońskiej

Wietlica japońska nie lubi mocnego słońca. Idealnym miejscem dla niej będzie półcień, gdzie ładnie się wybarwi. Może też rosnąć w cieniu, ale wtedy jej liście bywają bardziej zielone. Poza tym trzeba jej zapewnić próchniczą, lekko kwaśną i wilgotną ziemię. Podłoże warto wzbogacić kompostem oraz ziemią liściową. Doskonale czuje się w pobliżu oczek wodnych i innych zbiorników.

Pielęgnacja wietlicy japońskiej

Ta paproć nie wymaga jakiś specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza podlewaniem, kiedy nie pada. Oczywiście należy ją też odchwaszczać. Warto ją zasilać nawozem do paproci (domowych i ogrodowych).

Co zrobić, żeby wietlica dobrze przezimowała?

Ważne jest jednak ściółkowanie tej paproci. To pozwoli jej przetrwać zimę w dobrym stanie. Sprawdzi się na przykład kora sosnowa na włókninie. Jesienią należy pozostawić liście, które zaschną i będą stanowiły naturalne okrycie. Jeśli wietlice rosną pod drzewami liściastymi, nie wygrabiajmy ich. Będą stanowić dodatkowe ocieplenie, a rozkładając się, zapewnią strukturę ziemi taką, jak lubią paprocie.

Sadzenie i rozmnażanie wietlicy japońskiej

Jeśli chcemy zacząć przygodę z tą paprocią, najlepiej kupić sadzonkę w sklepie ogrodniczym. Rośliny w pojemnikach można sadzić przez cały sezon. Kiedy paproć rozrośnie się, można ją rozmnożyć przez podział kłączy (najlepiej wiosną).

Z czym sadzić wietlicę japońską?

Wietlicę japońską można sadzić m.in. z innymi paprociami, ale też funkiami (hostami), żurawkami, brunnerami wielkolistnymi o biało-zielonych liściach, niezapominajkami, czy języczkami pomarańczowymi. Weźmy tylko po uwagę, że większe funkie oraz języczki mogą zdominować delikatniejsze wietlice, więc sadźmy je tak, żeby ich nie przysłaniały. Można je także sadzić pod azaliami i różanecznikami oraz hortensjami ogrodowymi. Z roślin jednorocznych dobrym towarzystwem są np. kolorowo kwitnące z niecierpki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom