Odkurzacze do liści i dmuchawy ogrodowe. Ich charakterystyka i rodzaje

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Odkurzacz ogrodowyTaki sprzęt wyręczy nas w mozolnej pracy, jaką jest grabienie liści.
Odkurzacz ogrodowyTaki sprzęt wyręczy nas w mozolnej pracy, jaką jest grabienie liści. Honda
Zapomnij o grabiach. Odkurzacz lub dmuchawa ogrodowa pozbędzie się liści w mig. Część urządzeń pomoże również zimą w pozbyciu się niechcianego śniegu na posesji. Wyjaśniamy, jak działa ten sprzęt.

Odkurzacze ogrodowe i dmuchawy do liści pomagają błyskawicznie, bo nawet w parę minut, doprowadzić działkę do porządku. Takie sprzęty są praktyczne zwłaszcza jesienią, gdy ogród jest usłany spadającymi z drzew liśćmi, a na mokrej i śliskiej po deszczu powierzchni o upadek nie jest trudno.

Co sprząta odkurzacz ogrodowy

Odkurzacze zbierają nie tylko liście, ale też drobne gałązki, szyszki, żołędzie, kasztany czy pozostałe odpadki organiczne i zanieczyszczenia na glebie. Dzięki temu, że maszyna – przynajmniej ta w wersji do trzymania – jest niewielkich rozmiarów (często jak zwykły, czyli domowy odkurzacz), zbiera liście z miejsc, w które trudno wjechałaby np. kosiarka do trawy wyposażona w funkcję zbierania liści.

Jak wygląda odkurzacz do liści

Wyposażony jest w rurę ssacą z przodu, a z tyłu ma przymocowany worek na liście. To tak, jak torba na kurz w tradycyjnym, domowym odkurzaczu. Tyle, że worek na liście jest bardziej pojemny, nawet 70-litrowy. Im większy worek, tym rzadziej trzeba przerywać odkurzanie, żeby go opróżnić. Drugi uchwyt (z tyłu maszyny) oraz zamek błyskawiczny u dołu worka ułatwiają jego opróżnianie. Prędkość dmuchawy też jest przeważnie nastawiana. Sprzęt może działać z prędkością 250–300 km/h.

Zaznacz sobie w kalendarzu: Jesień w ogrodzie, czyli lista prac obowiązkowych 

Dmuchawa łączy w sobie funkcję nadmuchu z możliwością zasysania liści i ich rozdrabniania. Pozwala na wygodną i szybką zmianę trybu dmuchania na odkurzanie. Taki odkurzacz posiada z reguły trzy funkcje w jednym urządzeniu. Wyposażone jest ono bowiem często w trzy tryby: ssanie, dmuchanie i siekanie.

Jak działa odkurzacz do liści

Rurę, którą wlatują liście, trzeba trzymać kilka centymetrów nad ziemią. Odkurzacz wsysa liście. Dzięki potężnej turbinie rozdrabnia je, tzn. gniecie i zmniejsza ich objętość nawet o 90 procent. Tym samym przygotowuje je do kompostowania. Liście lądują w worku dołączonym do sprzętu. Dodatkowo odkurzacz może być używany jako dmuchawa, za pomocą jakiej liście przesuwamy (a ściśle mówiąc: przedmuchujemy) w określone miejsce. Potem liście ułożone w jeden stos należy wciągnąć do urządzenia.

Przeczytaj również: Kompostownik – sposób na zagospodarowanie odpadów

Odkurzacze do liści elektryczne lub spalinowe

Elektryczne, czyli napędzane silnikiem elektrycznym, wystarczają na potrzeby przeciętnego ogrodu. Zazwyczaj pracują ciszej niż spalinowe. Jeżeli na działce brakuje źródła prądu, to praktycznie pozostajemy bez wyboru: musimy kupić sprzęt z silnikiem spalinowym. Takie przydają się do większych ogrodów.

Odkurzacz wygodny, czyli jaki

Sprzęt jest ergonomiczny. Ma najczęściej ruchomą rączkę i pas, który można założyć na plecy, żeby dmuchawy nie trzymać non stop. O komfort użytkowania dba również system antywibracyjny, który amortyzuje „skoki" sprzętu podczas pracy. Dmuchawa waży przeważnie 3–4 kilogramy. Rozbudowane modele (czyli te jeżdżące) są cięższe, ale mają często w zestawie koła. Takie rodzaje odkurzaczy przypominają kosiarki.

Odkurzacze ogrodowe a bezpieczeństwo

Działkowcy, którzy używają odkurzaczy ogrodowych, powinni pamiętać o okularach ochronnych. Sam sprzęt też musi być bezpieczny. Wybrane modele mają tzw. przycisk bezpieczeństwa. Maszyna sama się nie włączy, gdy przez przypadek naciśniemy włącznik. Zacznie pracować dopiero wówczas, gdy odblokujemy przycisk bezpieczeństwa. Inne odkurzacze pracują tylko wtedy, gdy naciskamy włącznik. Jeżeli palec z włącznika spuścimy, maszyna przestaje działać.

Poczytaj też: Narzędzia i sprzęt do porządków w ogrodzie

Dobrze jest też, jeśli odkurzacz ma przeciążeniowy wyłącznik termiczny. W przypadku braku tego zabezpieczenia, pracę z urządzeniami o małej mocy (650 W albo mniej) trzeba przerywać co kilkanaście lub nawet kilka minut. Inaczej silnik się przegrzeje albo nawet spali. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom