Okna nietypowe nie zawsze są droższe od standardowych. Dlaczego?

Edyta Hanszke, MS więcej niż OKNA
okna-na-wymiarInwestycja w okna o nietypowych kształtach, gdzie konieczne jest ręczne gięcie łuków lub zgrzewanie kątów innych niż 90°, wymagać będzie dłuższego okresu oczekiwania na realizację oraz poniesienia wyższych kosztów.
okna-na-wymiarInwestycja w okna o nietypowych kształtach, gdzie konieczne jest ręczne gięcie łuków lub zgrzewanie kątów innych niż 90°, wymagać będzie dłuższego okresu oczekiwania na realizację oraz poniesienia wyższych kosztów. MS więcej niż OKNA
Okna o nietypowym kształcie pozwalają podkreślić unikalny charakter budynku i wzbogacić jego walory estetyczne. Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na stolarkę stworzoną według indywidualnego projektu?

Rozwój rynku okien o niestandardowej konstrukcji związany jest z coraz większym stopniem urozmaicenia współczesnej architektury. W odróżnieniu od budownictwa sprzed kilkudziesięciu lat, w którym dominowały okna o jednakowych rozmiarach, dziś wiele osób zastanawia się nad inwestycją w zindywidualizowaną stolarkę, zwłaszcza, że nie musi to wcale oznaczać wzrostu ceny.

Przeczytaj również: Geometria w oknach - nietypowe kształty stolarki okiennej 

Mianem okien nietypowych określa się wszystkie produkty, których wymiary, kształty lub kolorystyka wykraczają poza obowiązujący w danej firmie katalog stolarki typowej. Nie muszą one być droższe od okien typowych.**

Obecnie odchodzi się już od tej terminologii, bowiem wielu producentów oferuje jedynie okna na specjalne zamówienie i nie posiada stanów magazynowych stolarki typowej.

Dlatego niestandardowy rozmiar okna zazwyczaj nie generuje dodatkowych kosztów, jednak projekt obejmujący utworzenie łuków lub ostrych kątów - już tak. Decydując się na tego typu stolarkę, warto wybrać firmę specjalizującą się w indywidualnych zamówieniach, ponieważ jej oferta cenowa prawdopodobnie będzie bardziej konkurencyjna, a jakość wyrobu wyższa.

Porównując propozycje producentów, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na całkowity koszt inwestycji.

Zwieńczone łukiem tradycyjne prostokąty, elipsy, koła, trapezy, trójkąty i bawole oka – dzisiejsza technologia produkcji umożliwia wyprodukowanie praktycznie każdego kształtu, bez uszczerbku dla właściwości użytkowych.

Nietuzinkowe konstrukcje pozwalają na stworzenie nowych możliwości aranżacyjnych zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym budownictwie.

Okna na indywidualne zamówienie bardzo często stosowane są podczas renowacji obiektów, gdzie kluczowym czynnikiem jest odwzorowanie pierwotnego wyglądu budynku.

W przypadku nowoczesnych projektów często wykonuje się proste, geometryczne wzory podkreślające modernistyczny charakter architektury.

Po pierwsze projekt

Największą trudnością w prawidłowym wykonaniu okien niestandardowych jest połączenie estetyki z aspektami użytkowymi.

Dobry produkt powinien przede wszystkim spełniać swoje funkcje:

  • komfortowo się otwierać,
  • łatwo się regulować,
  • być wytrzymałym na obciążenia wiatrem i wodą.

Dlatego już w fazie projektu niezbędna jest konsultacja z producentem stolarki, aby uzgodnić właściwe rozmieszczenie zawiasów oraz sposób otwierania.

Zwłaszcza jeśli okno zostanie umieszczone na poddaszu, w pobliżu skosów lub w lukarnie, pojawić się może problem z pełnym rozwieraniem skrzydeł.

– Z naszych doświadczeń wynika, że w niektórych przypadkach połączenie funkcjonalności z pierwotnym zamysłem architekta bywa niemożliwe – mówi Piotr Nadolny, dyrektor handlowy w firmie MS więcej niż Okna. – Zawsze jednak warto szukać kompromisów, na przykład uwzględniając dodatkowy podział lub zmieniając sposób otwierania.

W zależności od rozmiaru oraz zaprojektowanego kształtu, należy się kierować innymi regułami, a każde zamówienie powinno być indywidualnie rozpatrzone.

  • Na przykład zbyt ostre kąty w oknach w kształcie trójkąta lub trapezu uniemożliwiają rozwarcie skrzydła ze względu na szerokość profilu niezbędną do ich uzyskania.
  • W przypadku okna trapezowego optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie zawiasów na najdłuższym boku, aby nie obciążać nadmiernie konstrukcji.
  • Wszelkie formy o znacznych rozmiarach, zakończone od góry pełnym półkolem, powinny być wyprodukowane w wariancie dwuskrzydłowym, z klamkami ulokowanymi po zewnętrznej stronach okna,a zawiasami na środkowym słupku.

Propozycja dla wymagających

Dostosowanie wymiarów okna do indywidualnych potrzeb nie zawsze będzie wymagało dodatkowych nakładów finansowych. Stolarka o tradycyjnej, prostokątnej formie, a nietypowych wymiarach zazwyczaj rozliczana jest według standardowego cennika konkretnej firmy ze względu na automatyczny proces produkcji.

Jednak inwestycja w okna o nietypowych kształtach, gdzie konieczne jest ręczne gięcie łuków lub zgrzewanie kątów innych niż 90°, wymagać będzie dłuższego okresu oczekiwania na realizację oraz poniesienia wyższych kosztów.

Zobacz również: Sposoby na wypucowane okna

Różnica w cenie wynika przede wszystkim z bardziej wymagającego procesu technologicznego, gdzie większość prac wykonywanych jest ręcznie. Ostateczna cena produktu zazwyczaj uzależniona jest od koniecznych modyfikacji, co zazwyczaj sprowadza się do liczby łuków i narożników. W przypadku niewielkich rozmiarów procentowa różnica w poniesionych kosztach na okna typowe w stosunku do tych spoza katalogu będzie więc wyższa niż w przypadku dużych witryn.

Z kolei okres oczekiwania potrafi wydłużyć się o około dwa tygodnie. Jeżeli zamówienie obejmuje także nieszablonowy kolor łączny czas realizacji może ulec przesunięciu nawet o 6 tygodni.

Decydując się na inwestycję w nietypową stolarkę otworową, warto podkreślić jej urok także odpowiednim wystrojem wnętrza. Okno, jako element architektoniczny,powinno stanowić podstawę, od której rozpocznie się dalsza aranżacja.

W nowoczesnych domach coraz częściej pozostawia się je nieprzesłonięte, eksponując ich unikalny charakter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom