Oświetlenie kuchenne. Jakie lampy do kuchni wybrać i jak je rozmieścić (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Oświetlenie miejscowe w kuchniOświetlenie miejscowe w kuchni jest tak samo ważne, jak ogólne, centralne.
Oświetlenie miejscowe w kuchniOświetlenie miejscowe w kuchni jest tak samo ważne, jak ogólne, centralne. Duluxstar
Kuchnia, obok pokoju uczniowskiego i domowego biura, jest pomieszczeniem najbardziej wymagającym, jeżeli chodzi o oświetlenie. I to nie tylko dlatego, że jedną trzecią część dnia spędzamy w kuchni. Oświetlenie kuchenne w postaci jednej lampy, na środku sufitu, to z reguły za mało.

W kuchni istotne jest zarówno oświetlenie ogólne, jak i miejscowe. Piszemy, jak dobrać lampy do kuchni, aby nie było nam za ciemno, ale także, aby światło nie raziło nas w oczy.

Oświetlenie ogólne w kuchni

Światło ogólne, a więc zazwyczaj lampa zamontowana na suficie, to element prawie obowiązkowy w każdej kuchni. Daje tzw. ogólne oświetlenie kuchni, świeci światłem rozproszonym, oświetlając równomiernie wszystkie części pomieszczenia. Nie musi być to jednak tradycyjna lampa z jednym kloszem, zwisająca z sufitu. Może być plafon lub żyrandol. Mogą to być równie dobrze halogeny, zamocowane na linkach czy szynie, zaczepionej na środku sufitu. Oprawy ze światłem skierowanym w dół też stają się popularne jako oświetlenie kuchenne. Lampa z możliwością regulowania kąta padania światła, niczym reflektor, na pewno sprawdzi się w kuchni. Podobnie, jak oprawy mające filtry rozpraszające światło we wszystkich kierunkach.

Przeczytaj też: Wybieramy lampy ścienne do różnych pomieszczeń 

Minusem światła ogólnego są ciemne punkty. To znaczy: miejsca, do których światło nie dociera lub dociera, ale jest go za mało. Tak jest np. pod szafkami wiszącymi, w zakamarkach, rogach, na blacie roboczym, nad którym wiszą szafki.

Kuchenne oświetlenie miejscowe

Niektóre miejsca w kuchni muszą być doświetlone. To dlatego przydadzą się światła miejscowe, włączane i wyłączane niezależnie od lampy ogólnej. Wiązki w strumieniu światła są jaśniejsze i bardziej oświetlają wybraną przestrzeń.

W kuchni taką przestrzeń stanowi stół kuchenny. Nie tylko dlatego, że jemy przy nim posiłki, ale także dlatego, że niektórzy nadal przygotowują na nim potrawy. Blat roboczy, zlewozmywak oraz kuchenka także muszą zostać doświetlone.

Stół będzie doświetlony, jeśli nad nim zawiśnie dodatkowa lampa sufitowa. W większych kuchniach nikogo już nie dziwi, że z sufitu wystają dwie lampy: jedna to ta ogólna, centralna, zapewniająca światło rozproszone, a druga – najlepiej z regulowaną wysokością – świeci tylko nad częścią jadalnianą, czyli stołem. Ciekawym pomysłem, przełamującym schemat, jest obniżenie sufitu nad stołem kuchennym. Wówczas lampa kuchenna nad tym stołem będzie stanowiła ozdobę sama w sobie. Jeśli mamy jednak małą kuchnię, nie trzeba doświetlać stołu lampą wiszącą. Gdy stół stoi przy ścianie, warto na tej ścianie zamocować kinkiet, najlepiej z regulowanym kątem padania światła.

W przypadku blatu sprawdzą się małe lampki halogenowe, zainstalowane pod szafkami wiszącymi, znajdującymi się w odległości kilkudziesięciu centymetrów nad blatem. Halogeny mogą być również zamocowane nad górnymi szafkami.

Oświetlenie podszafkowe nad blatem, zlewozmywakiem i kuchenką to przeważnie dwa rozwiązania: albo w szafki wmontowuje się oprawki z żarówkami halogenowymi, albo mocuje się świetlówki w tzw. linii lub oświetlenie ledowe w postaci kilku (rzadziej kilkunastu) punktów świetlnych w jednym rzędzie.

Oświetlenie dodatkowe w kuchni

Niektórzy stosują ekstra lampki czy lampy nie w celach praktycznych, tylko jako ozdobę pomieszczenia. Miniżarówki w ozdobnych kloszach, tzw. koszyczkach albo innych oprawkach czy taśmy ledowe zamocowane wzdłuż drzwiczek od szafek i szuflad zrobią wrażenie. Pomocne są ponadto lampki typu plug-in. To oświetlenie tzw. przenośne z wtyczką. Wygląda, jak lampka biurkowa, ale nie jest stojąca. Włącza się ją do kontaktu i ona w tym kontakcie „stoi". Można ją co chwilę włączać do innego kontaktu, w zależności od potrzeby.

Tych błędów unikaj przy wyborze oświetlenia do kuchni

Co za dużo, to niezdrowo. Przesyt żarówek w kuchni da efekt odwrotny do oczekiwanego. O zepsucie aranżacji jest nietrudno zwłaszcza wtedy, gdy meble kuchenne mają wysoki połysk. Jeżeli odbijają światło, domownicy mogą mieć problem ze zbyt jasnym oświetleniem panującym w tym pomieszczeniu, a także ze skupieniem się na kuchennych pracach.

Klosz ma znaczenie

Trzeba wiedzieć, jakie lampy wybrać. Gdy kupujemy lampę do oświetlenia ogólnego, zrezygnujmy z modeli posiadających klosze z nieprzepuszczającego światła materiału. Kolorowe abażury, np. w kratę, w kuchni są modne, ale nie zawsze się sprawdzają. To choćby dlatego, że przy ich udziale wydaje się nam inny kolor składników do potraw lub samych potraw. Warto zainwestować więc w klosze z nieprzezroczystych, ale jednokolorowych materiałów, a najlepiej nie materiałów, tylko szkła lub tworzywa. To dlatego, że tkanina szybko się brudzi. Tłusty osad i kurz szybko wpłyną na wygląd klosza. 

Warto poczytać: Modne lampy podłogowe 

Co jeszcze ważne: światło pojedyncze nad blatem roboczym nie powinno być zainstalowane za nisko, ponieważ doświetli fragment blatu, a nie jego całość. Rozwiązaniem jest wówczas oświetlenie liniowe, ledowe. Warto pamiętać, że światełka powinny być zainstalowane w odległości 40–70 centymetrów nad powierzchnią, jaką mają oświetlić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom