Ogrzewanie domu pelletem - co przemawia za tym rozwiązaniem

redakcja.regiodom, TIS Group
Ogrzewanie domu pelletemProdukcja pelletu odbywa się bez udziału substancji chemicznych
Ogrzewanie domu pelletemProdukcja pelletu odbywa się bez udziału substancji chemicznych Fotolia
Pellet jest jednym z ekologicznych materiałów opałowych. Do niedawna tego typu paliwo było wykorzystywane głównie do ogrzewania domów w krajach Europy Zachodniej. Od pewnego czasu pellet jest także coraz popularniejszy w Polsce. Dlaczego wybieramy pellet?

Pellet spośród innych paliw stałych wyróżnia przede wszystkim skład. Są to niewielkie granulki o średnicy 6–8 mm, wytwarzane z odpadów drzewnych (głównie z trocin). Do ich produkcji nie stosuje się żadnych sztucznych dodatków. – Pellet to wyłącznie naturalne składniki i w konsekwencji niska emisja spalin. Dzięki temu paliwo to uznawane jest za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych dostępnych na rynku – wyjaśnia Maciej Okuła z firmy TIS Group.

Gdzie sprawdza się ogrzewanie domu pelletem?

Pellet sprawdza się głównie tam, gdzie nie ma przyłącza do gazu ziemnego. Istotną rolę przy wyborze go jako paliwa odgrywa również jego relatywnie niska cena oraz korzystna relacja kosztów do efektywności ogrzewania domu. Przyjmuje się, że 2,2 kg pelletu odpowiadają litrowi oleju opałowego.

Przeczytaj więcej:Na temat ogrzewania domu pelletem

Co więcej, paliwo to w porównaniu do chociażby węgla, jest też bez wątpienia dużo „czystsze". W takim sensie, że łatwiej jest  usunąć kurz drzewny powstający przy stosowaniu pelletu, niż pył wytwarzany przez węgiel.

– Do tego dochodzi jeszcze niewielka ilość (do 0,5 proc.) popiołu powstającego w procesie spalania, którego można później użyć np. do użyźnienia gleby na przydomowej działce – dodaje ekspert.

O stale rosnącej popularności pelletu w dużej mierze decyduje także wygoda użytkowania. Zwykle pakowny jest on w niewielkie, 10 lub 20 kg worki, co ułatwia jego transport i składowanie.

Materiał ten wymaga też stosunkowo niewielkiego zaangażowania ze strony użytkownika. W zależności od wielkości zasobnika, kocioł na pellet może bowiem pracować bezobsługowo nawet do kilku tygodni, co pozwala na ogrzewanie domu także w trakcie dłuższej nieobecności mieszkańców.

Co ciekawe, w przypadku nowszych urządzeń grzewczych, cały ten proces może być sterowany zdalnie, za pośrednictwem podłączonego do internetu komputera lub telefonu.

Wady pelletu

Jak każde paliwo i pellet nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim materiał ten spala się wyłącznie w dedykowanych dla niego kotłach. Dlatego przy przejściu na ogrzewanie domu tym paliwem należy liczyć się z dość dużymi kosztami początkowymi.

Zobacz również: Co oznacza ogrzewanie domu biomasą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom