Osłoniły blok przed słońcem i zgarnęły złoto. Innowacyjny projekt polskich studentek zwyciężył w konkursie International VELUX Award 2022

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Od lewej: zwyciężczynie Aleksandra Pytka i Zuzanna Sazonow z opiekunem naukowym mgr inż. arch. Patrycją Kamińską.
Od lewej: zwyciężczynie Aleksandra Pytka i Zuzanna Sazonow z opiekunem naukowym mgr inż. arch. Patrycją Kamińską. materiały prasowe International VELUX Award 2022
Nowatorski sposób na ochronę bloków przed słońcem, stworzony przez dwie studentki z Poznania, zachwycił jurorów międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2022. Zobacz, jak działa wyjątkowy, modułowy system zacieniający, który chroni przed upałem, nie ograniczając zbytnio dopływu światła do mieszkań. Kim są zwyciężczynie konkursu?

Spis treści

Złoto za system zacieniający blok. Polskie studentki zgarnęły Grand Prix

W międzynarodowym konkursie International VELUX Award 2022 wzięło udział aż 507 projektów z całego świata. Z tej liczby wytypowano dziesięcioro zwycięzców regionalnych, wśród których znalazły się dwie studentki architektury z Poznania – Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka. Ich projekt, stworzony pod okiem opiekunki naukowej z Politechniki Poznańskiej, mgr inż. arch. Patrycji Kamińskiej, wygrał w kategorii „Światło naturalne w budynkach” w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód. Na tym się jednak nie skończyło – w grudniu podczas Światowego Festiwalu Architektury (WAF) w Lizbonie Pytka i Sazonow zgarnęły Grand Prix, czyli nagrodę główną całego konkursu (w jednej z dwóch finałowych kategorii – w drugiej zwyciężył irański projekt „Flight”).

Czego dotyczyła zwycięska koncepcja? Projekt „TIP – Time Indicate Protection” to ciekawy pomysł na ochronę starych bloków mieszkalnych przed przegrzaniem w czasie upałów. W takich pozbawionych klimatyzacji budynkach często panują latem nieznośne warunki. Polskie studentki zaproponowały unikalne rozwiązanie – modułowy system zacieniający, który zarazem chłodzi i wpuszcza do środka duże ilości światła.

– Zależało nam na tym, aby wyeliminować jego niepożądane skutki, jednocześnie zachowując te dodatnie. Inspirowała nas przede wszystkim obserwacja życia codziennego i analiza warunków, w jakich obecnie mieszka spora część Polaków – powiedziały autorki zwycięskiego projektu.

Jak działa modułowy system zacieniający, który spodobał się jurorom?

Zwycięski system zacieniający przypomina w działaniu ogromny wachlarz wykonany z włókna szklanego. Lekką przesłonę montuje się na elewacji budynku. Jest ona podzielona na moduły, a więc osobne części, którymi można poruszać niezależnie od siebie.

Zwycięski projekt modułowego systemu zacieniającego.
Zwycięski projekt modułowego systemu zacieniającego. materiały prasowe International VELUX Award 2022

Gdy słońce zaczyna prażyć, napędzany siłownikami „wachlarz” rozkłada się, tworząc częściowo przejrzystą barierę, która odbija promienie słoneczne, dzięki czemu budynek tak się nie nagrzewa. Jednocześnie przesłona wpuszcza do środka dużo światła dziennego i umożliwia kontakt z otoczeniem. Modułowość projektu sprawia, że w zależności od tego, która część budynku jest w słońcu, a która w cieniu, indywidualne przesłony można składać lub rozkładać.

– Już od początku pracy nad koncepcją projekt miał znamiona innowacyjnego rozwiązania w architekturze. Jestem szczęśliwa, że ta praca została zauważona. Studentki rzetelnie pracowały w trakcie powstawania projektu. Ich twórcze podejście, wyobraźnia, poczucie estetyki, nabyta wiedza inżynierska oraz przeprowadzone badanie na temat najnowszych materiałów i technologii pozwoliły im stworzyć nowatorski projekt modułowej fasady budynku w pełni stanowiący odpowiedź na wyzwania współczesnego świata – skomentowała mgr inż. arch. Patrycja Kamińska, opiekun naukowy zwycięskiego zespołu.

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera

Projekt z Polski doceniony za ekologię, ale i wymiar społeczny

Jury doceniło w zwycięskich projektach – między innymi w tym autorstwa Aleksandry Pytki i Zuzanny Sazonow – przede wszystkim to, w jaki sposób pomagają one w wyrównywaniu szans w społeczeństwie przy użyciu rozwiązań architektonicznych. Zwracano też uwagę na wpływ proponowanych rozwiązań na środowisko naturalne.

Pierwsza edycja konkursu International VELUX Award odbyła się w 2004 r. Jak dotąd wzięli w nim udział studenci już 800 uczelni ze 130 krajów, a jurorzy ocenili ponad 6000 projektów. Prestiżowy konkurs powstaje przy bliskiej współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) oraz Światowym Festiwalem Architektury (WAF).

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom