Nowe etykiety energetyczne dla sprzętu AGD i RTV. Zmiany od 1 marca 2021 r.

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
PralkaOd dawna domowe sprzęty RTV i AGD muszą mieć tzw. etykietę energetyczną. Obecnie wprowadzono duże zmiany i przeskalowano klasy energetyczne.
PralkaOd dawna domowe sprzęty RTV i AGD muszą mieć tzw. etykietę energetyczną. Obecnie wprowadzono duże zmiany i przeskalowano klasy energetyczne. stevepb (pixabay.com)
Etykieta energetyczna informuje o tym, ile energii elektrycznej zużywa dane urządzenie AGD i RTV. Od 1 marca 2021 r. zostają zmienione klasy energetyczne – nie kupimy już sprzętu klasy A+++. Zobacz, co się zmienia.

Etykiety energetyczne wprowadzono ponad 25 lat temu, w 1995 roku. Ich zadaniem było i jest informowanie o tym, ile energii elektrycznej zużywa dane urządzenie, czyli inaczej mówiąc – jak bardzo jest energooszczędne. Na etykietach nie są jednak podawane liczby, ale przejrzyste klasy, ustalone na podstawie zapotrzebowania na energię.

Energooszczędne urządzenia kiedyś i dziś

Wprowadzono siedem klas efektywności energetycznej, oznaczonych literami oraz kolorami. Urządzenia najmniej energooszczędne to klasa G i czerwony kolor, a najbardziej – A i kolor zielony. Jednak w ciągu ćwierć wieku, które minęło od wprowadzenia etykiet, nastąpił tak duży rozwój, że sprzętów w klasach E-G praktycznie nie ma, za to najbardziej energooszczędna klasa A musiała zostać rozbudowana o A+, A++, A+++. W dodatku urządzeń, które są jeszcze bardziej energooszczędne ciągle przybywa. Dlatego postanowiono „zreformować" system etykietowania i przeskalować go.

Sprawdź: Czy warto mieć pralkosuszarkę i jakie są koszty jej eksploatacji

Nowe klasy energetyczne sprzętu RTV i AGD

Od 1 marca 2021 r. obowiązują etykiety energetyczne z podziałem na 7 klas – od A do G (jak dawniej). Znikają „plusy" w klasie A. Najbardziej obecnie energooszczędne urządzenia klasy A+++ najczęściej trafią dla klasy C lub D. Nie znaczy to jednak, że ich parametry są gorsze. Wydajność produktów nie zmieniła się, natomiast zmieniło się ich miejsce na skali.

**Dlaczego jednak sprzęty klasy A+++ nie są w klasie A? Wynika to z faktu, że klasy A i B (B dla niektórych, najszybciej rozwijających się, urządzeń) są obecnie „puste". Przewidując rozwój branży, pozostawiono je dla sprzętów, które pojawią się w niedalekiej przyszłości i będą jeszcze bardziej energooszczędne.

W nowej etykiecie powrócono do 7 klas efektywności energetycznej. Z tym że najbardziej energooszczędne obecnie sprzęty to klasa C lub D. Wyższe pozostawiono
W nowej etykiecie powrócono do 7 klas efektywności energetycznej. Z tym że najbardziej energooszczędne obecnie sprzęty to klasa C lub D. Wyższe pozostawiono dla urządzeń, które dopiero pojawią się na rynku.
Fot. APPLiA Polska 

Od kiedy obowiązują nowe etykiety energetyczne

Nowe etykiety obowiązują od 1 marca 2021 r., natomiast sprzedawcy mają czas do 19 marca br. na ich wymianę. Kupione w ostatnim czasie sprzęty mogą mieć dwie etykiety – starą i nową. Wyjątkiem są modele, które wycofano z produkcji przed 1.11.2020 – one mogą być sprzedawane tylko ze starą etykietą (do końca listopada 2021 r.)

Podpowiadamy: Jak wybrać dobry mop parowy i myjkę parową

Jakie sprzęty RTV i AGD mają nowe etykiety energetyczne

Nowe etykiety i klasy energetyczne mają następujące urządzenia domowe:

 • pralki,
 • pralkosuszarki,
 • chłodziarki i zamrażarki,
 • zmywarki,
 • telewizory i wyświetlacze elektroniczne,
 • lampy i inne źródła światła,
 • chłodziarki do wina.

Nowa etykieta energetyczna – więcej informacji

Etykiety energetyczne informują nie tylko o energooszczędności. W zależności od typu sprzętu można znaleźć na nich dodatkowe informacje, takie jak:

 • pralki m.in.: ważone zużycie wody na cykl prania, zużycie energii na 100 cykli prania, emisja hałasu podczas wirowania, czas trwania i nominalna pojemność dla programu „Eco 40-60",
 • chłodziarki i zamrażarki m.in.: roczne zużycie energii, suma pojemności komór (mrożących i schładzania),
 • zmywarki m.in.: zużycie energii w programie Eko na 100 cykli, a także – zużycie wody i czas trwania tego programu,
 • telewizory i wyświetlacze elektroniczne m.in.: zużycie energii na 1000 godzin pracy (także w trybie RRD i wysokiego zakresu dynamiki); przekątna ekranu w centymetrach i calach oraz rozdzielczość ekranu w pikselach,
 • na każdej etykiecie – kod QR, który po zeskanowaniu przekierowuje do strony z informacjami o danym modelu urządzenia (baza EPREL),
 • oznaczenie skali hałasu – urządzenia pracujące najciszej to klasa A, najgłośniej – D.

Nowe etykiety energetyczne są bardziej przejrzyste i dostarczają informacji, które pomogą łatwiej porównać sprzęty i wybrać urządzenia o optymalnych parametrach i energooszczędne. Pamiętajmy, że energooszczędność, oznacza również oszczędności w portfelu na opłatach za energię elektryczną.

Podpowiadamy: Jak nie popełniać błędów podczas prania w pralce

Więcej informacji o nowych etykietach energetycznych można znaleźć na stronie etykietaenergetyczna.pl oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom