Systemy elektronicznego zabezpieczenia mienia, do których należą monitoring cctv oraz systemy alarmowe służą obecnie już nie tylko do zabezpieczenia np. firm, ale coraz częściej wykorzystywane są do zabezpieczenia naszych domów oraz mieszkań.
Czytaj też: Jak zabezpieczyć swój dom? Nowości na rynku
Nowoczesne systemy alarmowe dysponują możliwością automatycznego i zdalnego powiadamiania o fakcie wykrycia zagrożenia. Współczesne alarmy to nie tylko urządzenia, które alarmują pobliskie otoczeni o zagrożeniu. Dziś takie systemy powiadamiają automatycznie o tym fakcie właściciela, a nawet informują specjalne służby. Jeśli chodzi o nowoczesne systemy alarmowe, ich wielką zaletą jest to, że zmniejszyła się liczba fałszywych alarmów, bo wszystkie urządzenia i całe systemy są technologicznie lepiej skonstruowane.
Nowoczesne systemy sygnalizacji napadu i włamania – telefonem zabezpieczysz dom – moduły powiadomień GSM
Alarmy podzielić możemy na:
- przewodowe – o tym rodzaju alarmu należy myśleć podczas pierwszych etapów budowy domu. Taki alarm zakładamy wtedy, gdy w domu nie ma jeszcze tynków. Sieć kabli oplata ściany budynku i tworzy niezbędną ochronę.
- bezprzewodowe – możemy założyć dopiero po wybudowaniu domu, zatem we wstępnym etapie w ogólne nie musimy myśleć o alarmie.
Obecnie najbardziej popularnym staje się alarm bezprzewodowy ze względu na wiele plusów. Między innymi możliwość założenia po wybudowaniu domu, łatwość montażu a także możliwość wzięcia go z sobą, gdy np. przeprowadzamy się.
Dobrym rozwiązaniem jest dwukierunkowy bezprzewodowy system ABAX proponowany przez firmę SATEL. Zaawansowane mechanizmy oszczędzania energii zastosowane przez inżynierów zapewniają długotrwałą eksploatację urządzeń bez konieczności wymiany baterii.
W prywatnych domach czy mieszkaniach warto mieć choćby najprostszy alarm z połączeniem telefonicznym oraz czujkami gazu, dymu czy otwierania drzwi, to koszt ok. 1000 złotych.
Nowoczesne zarządzanie systemem alarmowym
Ważne staje się także nowoczesne zarządzanie alarmem. Polega ono na wykorzystaniu przede wszystkim internetu oraz nowoczesnych urządzeń, takich jak: telefony, smartfony czy tablety. Dzięki nowoczesnej technologii bez problemu możemy zdalnie sterować naszym systemem alarmowym. To opcja dla osób, które często udają się w dalekie podróże. By daleko od domu poczuć się bezpiecznie, wybierają opcję zdalnego sterowania.
Dzięki modułom powiadomień, a także dzięki specjalnym aplikacjom na smartfony, mamy opcję pełnego sterowania alarmem oraz otrzymywania wiadomości o zagrożeniach. I tak na przykład możemy zostać poinformowani o wykryciu intruza, zaniku zasilania głównego lub awaryjnego, załączenia lub wyłączenia czuwania systemu alarmowego. Aplikacja mobilna do nadzoru systemu alarmowego. Mobile KPD umożliwia nie tylko zarządzanie alarmem, ale także przeglądanie zapisanego w centrali systemowej zapisu np. z monitoringu. To najbardziej zaawansowana technologia.
Zobacz: Zabezpieczenia przed kradzieżą
Czujki gazu, dymu czy zalania – ostrzegają o niebezpieczeństwie
System alarmowe wyposażone w dodatkowe zabezpieczania są idealnym rozwiązaniem dla osób chcących mieć poczucie pełnej ochrony. Współcześnie do standardowej już czujki dymu dołączył czujnik np. zbicia szyby, zalania domu, ognia, czadu, gazu ziemnego.
Na uwagę zasługuje nowoczesnej generacji czujka dymu, Fireray 5000. Czujnik dokonuje analizy przejrzystości optycznej powietrza znajdującego się pomiędzy czujką a lustrem. W momencie gdy wykryje zmniejszenie przejrzystości powietrza podczas występowania dymu, czujnik podniesie alarm. Pole działania tego czujnika wynosi nawet do 100 metrów, a zatem może on swobodnie zastąpić kilka innych czujek (tylko wtedy gdy zastosujemy dodatkowe 4 lustra pryzmatyczne, w przeciwnym razie jej zasięg to ok. 50 m w linii prostej). Koszt takiej czujki to ponad 2 tys. złotych.
Czujniki wykrywają zagrożenie i informują nas, bądź służby o istniejącym niebezpieczeństwie. Czujki, które robią tylko hałas i nie mają innej, dodatkowej funkcji można kupić już za ok. 200–300 złotych.
Dobrym, nowoczesnym rozwiązaniem będzie założenie wielofunkcyjnej czujki zespolonej. To czujka złożona z kilku czujek z sobą współdziałających a przede wszystkim stanowiących całość. Dużym plusem takich czujek jest wyeliminowanie fałszywego alarmu. By pojawił się alarm, obie czujki muszą wykryć niebezpieczeństwo. Dopiero wtedy pojawi się alarm.
Pamiętajmy, że czujki będą działać i chronić nas tylko wtedy, gdy będą odpowiednio skonfigurowane w ustawieniach centrali alarmowej, gdyż nie mogą one działać jak zwykła czujka.
Postaw na dom inteligentny – steruj ogrzewaniem wewnątrz budynku
W nowoczesnym, inteligentnym domu, za pomocą systemów alarmowych można sterować ogrzewaniem. Wtedy centrala alarmowa sama ustala temperaturę w pomieszczeniu, kontrolując ją i uzależniając od pobytu mieszkańców w danym pokoju czy pomieszczeniu. Dzieje się tak, ponieważ do programowalnych wyjść centrali są podłączone zawory sterujące przepływem wody w kaloryferach.
Koszt inwestycji alarmowej
Z wyceną bywa różnie. Wszystko zależy od tego, jak i czym chcemy zabezpieczyć mieszkanie. Skuteczne systemy alarmowe wraz z założeniem przez specjalistów wahają się od 2,5 tys. złotych wzwyż. Wszystko zależy od składu systemu. Prosty system alarmowy złożony z centrali, manipulatora, 2 czujek ruchu, czujki gazu, 2 czujek magnetycznych, syntez era mowy, okablowania (wraz z montażem) kosztuje ok. 4 tys. złotych. Im więcej części składowych tym, wyższy koszt.
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?