Opryski z chrzanu pomogą Ci zadbać o piękny ogród i sad. Odstraszą także kleszcze i komary. Jak zrobić napar z chrzanu do oprysku?

Katarzyna Józefowicz
Korzenie, liście, a nawet kwiaty chrzanu można wykorzystać do przygotowania naturalnych oprysków przeciw chorobom roślin, a także komarom i kleszczom.
Korzenie, liście, a nawet kwiaty chrzanu można wykorzystać do przygotowania naturalnych oprysków przeciw chorobom roślin, a także komarom i kleszczom. martinak (123rf.com)
Chrzan jest używany przede wszystkim jako przyprawa, ale właściwości tej rośliny można wykorzystać także w ogrodzie. Opryski z chrzanu pomagają zapobiegać m.in. groźnej chorobie drzew owocowych, która grozi utratą całych plonów. Chronią także owoce przed robaczywieniem. Ponadto oprysk z chrzanu można wykorzystać, aby chronić ogród przed komarami i kleszczami. Podpowiadamy, jak przygotować domowe preparaty z chrzanu i jak je wykorzystać w ogrodzie.

Spis treści

Właściwości chrzanu – wykorzystaj je do ochrony roślin

Chrzan to przede wszystkim ceniona w kuchni ostra przyprawa i pikantny dodatek do potraw, ale roślina może mieć też inne zastosowania. Wprawdzie w ogrodzie czasami bywa uciążliwym chwastem, jednak może być też bardzo pożyteczny, gdyż jego właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze pozwalają wykorzystać go do ochrony innych roślin przed chorobami i szkodnikami i traktować jako jeden z ekologicznych środków ochrony roślin.

Niestety, preparaty na bazie chrzanu nie są szczególnie silne i nie działają tak agresywnie jak chemikalia lub środki z innych roślin, dlatego należy stosować je bez rozcieńczenia, najlepiej w początkowej fazie rozwoju choroby lub natychmiast po zauważeniu na roślinie pierwszych, niepokojących objawów (zwykle wczesna wiosną).

Oprysk z chrzanu przeciw chorobie drzew owocowych

Preparaty przygotowane na bazie chrzanu są szczególnie skuteczne w walce z brunatną zgnilizną drzew pestkowych (moniliozą). To choroba grzybowa, która atakuje przede wszystkim śliwy, czereśnie i wiśnie, a także brzoskwinie i morele. Powoduje, że owoce, zamiast dojrzewać, pokrywają się brunatnymi plamami i gniją, choroba uszkadza także pędy, liście i kwiaty, bo pojawia się już w okresie kwitnienia drzew. Chcąc ochronić drzewa przed tą groźną chorobą, powinniśmy przygotować napar z chrzanu.

Dowiedz się więcej:

Przepis na napar z chrzanu do oprysku

Napar z chrzanu do oprysku można wykonać na dwa sposoby:

  • 300g świeżych lub 50 g suszonych liści chrzanu zalać 10 litrami wrzątku i pozostawić do wystygnięcia,
  • lub 30 dag świeżych liści i korzeni chrzanu zalać 10 litrami wrzącej wody i także pozostawić do wystygnięcia.

Takim naparem bez rozcieńczenia będziemy opryskiwać całe drzewa, zagrożone brunatną zgnilizną drzew pestkowych, najlepiej wiosną, w okresie rozwijania się pąków.
Naparem z liści chrzanu możemy także podlewać podłoże, zagrożone inwazją patogenów glebowych.

Polecamy też:

Napar z chrzanu przeciw robaczywieniu owoców

Napar przyda się też w walce z owocówkami (głównie owocówką jabłkóweczką) – to właśnie te owady powodują robaczywienie owoców. W tym celu oprysk drzew przeprowadzamy w okresie masowych lotów dorosłych owadów owocówek, czyli zwykle pod koniec maja i na początku czerwca.

Polecamy rośliny, które są ślimakoodporne, a ładne. Zobacz, co nie padnie łupem ślimaków. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Ślimaki pustoszą twój ogród? Tych roślin nie lubią. Są piękn...

Wywar i gnojówka z chrzanu przeciw brunatnej zgniliźnie drzew

Do zapobiegania brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych można wykorzystać także dwa inne preparaty z chrzanu. Jest to wywar oraz gnojowica.
Wywar z chrzanu przygotowujemy z ok. 300 g kwiatów i posiekanych korzeni chrzanu, które należy zalać 10 l wody i zagotować. Po i także bez rozcieńczenia opryskujemy drzewa w czasie kwitnienia. Z liści chrzanu można przygotować też gnojowicę, którą bez rozcieńczenia opryskuje się w czasie kwitnienia wiśnie i czereśnie, również przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew.

Wypróbuj też:

Oprysk z chrzanu przeciw komarom i kleszczom

Z kolei napar z korzeni chrzanu pomoże się pozbyć komarów i kleszczy. Aby zrobić taki napar należy 300 g świeżych korzeni zalać 10 l gorącej wody i pozostawić do wystudzenia. Następnie bez rozcieńczenia możemy opryskać drzewa i zarośla (trzykrotnie co 3 dni), w celu ograniczenia liczebności kleszczy i komarów.

Przy tych roślinach posadź chrzan

Co ciekawe, chrzan może pomóc nam też w ogrodzie w inny sposób, gdyż posadzony w pobliżu plantacji ziemniaków, zwiększa ich odporność na choroby. Uważa się, że chrzan jest dobrym towarzystwem także dla szparagów i jabłoni.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom