Ostrokrzew - uprawa i pielęgnacja. Odmiany ostrokrzewów

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
OstrokrzewOstrokrzew zazwyczaj zdobią piękne czerwone owoce. W starożytności wierzono, że mają one nadzwyczajną moc. Teraz wiemy, że są trujące.
OstrokrzewOstrokrzew zazwyczaj zdobią piękne czerwone owoce. W starożytności wierzono, że mają one nadzwyczajną moc. Teraz wiemy, że są trujące. PublicDomainPictures (Pixabay.com)
Owoce ostrokrzewu dojrzewają we wrześniu. Roślina jednak kojarzona jest ze świętami Bożego Narodzenia, ponieważ stanowi symbol narodzin Jezusa. Przedstawiamy ten dekoracyjny krzew.

Ostrokrzew jest używany do przygotowywania bożonarodzeniowych stroików. To jednak nie tylko symbol świąt. Gdy ci się śni, że go sadzisz, powinno spotkać cię zdrowie i szczęście. Jeżeli we śnie zrywasz z ostrokrzewu owoce, wkrótce ktoś niespodziewany zawita do twojego domu. Jeśli śnisz i w tym śnie jedynie patrzysz na ostrokrzew, musisz uważać, bo coś szczególnego się wkrótce wydarzy. Nie wiadomo tylko, czy dobrego, czy złego.

 Warto przeczytać: Mahonia to krzew często mylony z ostrokrzewem

Ostrokrzew to święty krzew

Krzew ten był świętym krzewem Saturna i Marsa, utożsamiał żywioł ognia i światła. Ostrokrzew to ozdobny krzew, osiągający zwykle do 3 metrów wysokości. Bywają jednak egzemplarze mierzące ponad 10 metrów niczym drzewo. – Jest to roślina wieloletnia, zimozielona, czyli taka, która na zimę nie gubi liści – tłumaczy Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Sezonowe odmiany też się zdarzają. Liście ostrokrzewu są sztywne, zielone, drapiące, ponieważ na ich zakończeniu najczęściej znajdują się kolce.

 Polecamy też: Krzew różańcowy, czyli kłokoczka południowa 

Liście ostrokrzewu błyszczą, ponieważ są pokryte grubą warstwą wosku. Ostrokrzewy kwitną z reguły w maju i czerwcu, a owocują we wrześniu. Mogą cieszyć oko przez okrągły rok, bo owoce na krzewie utrzymują się przez całą zimę. Jesienią wyglądają jednak najpiękniej.

Odmiany ostrokrzewu

Istnieje około 400 gatunków ostrokrzewu. Do najpopularniejszych zalicza się choćby ostrokrzew kolczasty. Ma on zimozielone, błyszczące ciemnozielone liście i owoce w kolorze jaskrawo czerwonym, z daleka przypominające jarzębinę. Ostrokrzew Meservy ma podobne liście, ale jego owoce mają barwę przytłumionej czerwieni. – Popularne są również odmiany tego ostrokrzewu, np. Blue Angel, czyli Niebieski Anioł oraz Golden Girl, co oznacza: Złota Dziewczyna – podkreśla ogrodnik. – Pierwszy ostrokrzew ma ciemniejsze liście i łodygi niż ten drugi.

 PrzeczytajKrzewuszka wspaniale kwitnie i rewelacyjnie upiększa ogród 

Wyróżnia się również ostrokrzew karbowanolistny o drobnych, owalnych liściach i czarnych owocach. Ostrokrzew japoński ma liście podobne do fikusa Benjamina i czerwone owoce. To z niego, po skrzyżowaniu go z ostrokrzewem kolczastym, powstał gatunek Meservy. Bywa, że ostrokrzew owocuje na kolor żółty albo granatowy.

Uwaga, owoce ostrokrzewu to trucizna

Trzeba pamiętać, że owoce ostrokrzewu są niejadalne, trujące. Czasem zjedzenie 30 jagód prowadziło do śmierci. Mimo to, znachorki przed laty stosowały liście i owoce ostrokrzewu do produkcji nalewek domowej roboty. Te nalewki pomagały pozbyć się przeziębienia, zapalenia płuc i reumatyzmu.

Osobniki żeńskie i męskie

Ostrokrzew to roślina dwupienna. Rośliny żeńskie i męskie wyglądają natomiast jednakowo. Egzemplarze żeńskie zostają zapylone pyłkiem pochodzącym z osobników męskich. Owoce pojawią się, gdy jedne i drugie osobniki rosną od siebie w odległości nie większej niż około 25 metrów. Krzewy te najlepiej rosną w wilgotnej, przepuszczalnej, kwaśnej glebie. W wapiennej ziemi również rosną. Nadmierne słońce im szkodzi, preferują półcień. Ważne, aby były osłonięte od wiatru. – Dobrze znoszą przycinanie, z tego względu nadają się na rośliny ozdobne do żywopłotów – dodaje Mikietyński. – Można je także uprawiać w donicach.

Ostrokrzew zimą

Ostrokrzew ogrodowy, zwłaszcza młody, może być podatny na mróz. Gdy temperatura wynosi maksymalnie minus 20 stopni Celsjusza, kilkuletni krzew powinien przetrwać. To dlatego należy go okryć agrowłókniną na zimę. Warto też usypać kopczyki wokół pnia. Najlepiej sprawdzą się te z kory albo kompostu. Gdy mróz jednak uszkodzi części rośliny, ta szybko zregeneruje się. 

 Warto przeczytać: Budleja Davida kwitnie do października 

Co łączy Harry'ego Pottera z ostrokrzewem

Okazuje się, że magiczna różdżka, której używał Harry Potter, była wykonana właśnie z drewna ostrokrzewu.

Mimo zimowych uszkodzeń ostrokrzewy potrafią odrodzić się nawet z korzenia. Aby ostrokrzewy dobrze komponowały się w naszym ogrodzie, warto sadzić po
Mimo zimowych uszkodzeń ostrokrzewy potrafią odrodzić się nawet z korzenia. Aby ostrokrzewy dobrze komponowały się w naszym ogrodzie, warto sadzić po kilka roślin w luźnych grupach.  Fot. Antranias (Pixabay.com)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom