Rolety rzymskie – rozwiązanie dla każdego okna i wnętrza. Rodzaje rolet rzymskich

Marzena Smoręda
Roleta rzymska zaciemniającaRolety rzymskie świetnie prezentują się zarówno w pomieszczeniach urządzonych nowocześnie, jak i tych klasycznych.
Roleta rzymska zaciemniającaRolety rzymskie świetnie prezentują się zarówno w pomieszczeniach urządzonych nowocześnie, jak i tych klasycznych. Dekoria.pl
Rolety rzymskie to materiał podnoszony za pomocą mechanizmu sterowanego łańcuszkiem lub sznureczkiem. Drapowania i marszczenia, które powstają na roletach rzymskich nadają aranżacji eleganckiego sznytu.

Zaletą rolet rzymskich jest to, że można zamontować je na oknach o niewielkiej powierzchni ścian, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca na zawieszenie typowych zasłon czy firanek.

Zobacz równieżRolety Dzień Noc – praktyczna i oryginalna dekoracja okna 

Rolety rzymskie to proste zasłony wykonane z materiały, który podnoszony jest za pomocą linek lub łańcuszków. Podczas podciągania roleta rzymska układają się w poziome równoległe fałdy, kryjące się jedna za drugą. Po podniesieniu tworzą dekoracyjny lambrekin, natomiast po opuszczeniu tkanina jest całkowicie rozprostowana i gładka.

Rolety rzymskie – wady i zalety różnych rozwiązań

Rolety sterowane sznurkiem i łańcuszkiem nadają się do montażu zarówno na suficie, jak i na ścianie. W systemie sznurkowym roleta rzymska jest zawieszona na szynie z rzepem, a linki podciągające przechodzą przez specjalne przelotki, które są zamocowane w tylnej części szyny, łączą się z jednej strony i wszystkie razem są przeprowadzone przez mechanizm blokujący, który umożliwia zatrzymanie rolety w dowolnym położeniu. Za wadę tego systemu można uznać długi sznurek, pozostający po podciągnięciu rolety oraz jej ograniczony rozmiar. Niewielki wymiar rolety może być w pewnych sytuacjach jej zaletą, ponieważ umożliwia instalację rolety bezpośrednio na ramie okiennej.

Dowiedz sięJak łączyć rolety i zasłony – podpowiedzi i inspiracje 

Inaczej wygląda system łańcuszkowy do rolet rzymskich. Składa się on z estetycznego profilu wykonanego z aluminium w kolorze naturalnym lub lakierowanego na biało, który skrywa rolki nawijające linki rolety. Sterowanie podnoszeniem rolety odbywa się za pomocą łańcuszka koralikowego umieszczonego w jednym z końców profilu. W tym przypadku roletę rzymską także możemy ustawić na dowolnej wysokości. Mechanizm oraz sam profil są ukryte za materiałem, gdy patrzymy na nią od wewnątrz pomieszczenia.

Rolety rzymskie – rodzaje i sposób montażu

W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, rolety mogą być uszyte z różnych tkanin. Te z cienkiego, przejrzystego materiału zastąpią tradycyjną firankę (to tak zwane rolety woalowe lub firanowe). Jeśli użyjemy grubszej tkaniny, uzyskamy skuteczną zasłonę, czyli roletę zaciemniającą. Taka roleta rzymska podniesiona w ciągu dnia odsłoni całkowicie okno i będzie je dekorować podobnie do lambrekinu.

Rolety rzymskie mogą być przeznaczone do montażu:

  • na ścianie lub suficie,
  • bezpośrednio na ramie okna,
  • na karniszu rurowym.

Aby dobrać pierwszy typ rolet, trzeba zmierzyć szerokość wnęki okiennej i dodać 5–10 cm z każdej strony, by uzyskać odpowiednią szerokość rolety. Następnie należy sprawdzić wysokość od parapetu lub podłogi do górnej krawędzi okna i dodać do tej wartości 20–25 cm. W przypadku montażu rolety do sufitu, mierzy się wysokość od parapetu lub podłogi do sufitu. Ważne, by między sufitem a oknem było co najmniej 25 cm przestrzeni. Dzięki temu przy złożone rolecie nie będzie problemu z otwieraniem okna.

Warto przeczytaćCo zastosować zamiast firan i zasłon w oknach 

Roleta rzymska zamontowana do sufitu
Roleta rzymska zamontowana do sufitu Fot. Dekoria.pl

Decydując się na roletę rzymską montowaną na ramie okiennej, trzeba znać szerokość szyby. Następnie, by określić szerokość rolety, dodajemy ok. 2–4 cm z każdej strony. Później należy zmierzyć wysokość okna (skrzydła okiennego razem z ramą), aby wiedzieć, jaką maksymalną długość będzie mogła mieć roleta. W oknach z nawiewnikiem, montaż rolety jest możliwy tylko wtedy, gdy znajduje się on maks. 2,5–2,7 cm od górnej krawędzi okna. Wtedy określając odpowiednią wysokość rolety, należy odjąć 3 cm od wysokości okna. 

Dobierając wymiar rolety montowanej na karniszu rurowym (na szelkach lub z kanałem), należy do szerokości wnęki okiennej dodać po 5–10 cm z każdej strony (w zależności od długości karnisza). Długość rolety określa się mierząc odległość od karnisza do parapetu.

Jak czyścić rolety rzymskie?

Rolety rzymskie można bez trudu zdjąć do czyszczenia. Wystarczy oderwać tkaninę rolety od rzepu karnisza. Sposób czyszczenia rolet zależy od materiału, z którego są one wykonane. Tkaniny poliestrowe można prać w wodzie, tkaniny jedwabne, żakardy oraz z włókien naturalnych – czyścimy chemicznie. Trzeba pamiętać, aby nie poddawać kąpieli wodnej rolet, które mają podszewkę uszytą z innego materiału. Wyczyszczoną roletę zawiesza się ponownie na karniszu, przymocowując ją do taśmy z  rzepu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom