Papier toaletowy ze słomy – tak UE chce walczyć z kryzysem klimatycznym. Czy z półek sklepowych zniknie produkt, jaki znamy od lat?

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Unia Europejska nie ustaje w poszukiwaniu rozwiązań mających na celu walkę z kryzysem klimatycznym. Tym razem na celowniku znalazł się… papier toaletowy. Włodarze z Brukseli wymyślili, że będzie on produkowany ze słomy, a to z kolei przyczyni się do redukcji CO2. Czy czeka nas prawdziwa toaletowa rewolucja? Kiedy można się spodziewać planowanych zmian i czy papier zacznie znikać z półek sklepowych szybciej niż w czasie pandemii?

Spis treści

Papier toaletowy ze słomy – skąd taki pomysł?

O pomyśle produkowaniu papieru ze słomy poinformował niedawno hiszpański portal elEconomista. Na reakcję świata nie trzeba było długo czekać. Pojawiły się głosy, że już wkrótce papier nie będzie w ogóle dostępny albo że czeka nas kosmiczna podwyżka cen. Prawda jest mniej szokująca. Na pomysł papieru ze słomy wpadła już ponad rok temu szwedzka firma Essity – producent artykułów higienicznych. Projekt zyskał przychylność Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który zajmuje się przyznawaniem dotacji na realizację celów Agendy 2030 – czyli planu rozwoju dla świata. Zakłada on, że potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska. Jednym z 17 celów Agendy jest właśnie ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Papier ze słomy można dostać już w Niemczech. Na razie surowiec ten stanowi tylko 10 proc. jego składu. Dofinansowanie przyznane przez EU pomogłoby zwiększyć jego ilość w składzie papieru, a następnie wprowadzić ten produkt na kolejne rynki w Europie.

końcówka papieru toaletowego
Unia Europejska ma nowy pomysł na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Papier toaletowy ze słomy to zdaniem Brukseli innowacyjne podejście w kwestii ochrony środowiska. Pixabay/Filmbetrachter

Papier ze słomy – środowisko na tym zyska

Firma Essity przekonuje, że wytwarzanie papieru toaletowego ze słomy to same korzyści dla środowiska. Po pierwsze, do jego produkcji zużywa się mniej wody i energii w porównaniu do papieru wytwarzanego metodą tradycyjną. Tym samym produkuje się go szybciej, a to z kolei pozwala zredukować emisje CO2. Po drugie, dodawana do papieru słoma, zgodnie z założeniem Essity, ma pochodzić z lokalnych zbiorów, co ograniczy transport i wiążące się z nim zanieczyszczenie powietrza. Po trzecie, słoma jest materiałem odnawialnym, a wyprodukowany z niej papier ma taką samą miękkość i wytrzymałość jak ten pozyskany z celulozy. Można go także dostać w różnych kolorach lub z dodatkiem substancji zapachowych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wybór tego surowca do produkcji papieru wiąże się z potencjalnie mniejszą wycinką drzew.

Ani celuloza ani słoma. Woda i mydło załatwią sprawę

Hiszpańskie media idą o krok dalej i informują, że UE coraz częściej rozważa całkowite zaprzestanie produkcji papieru toaletowego. Miałby on zostać zastąpiony przez zamontowane w muszlach specjalnego urządzenia z dozownikiem na wodę i mydło. Jak nietrudno się domyślić, mielibyśmy z nich skorzystać po zakończeniu czynności fizjologicznych. Pomysł bardzo spodobał się eklogom, którzy przypominają, że papier długo się rozkłada, a ponadto często zapycha rury (bardzo dobrze o tym wiedzą turyści podróżujący do Grecji). Toalety bez papieru można spotkać w wielu krajach, np. Japonii, Maroko czy Egipcie. Zamiast tego ustawione jest wiaderko z wodą. Trudno stwierdzić, jak ten pomysł ma się do marnotrawienia wody, która przecież w wielu regionach świata, a i coraz częściej w Europie, zaczyna być reglamentowana.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom