Okna. Współczesny design stolarki okiennej

redakcja.regiodom, M&S
Okno z dekoracyjnie upiętymi firanamiOpływowa linia okna sprawia, że wnętrza wydają się bardziej przyjazne.
Okno z dekoracyjnie upiętymi firanamiOpływowa linia okna sprawia, że wnętrza wydają się bardziej przyjazne. mf
Coraz częściej spotyka się okna o delikatnych, opływowych formach i niebanalnych kształtach odbiegających od przyjętych standardów. Więszą populrnością zaczyna się cieszyć również stolarka w bardziej odważnych kolorach.

Swoboda twórcza w

spółczesnych projektantów i architektów w coraz mniejszym stopniu jest ograniczana przez technologie dostępne w produkcji okien. W nowobudowanych domach coraz częściej rezygnuje się ze standardowych, prostokątnych okien o tradycyjnej, kanciastej formie. Większą uwagę zwraca się na design stolarki okiennej.

Okna PVC – łagodność profili

Wygląd okien uzależniony jest w ogromnym stopniu od wykończenia oraz kształtu ramy, w której osadza się szybę. Najbardziej popularne okna z PVC są wykonywane coraz częściej z profili zaokrąglonych (a więc już nie tylko płaskich), co korzystnie wpływa na ich estetykę. Charakterystyczna i opływowa linia okna sprawia, że wnętrza wydają się bardziej przyjazne i przytulne, a elewacja budynku zyskuje atrakcyjniejszy wygląd.

Zobacz również: Okna nietypowe nie zawsze są droższe od standardowych 

– Oczywiście same okna nie wystarczą do tego, aby radykalnie zmienić nasz dom. Przy odrobinie pomysłowości mogą mieć jednak bardzo duży wpływ na jego wygląd zewnętrzny i podkreślać charakter wnętrz – mówi Magdalena Basarab z firmy MS więcej niż OKNA – Łagodny, delikatnie zaokrąglony kształt nowych profili okiennych, to rozwiązanie uniwersalne. Komponują się one zarówno z nowoczesną, jak i bardziej stylową architekturą.

Kształt okien, a projekt domu

Ciekawy efekt wizualny można uzyskać łącząc zaokrągloną formę profilu okiennego z nietypowym kształtem okna, np. w formie półkola, elipsy, albo łuku. Niebalnalne okno może też powstać z połączenia kilku figur geometrycznych. Oczywiście na takie rozwiązania musi pozwalać projekt domu, ponieważ w niektórych przypadkach nietypowe okno może kłócić się z kształtem bryły budynku i koncepcją przyjętą przez architekta. W momencie podejmowania decyzji o rodzaju i kształcie stolarki okiennej należy dokładnie przemyśleć, w których pomieszczeniach zachować tradycyjną stylistykę, a w których warto pozwolić sobie na nieograniczoną swobodę – bez szkody dla funkcjonalności okna.

Stolarka okienna w odważnych kolorach

W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się też w kolorystyce profili okiennych.W przypadku okien z PVC  najbardziej popularne na rynku stały się okleiny drewnopodobne m.in. orzech i złoty dąb. Pojawiają się jednak nowe barwy i faktury. – W nowoczesnym budownictwie, stosunkowo dużym zainteresowaniem cieszą się odcienie szarości.

– Jeszcze kilka lat temu kolor szary był praktycznie niezauważany i niemodny – dodaje Basarab. – W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, paleta barw okiennych staje się coraz bogatsza i niezwykle różnorodna. Klientom, którzy nie boją się nowych, odważnych rozwiązań możemy zaproponować okleiny przypominające fakturą nie tylko drewno, ale szczotkowany metal, czy chociażby skórkę pomarańczy.

Nie zapominajmy, że kolor profili może wpływać na stan i trwałość stolarki okiennej. Zastosowanie ciemnych, kolorowych oklein na bardzo nasłonecznionej elewacji może prowadzić w upalne, słoneczne dni do powstania dużych różnic temperatur na powierzchni i wewnątrz profilu, a to może się skończyć trwałym odkształceniem okna. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie okien dwubarwnych, które mają inny kolor stolarki na zewnątrz domu, a inny wewnątrz.

Szprosy i dodatki do dekoracji okien

Coraz więcej osób, wybierając okna do domu, zwraca uwagę na szprosy. Są to listwy stanowiące rodzaj wewnętrznego podziału szyby. Najczęściej stosowane są szprosy naklejane (są najtańsze). Najłatwiejsze w utrzymaniu czystości są jednak szprosy wewnątrzszybowe. Listwa jest schowana pomiędzy zespolonymi szybami, więc się nie kurzy.

Jeżeli chcemy zamontować okno dwuskrzydłowe, mamy do wyboru zastosowanie stałego albo ruchomego słupka. Każdy wybór ma swoje wady i zalety. Ruchomy słupek pozwala na uzyskanie przestronnej, dużej przestrzeni, gdy otworzymy oba skrzydła. Stały słupek pozwala na większe usztywnienie ramy okna, jest też elementem dekoracyjnym. Okno możemy ozdobić wykorzystując do tego również rolety rzymskie.

Wybierając stolarkę do naszego domu, nie możemy kierować się tylko i wyłącznie designem. Dobre okno musi łączyć w sobie także takie cechy jak chociażby energooszczędność, bezpieczeństwo czy funkcjonalność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom