Palma areka to idealna roślina do dżungli w twoim domu. Jak ją uprawiać? Musisz pamiętać o kilku rzeczach

Katarzyna Laszczak
Areka to palma, która dobrze czuje się w domach, ale trzeba jej zapewnić odpowiednią opiekę.
Areka to palma, która dobrze czuje się w domach, ale trzeba jej zapewnić odpowiednią opiekę. Behnam Norouzi/unsplash.com
Palmy doniczkowe są piękną ozdobą wnętrza. Jedną z bardziej dekoracyjnych i lepiej przystosowanych do uprawy w domu jest palma areka. Jednak, jeśli chcemy, by dobrze i zdrowo rosła, musimy zadbać o kilka rzeczy. Radzimy, jak uprawiać i pielęgnować palmę arekę.

Spis treści

Dżunglowy klimat we wnętrzu jest nieustająco na topie. Pomogą go wprowadzić nie tylko odpowiednie wzory, ale też prawdziwe rośliny, takie jak palma areka. Ale to propozycja również dla tych, którzy wolą bardziej minimalistyczne i stonowane przestrzenie, bo elegancki pokrój jej liści pasuje do różnych wnętrz.

Polecamy: „Domowa dżungla” ożywi wnętrze. Polecamy rośliny doniczkowe, które są piękne i łatwe w uprawie, a rosną bujnie

Jak wygląda palma areka?

Areka to palma, która ma kilkanaście gatunków. W naturze osiąga do 30 m wysokości, jednak te, które uprawia się w doniczkach, są zdecydowania niższe, bo dorastają do ok. 2-3 metrów. I choć rosną wolno, to trzeba liczyć się z tym, że będą potrzebowały nieco przestrzeni, tym bardziej że mają rozłożysty pokrój.

W domach uprawia się przede wszystkim dwa gatunki tej palmy. To areka żółtawa (areka złocista, złotowiec) oraz areka katechu (palma betelowa). Różnią się one wielkością – nieco wyższa jest katechu – oraz zabarwieniem. Areka katechu ma liście jednolicie zielone, natomiast żółtawa – nerw główny i ogonki liściowe przebarwione na złotawy kolor.

Liście obu palm są pierzaste, początkowo wzniesione, a czasem zaczynają się pięknie przewieszać. Po kilku latach może też być widoczny „pieniek” (kłodzina), utworzony z miejsc, z których opadły liście. Areki najczęściej są sadzone po kilka w doniczce, dzięki czemu od razu wyglądają bardzo bujnie.

Jak uprawiać palmę arekę?

Palma areka może zdobić nasz dom przez długie lata, ale trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki. Jednym z nich temperatura. Ta palma lubi ciepło i temperaturę ok. 18-22 st. C przez cały rok. Bardzo ważne jest też światło, którego musi być dużo, ale nie może to być bezpośrednie, mocne słońce (to skończy się poparzeniem liści). Światło dla areki musi być rozproszone, np. przez firankę.

Lato może spędzić na balkonie lub tarasie, jednak tylko najcieplejsze miesiące. Zwróćmy szczególnie uwagę na temperatury, jakie panują nocą, bo mniej niż 16 st. C to dla niej już bardzo zimno. Nie wystawiajmy jej też na bezpośrednie słońce.

Sprawdź też: Jak uprawiać chamedorę, czyli palmę koralową

Palma areka: podlewanie. O tym musisz pamiętać!

Areki to idealne rośliny dla osób, które mają tendencję do przelewania roślin. Natomiast, jeśli o tym zapominamy, to żywot areki w naszym domu może być krótki. Ta palma nie znosi przesuszenia i musi mieć wilgotne podłoże, latem warto ją podlewać nawet dwa razy w tygodniu. Zadbajmy jednak o to, by w doniczce było odpływ i warstwa drenażu.

Ponadto areka potrzebuje wilgoci w powietrzu. Jej liście warto zraszać albo ustawić przy niej nawilżacz (to ważne szczególnie zimą). Jeśli powietrze będzie zbyt suche, końcówki listków będą zasychać (jeśli tak się stanie, to można je przyciąć, żeby nie szpeciły rośliny). Zbyt suche powietrze sprzyja także szkodnikom, takim jak tarczniki i przędziorki.

Zarówno do podlewania, jak i zraszania, używamy odstanej, a jeszcze lepiej – przegotowanej wody, o temperaturze pokojowej.

Ziemia i doniczka dla areki

Kupując doniczkę dla tej palmy, zwróćmy uwagę na kształt – powinna być wysoka i niezbyt szeroka (te rośliny tworzą długie korzenie, które nie rozrastają się na boki). Areki najlepiej sadzić w ziemi do palm, którą bez problemu kupimy w każdym sklepie ogrodniczym (musi ona być żyzna, próchnicza i o lekko kwaśnym odczynie).

Przesadzanie i rozmnażanie areki

Młode areki warto przesadzać do roku, starsze do 2-3 lata do doniczki o rozmiar większej. Warto to też zrobić po zakupie, szczególnie jeśli roślina pochodzi z marketu. Przy okazji – jeśli w doniczce jest wiele roślin, można część z nich oddzielić i posadzić osobno. Róbmy to delikatnie, żeby nie uszkodzić korzeni (jeśli są mocno splątane, nie ryzykujmy tego zabiegu).

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom