Nowe etykiety energetyczne dla sprzętu AGD i RTV. Zmiany od 1 marca 2021 r.

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
PralkaOd dawna domowe sprzęty RTV i AGD muszą mieć tzw. etykietę energetyczną. Obecnie wprowadzono duże zmiany i przeskalowano klasy energetyczne.
PralkaOd dawna domowe sprzęty RTV i AGD muszą mieć tzw. etykietę energetyczną. Obecnie wprowadzono duże zmiany i przeskalowano klasy energetyczne. stevepb (pixabay.com)
Udostępnij:
Etykieta energetyczna informuje o tym, ile energii elektrycznej zużywa dane urządzenie AGD i RTV. Od 1 marca 2021 r. zostają zmienione klasy energetyczne – nie kupimy już sprzętu klasy A+++. Zobacz, co się zmienia.

Etykiety energetyczne wprowadzono ponad 25 lat temu, w 1995 roku. Ich zadaniem było i jest informowanie o tym, ile energii elektrycznej zużywa dane urządzenie, czyli inaczej mówiąc – jak bardzo jest energooszczędne. Na etykietach nie są jednak podawane liczby, ale przejrzyste klasy, ustalone na podstawie zapotrzebowania na energię.

Energooszczędne urządzenia kiedyś i dziś

Wprowadzono siedem klas efektywności energetycznej, oznaczonych literami oraz kolorami. Urządzenia najmniej energooszczędne to klasa G i czerwony kolor, a najbardziej – A i kolor zielony. Jednak w ciągu ćwierć wieku, które minęło od wprowadzenia etykiet, nastąpił tak duży rozwój, że sprzętów w klasach E-G praktycznie nie ma, za to najbardziej energooszczędna klasa A musiała zostać rozbudowana o A+, A++, A+++. W dodatku urządzeń, które są jeszcze bardziej energooszczędne ciągle przybywa. Dlatego postanowiono „zreformować" system etykietowania i przeskalować go.

Sprawdź: Czy warto mieć pralkosuszarkę i jakie są koszty jej eksploatacji

Nowe klasy energetyczne sprzętu RTV i AGD

Od 1 marca 2021 r. obowiązują etykiety energetyczne z podziałem na 7 klas – od A do G (jak dawniej). Znikają „plusy" w klasie A. Najbardziej obecnie energooszczędne urządzenia klasy A+++ najczęściej trafią dla klasy C lub D. Nie znaczy to jednak, że ich parametry są gorsze. Wydajność produktów nie zmieniła się, natomiast zmieniło się ich miejsce na skali.

**Dlaczego jednak sprzęty klasy A+++ nie są w klasie A? Wynika to z faktu, że klasy A i B (B dla niektórych, najszybciej rozwijających się, urządzeń) są obecnie „puste". Przewidując rozwój branży, pozostawiono je dla sprzętów, które pojawią się w niedalekiej przyszłości i będą jeszcze bardziej energooszczędne.

W nowej etykiecie powrócono do 7 klas efektywności energetycznej. Z tym że najbardziej energooszczędne obecnie sprzęty to klasa C lub D. Wyższe pozostawiono
W nowej etykiecie powrócono do 7 klas efektywności energetycznej. Z tym że najbardziej energooszczędne obecnie sprzęty to klasa C lub D. Wyższe pozostawiono dla urządzeń, które dopiero pojawią się na rynku.
Fot. APPLiA Polska 

Od kiedy obowiązują nowe etykiety energetyczne

Nowe etykiety obowiązują od 1 marca 2021 r., natomiast sprzedawcy mają czas do 19 marca br. na ich wymianę. Kupione w ostatnim czasie sprzęty mogą mieć dwie etykiety – starą i nową. Wyjątkiem są modele, które wycofano z produkcji przed 1.11.2020 – one mogą być sprzedawane tylko ze starą etykietą (do końca listopada 2021 r.)

Podpowiadamy: Jak wybrać dobry mop parowy i myjkę parową

Jakie sprzęty RTV i AGD mają nowe etykiety energetyczne

Nowe etykiety i klasy energetyczne mają następujące urządzenia domowe:

 • pralki,
 • pralkosuszarki,
 • chłodziarki i zamrażarki,
 • zmywarki,
 • telewizory i wyświetlacze elektroniczne,
 • lampy i inne źródła światła,
 • chłodziarki do wina.

Nowa etykieta energetyczna – więcej informacji

Etykiety energetyczne informują nie tylko o energooszczędności. W zależności od typu sprzętu można znaleźć na nich dodatkowe informacje, takie jak:

 • pralki m.in.: ważone zużycie wody na cykl prania, zużycie energii na 100 cykli prania, emisja hałasu podczas wirowania, czas trwania i nominalna pojemność dla programu „Eco 40-60",
 • chłodziarki i zamrażarki m.in.: roczne zużycie energii, suma pojemności komór (mrożących i schładzania),
 • zmywarki m.in.: zużycie energii w programie Eko na 100 cykli, a także – zużycie wody i czas trwania tego programu,
 • telewizory i wyświetlacze elektroniczne m.in.: zużycie energii na 1000 godzin pracy (także w trybie RRD i wysokiego zakresu dynamiki); przekątna ekranu w centymetrach i calach oraz rozdzielczość ekranu w pikselach,
 • na każdej etykiecie – kod QR, który po zeskanowaniu przekierowuje do strony z informacjami o danym modelu urządzenia (baza EPREL),
 • oznaczenie skali hałasu – urządzenia pracujące najciszej to klasa A, najgłośniej – D.

Nowe etykiety energetyczne są bardziej przejrzyste i dostarczają informacji, które pomogą łatwiej porównać sprzęty i wybrać urządzenia o optymalnych parametrach i energooszczędne. Pamiętajmy, że energooszczędność, oznacza również oszczędności w portfelu na opłatach za energię elektryczną.

Podpowiadamy: Jak nie popełniać błędów podczas prania w pralce

Więcej informacji o nowych etykietach energetycznych można znaleźć na stronie etykietaenergetyczna.pl oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie