Ocieplenie poddasza: jak zachować ciągłość izolacji termicznej

redakcja.regiodom
Ocieplone poddaszeRodzaj ocieplenia przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie. Może się okazać, że izolacja nieco droższa, w perspektywie 2 czy 5 lat opłaca się bardziej od izolacji tańszej. Warto dbać o to, by nasz dom był możliwie jak najbardziej energooszczędny, bo będzie to miało znaczenie szczególnie w kontekście stale rosnących cen energii.
Ocieplone poddaszeRodzaj ocieplenia przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie. Może się okazać, że izolacja nieco droższa, w perspektywie 2 czy 5 lat opłaca się bardziej od izolacji tańszej. Warto dbać o to, by nasz dom był możliwie jak najbardziej energooszczędny, bo będzie to miało znaczenie szczególnie w kontekście stale rosnących cen energii. 123RF
Przez dach ucieka w domu nawet 25 proc. ciepła. To główny powód, dla którego należy zadbać o odpowiednią termoizolację. Radzimy, jaki materiał termoizolacyjny wybrać do izolacji poddasza i czym się kierować przy jego wyborze.

Sprawdzając materiał do izolacji poddasza, możemy natrafić na obco brzmiące pojęcia. Wśród parametrów opisujących termoizolacje są m.in.: lambda, przenikanie ciepła i opór cieplny. Symbolem lambda oznaczony jest współczynnik przewodzenia ciepła, który pozwala obliczyć ciepło przenikające przez przegrodę. Im niższa wartość lambdy, tym lepszym izolatorem cieplnym jest dany materiał. Natomiast opór cieplny oblicza się jako stosunek grubości warstwy materiału do współczynnika przewodzenia ciepła (czyli lambdy) danej warstwy materiału. Im wyższy opór cieplny, tym izolacja jest lepsza.

Warto też wiedzieć, że izolacyjność termiczną przegrody określa współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem U, który określa ilość ciepła, jaka jest w stanie przedostać się przez przegrodę. Obecnie warunki techniczne mówią, że współczynnik U dla ścian nie może być wyższy od 0,25 W/(m2K), a dla dachów 0,2 W/(m2K). Im niższy współczynnik U, tym przegroda jest cieplejsza. 

– Znając opór cieplny materiałów możemy ocenić, które rozwiązanie ma najlepsze parametry izolacyjne – komentuje Robert Męcik z firmy Kadri. – Pamiętajmy jednak, że równie ważna jest szczelność izolacji termicznej – nieszczelna izolacja nigdy nie spełni swojej funkcji niezależnie od parametrów izolacyjnych – dodaje. Każde miejsce, w którym izolacja jest przerwana lub cieńsza, jest potencjalnym mostkiem termicznym.

Szczelność izolacji tak samo ważna jak parametry techniczne materiału

Mostki termiczne (zwane inaczej cieplnymi) są miejscami, przez które może uciekać ciepło. To najczęściej miejsca nieciągłości materiału izolacyjnego lub te, w których użyto mniejszej grubości termoizolacji. Na dachu bardzo trudno jest zachować ciągłość izolacji. To przez to, że dach pełen jest spadków i powierzchni, które są trudno dostępne.

Przeczytaj więcej: O izolacji termicznej poddasza pianką poliuretanową 

Najłatwiej o szczelną izolację termiczną poddasza stosując metodę natryskową. Dzięki niej można dotrzeć do każdej powierzchni, do której trudno byłoby dotrzeć styropianem czy wełną mineralną. Także rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku (z późniejszymi zmianami) w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jako warunek konieczny do spełnienia podaje zapewnienie izolacji szczelności na przenikanie powietrza.

– Szczelny materiał izolacyjny zapewni nam odpowiednie ocieplenie poddasza i wyeliminuje mostki termicznej. Dodatkowo odpowiednio wyciszy poddasze. Dzięki temu nie będziemy słyszeć każdej kropli deszczu, uderzającej o dach podczas ulewy, mogąc cieszyć się ciszą – komentuje Robert Męcik. – Pamiętajmy też, że izolacja poddasza wykonywana jest bezpośrednio na więźbie dachowej, dlatego należy zwrócić uwagę także na to, by materiał izolacyjny nadmiernie nie obciążał konstrukcji dachu – dodaje.

Im grubsza izolacja poddasza, tym lepiej?

Zdarza się, że wybierając materiał izolacyjny wpada nam do głowy myśl, że im więcej tego materiału będzie, tym lepiej. Materiał materiałowi nierówny, a grubość izolacji nie świadczy o jakości ocieplenia.

– To nie grubość izolacji świadczy o tym, jak dany materiał zabezpieczy nasze poddasze przed utratą ciepła. Często cieńszy materiał sprawdzi się nieporównywalnie lepiej, mając lepsze parametry techniczne i lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Istotne jest także, że im cieńsza warstwa materiału, tym więcej mamy miejsca na poddaszu, mogąc zyskać nawet 10 cm na wysokości, która da dodatkową powierzchnię użytkową – komentuje Robert Męcik.

Ocieplenie poddasza to oszczędność przez lata

Budowa domu niesie ze sobą ogromne koszty, dlatego też na każdym kroku szukamy oszczędności. Nie na wszystkim jednak warto oszczędzać. Ta zasada dotyczy choćby izolacji ścian, dachu, czy wyboru stolarki budowlanej.

– Wybierając materiał izolacyjny często kierujemy się ceną materiału izolacyjnego, patrząc na koszt izolacji tylko z perspektywy wykonywania ocieplenia dzisiaj. Zapominamy, że izolacja to inwestycja długoterminowa, a oszczędności ciepła w przyszłości zależą od tego, jaki rodzaj izolacji wybierzemy. Może się okazać, że materiał nieco droższy, ma dużo lepsze parametry izolacyjne i będzie gwarantował wyższą oszczędność energii, a tym samym znacznie obniży nasze rachunki za ogrzewanie. Za przykład może posłużyć tu natrysk piany systemowej, której cena jest nieco wyższa niż ocieplenie poddasza wełną mineralną, jednak dzięki której można zaoszczędzić do 50 proc. kosztów ogrzewania. Patrzmy zatem zawsze na inwestycje w izolacje nie z perspektywy budowy domu, a długoterminowo, widząc korzyści, jakie będziemy odczuwać przez długie lata – podkreśla Robert Męcik. 

Polecamy: Adaptacja mieszkania na poddaszu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom