Pamiętaj o alarmie - jak zabezpieczyć dom na wakacje. Poradnik

redakcja.regiodom
Elementy systemu alarmowego są dyskretne i można je dopasować do wnętrzaElementy systemu alarmowego są dyskretne i można je dopasować do wnętrza
Elementy systemu alarmowego są dyskretne i można je dopasować do wnętrzaElementy systemu alarmowego są dyskretne i można je dopasować do wnętrza Nice
Podczas wakacji zostawiamy nasze domy na dłużej bez opieki. Dlatego warto przed wyjazdem pomyśleć o kompleksowym zabezpieczeniu mienia przed nieproszonymi gośćmi i wypadkami. Zainstalowanie bezprzewodowego systemu alarmowego pozwoli spędzić spokojny urlop.

Wakacje oraz sprzyjające im wyjazdy to szczególnie niebezpieczny czas dla naszych domów. Nie musimy jednak martwić się o dobytek w trakcie nieobecności, gdy zastosujemy system alarmów i czujek, gwarantujących zabezpieczenie przed włamywaczami oraz nieszczęśliwymi wypadkami.

Sercem systemu alarmowego jest centrala sterująca, która umożliwia zintegrowanie w prosty sposób systemu zapobiegającemu niebezpieczeństwu z automatyką domu. Centrala sygnalizuje w różny sposób próby zbliżenia, forsowania, włamania przez okna i drzwi, wtargnięcie do pomieszczeń, wzniecony pożar lub zalanie oraz inne niebezpieczne zdarzenia.

- Powinna także posiadać funkcję połączenia użytkownika z centralą za pomocą telefonu, aby sprawdzić i zmienić jej stan, nasłuchiwać odgłosów w otoczeniu, sterować urządzeniami elektrycznymi, światłami, automatyką, piecami, itp. – podkreśla Grzegorz Jakóbczyk, dyrektor ds. technicznych z firmy Nice, produkującej systemy alarmowe.

Systemem odstraszającym są syreny wewnętrzne i zewnętrzne, w tym również wydające komunikaty głosowe. W przypadku uruchomienia alarmu istnieje możliwość zaprogramowania systemu na powiadomienie telefoniczne (na linię stałą lub GSM) nawet do 63 numerów telefonów, za pomocą wiadomości głosowych, SMS oraz protokołów cyfrowych.

Kolejnym elementem systemu alarmowego są czujki antywłamaniowe. Okna i drzwi możemy zabezpieczyć, np. kurtynowymi czujkami podczerwieni, które sygnalizują przemieszczanie się o zasięgu w promieniu 6 m przestrzeni wokół czujki. Innym rodzajem są czujki wykrywające ruch, przeznaczone do montażu na zewnątrz o zasięgu do 20 m. Wykrywają one ruch za pomocą mikrofali oraz podczerwieni. Montaż takich czujników pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa w obrębie otoczenia domu. Dodatkowe zabezpieczenie zagwarantują nam czujniki dymu, zalania cieczą oraz mikrofonowa czujka zbicia szyby.

Inną istotną częścią systemu jest syrena z wbudowaną lampą ostrzegawczą. Dźwięk odstrasza złodziei, natomiast lampa wskazuje miejsce, w którym uruchomił się alarm.

- Wszystkie elementy systemu wyposażone powinny być wyposażone w czujniki sabotażowe, zabezpieczające przed ich zniszczeniem, wyłączeniem, otwarciem obudowy lub demontażem – dodaje Grzegorz Jakóbczyk, dyrektor ds. technicznych z firmy Nice. Nowoczesne elementy systemu alarmowego cechują się także eleganckim, nie rzucającym się w oczy wyglądem

Centrale występują w wersjach z zasilaniem sieciowym lub akumulatorowym. Pozwala to wykorzystywać system w miejscach, w których dostęp do sieci 230V jest ograniczony. Zastosowanie rozwiązań bezprzewodowych, a także radiowo-przewodowych, umożliwia montaż urządzeń niemal w każdym miejscu.

Źródło: Nice 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom