Pamiętasz mieszkania z lat. 60., 70. i 80.? Zobacz, jak zmieniły się wnętrza po 1989 roku. Moda na PRL-u powraca, a meble są warte krocie

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Już coraz mniej osób pamięta, jak były urządzane wnętrza w PRL-u. Zdobycie mebli i dekoracji w sklepie w czasach komunizmu wymagało nie lada operatywności, a jeśli już udało się już je kupić, służył rodakom przez lata. Większość wnętrz, zwłaszcza w blokach wielorodzinnych, była do siebie łudząco podobna. Zobacz, jak zmieniły się domy Polaków po 1989 roku. Czy meble szwedzkiej sieciówki nadal są hitem?

Spis treści

Jak mieszkało się w PRL-u? Pamiętasz te kultowe meble?

W latach 60., 70., i 80. wnętrza domów Polaków były do siebie bardzo podobne. Największe mieszkanie w tamtych czasach miały powierzchnię ok. 58 metrów kw., więc salon nie miał zbyt dużego metrażu, był urządzony skromnie i zastawiony meblami, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Zobacz, jak urządzaliśmy domy kiedyś i teraz?
Zobacz, czy kojarzysz te kultowe dekoracje i meble z PRL-u, a może masz je w piwnicy czy na pawlaczu? PAP/Marcin Bielecki

W okresie PRL-u trudno było zdobyć w sklepie meble, sprzęty i dekoracje do wyposażenia domu, a zakup nowej wersalki, stołu czy regału sprawiał wiele radości. We wnętrzach dumnie się prezentowały meblościanki z barkiem i wnęką na telewizor, półkotapczany z otwieranym stolikiem, ławy z dwoma fotelami, kryształy, makatki i dywany z tureckim wzorem. W mieszkaniach większość Polaków w największym pokoju królowały regały na całą ścianę i długie komody często wykończone na wysoki połysk. Kultowymi i dziś wyśmiewanymi segmentami często dzielono pokój na dwie części, żeby zaaranżować osobne strefy dla rodziców i dzieci.

Jak zmieniły się domy Polaków po 1989 roku?

W latach 90. wnętrza mieszkań Polaków przeszły istotną metamorfozę, w budynkach wielorodzinnych zaczęły pojawiać się udogodnienia – garaże podziemne, większe balkony i windy w blokach czteropiętrowych. Po upadku komunizmu rodacy zaczęli odchodzić od typowych dla PRL-u, smutnych i zagraconych wnętrz z meblościankami i meblami z tanich materiałów. W okresie tym wnętrza stanowiły mariaż starego i nowego, bo przeciętnego Kowalskiego nie stać było na całkowitą wymianę wyposażenia.

W domach zaczęły pojawiać się drewniane meble i skórzane zestawy wypoczynkowe, które były symbolem trwałości, pozycji i klasyki. Polacy chętnie sięgali po odziedziczone antyki, które łączyli z nowoczesnymi elementami. W sklepach z materiałami wykończeniowymi zaczęły pojawiać się panele podłogowe, płyty gipsowo-kartonowe, oraz dobrej jakości farby w bogatej palecie barw oraz chromowane elementy w meblach czy też tapety imitujące np. cegiełkę. Popularne stały się również sprzętu RTV i AGD, które zaczęły wypierać archaiczne modele urządzeń w salonach i kuchniach z PRL-u.

– Na pierwszy sklep IKEA w Polsce trzeba było poczekać aż do transformacji ustrojowej. W 1990 roku na warszawskim Ursynowie, w miejscu podupadającego pawilonu z artykułami przemysłowymi, otwarto nowoczesny sklep firmowy. Wybór lokalizacji nie był przypadkowy – budynek przy ulicy Bacewiczów 8 jako jedyny dysponował wystarczająco szerokimi drzwiami, żeby wynieść przez nie łóżko – czytamy w komunikacie na stronie szwedzkiej sieci.

XXI wiek w domach Polaków. Co króluje we wnętrzach?

W nowym tysiącleciu wnętrza domów rodaków zdominowały nowoczesne meble o prostej bryle i białe ściany. Kuchnie otwarte na salon stały się symbolem nowoczesności. Początek XXI wieku to ponadczasowy styl skandynawski z jasnymi kolorami, naturalnymi materiałami i meblami o nowoczesnej formie. Drewno, białe ściany i pastelowe dodatki stały się modne. Wnętrza zawojował też nurt industrialny, czyli betonowe okładziny, metalowe meble i cegła na ścianach. Nauczyliśmy się inspirować projektami z sieci, zaczęliśmy zatrudniać architektów wnętrz i personalizować przestrzeń. W domowy zaciszy stały się modne dekoracje DIY i kwiaty.

Lata 20. zdominował styl eklektyczny i minimalizm. Aranżujemy domową przestrzeń świadomie i na własnych zasadach, chętnie łączymy nowoczesne meble z perełkami designu z PRL-u. Zrównoważony rozwój odgrywa coraz większą rolę, a rodacy stawiają na ekologiczne materiały, energooszczędne rozwiązania i produkty przyjazne środowisku. Recykling i upcykling mebli czy inteligentne domy stały się hitem. Systemy zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem i bezpieczeństwem za pomocą smartfonów czy asystentów głosowych są teraz w wielu domach standardem. Dzięki globalnym trendom, różnorodności materiałów i technologii oraz rosnącej świadomości ekologicznej, wnętrza polskich domów są funkcjonalne, komfortowe i zróżnicowane stylistycznie.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom