Jak prać ubrania w pralce? 10 najczęściej popełnianych błędów przy praniu

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Pranie ubrań to czynność, która wykonuje się regularnie. Aby twoje ubrania zachowały swoją jakość, a pralka służyła kilka lat, nie wolno popełniać tych błędów.
Pranie ubrań to czynność, która wykonuje się regularnie. Aby twoje ubrania zachowały swoją jakość, a pralka służyła kilka lat, nie wolno popełniać tych błędów. Max Vakhtbovych Pexels.com
Jak prać ubrania w pralce, aby nie zniszczyć tkaniny i urządzenia? Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie jest prosta. Do najczęstszych grzeszków, jakie popełniamy przy robieniu prania, jest zbyt rzadkie czyszczenie pralki i nieczytanie oznaczeń na metkach. Co jeszcze źle robimy? Podpowiadamy.

Pralka to urządzenie, które jest w każdym domu. Jej obecność ułatwia życie: pozwala zadbać o codzienną odzież, usuwa trudne plamy z ubrań, w szybki sposób odświeża ubrania bez praktycznie żadnego naszego udziału i wysiłku. Jeśli jednak chcemy długo cieszyć się sprawnie działającym sprzętem, powinniśmy trzymać się pewnych ważnych zasad użytkowania, które nie są zapisane w instrukcji obsługi.
Złe nawyki podczas prania ubrań w pralce mogą doprowadzić do zepsucia sprzętu, wyższych rachunków za prąd i wodę oraz zniszczenia odzieży. Oto najczęstsze błędy, które popełniamy podczas prania. Oto 10 z nich!

Dowiedz się więcej:

Niewłaściwe sortowanie ubrań

Jak prać ubrania w pralce, aby zachowały swoją jakość? Pierwszą zasadą jest ich odpowiednia segregacja. Powinniśmy się nie tylko skupić na oddzieleniu ubrań w różnych kolorach, ale także zwrócić uwagę, z jakiego materiału są wykonane. Nie jest dobrze jeśli wrzucimy czarną, jedwabną sukienkę z ciemnymi dżinsami. Dzianinowa sukienka nie powinna znaleźć się w tym samym praniu, podczas którego wypierzemy polarową bluzę, a ręczniki w pralce najlepiej czują się same.
Jest też wiele tkanin, które wymagają specjalnego traktowania, np.: len, koronki, jedwab, kaszmir i wełna.

Źle dobrane detergenty

Odpowiedni detergent to gwarancja przede wszystkim czystych ubrań bez plam, niepofarbowanych tkanin i brak uczuleń na skórze. Popełnisz ogromny błąd jeśli będziesz używać tego samego proszka do prania rzeczy białych i kolorowych. A jak prać delikatną odzież? Warto wybrać płyn do prania dedykowany tego rodzaju tkaninom. Pamiętaj także, że specjalnego traktowania domagają się także ubranka dziecięce i niemowlęce. Nie pierz ich ze swoimi spodniami, czy bluzkami i używaj specjalnie do tego przeznaczonego płynu lub proszku.

Zbyt duża ilość detergentów

W przypadku bardzo brudnej odzieży wsypujemy większą ilość proszku. Oczywiście jest to jak najbardziej wskazane, ale nie należy z tym przesadzić. Zbyt duża ilość detergentu sprawia, że cykl prania się wydłuża, co wiąże się z większą ilością zużytego prądu i wody. Przy starszych pralkach, większa ilość proszku może spowodować to, że ubrania nie będą dobrze wypłukane, a nadmiar detergentu znajdziemy na swoich ulubionych spodniach.

Dowiedz się więcej:

Źle dobrany program do prania

Nowoczesne pralki mają dużą ilość programów do prania, których nie używamy. A to duży błąd. Warto dostosować odpowiednią temperaturę oraz prędkość wirowania, aby nie zniszczyć odzieży. Często też z braku czasu wybieramy program szybki. A to błąd. Jak prać ubrania, aby się wyprały i się nie zniszczyły? Wybrać odpowiedni program. W ten sposób zapewnimy naszym ubraniom możliwie najdłuższą żywotność, pranie będzie czyste, a rachunki za prąd i wodę niewygórowane.

Mocno zabrudzoną odzień należy najpierw wyczyścić ręcznie

Złym nawykiem, który może zniszczyć ubrania i pralkę jest wrzucanie do niej bardzo zabrudzonej odzieży. Spodnie, które są zabłocone, należy najpierw oczyścić, wymoczyć, a dopiero później włożyć do pralki. Takie postępowanie sprawi, że nasz sprzęt posłuży nam dłużej, a ubrania wyjmiemy z pralki czyste.

Nie wrzucaj do pralki rzeczy, które trzeba wyprać ręcznie

Wiele rzeczy, które powinny być wyprane ręcznie, wrzucamy do pralki. To może spowodować zniszczenie ubrań i samego urządzenia. Jedną z wielu części garderoby pranych w automacie są staniki, które po wyjęciu z urządzenia są rozciągnięte i niekształtne. Dodatkowo druty, które są w biustonoszach, mogą z nich wyjść i uszkodzić bęben pralki.

Zbyt dużo wybielacza

Wybielacz to bardzo silny detergent, który zastosowany w zbyt dużej ilości zniszczy ubrania. Nie powinno się go nadużywać zwłaszcza przy materiałach elastycznych z włókna naturalnego. Absolutnie zabronione jest używanie wybielacza do ubrań kolorowych.

Suszenie ubrań w automacie, które się do tego nie nadają

Suszarka automatyczna to rewelacyjny wynalazek, jednak nie wszystkie ubrania nadają się do niej. Jeżeli wrzucimy odzież, która nie powinna być tak suszona, może się ona skurczyć i zniszczyć.

Czego nie należy suszyć w suszarce?

  • kostiumów kąpielowych,
  • biustonoszy,
  • ubrań z elementami gumowymi i ozdobami,
  • rajstop,
  • kożuchów.

Rzadkie czyszczenie pralki

Aby pralka posłużyła nam na wiele lat, należy o nią dbać. Przede wszystkim zostawiać otwarte drzwiczki po skończeniu prania i raz na jakiś czas ją wyczyścić. Można w tym celu użyć sklepowych środków lub domowych, takich jak ocet i soda. Warto także czasami zajrzeć do pojemnika, do którego wlewamy płyn do prania i zmiękczacz. To miejsce często się zapychać, co może skutkować awarią sprzętu.

Niestosowanie się do oznaczeń na metkach ubrań

Przed włożeniem ubrania do pralki należy zawsze przeczytać oznaczenia na metkach. To gwarancja, że nowa bluzka posłuży nam na wiele sezonów, a nie do pierwszego prania. Nie ignorujmy symboli na metce, bo tam są ważne informacje dotyczące jak prać daną rzecz.

Podstawowe oznaczenia na metkach, które trzeba znać to:

  • miska z wodą – ubrania nadają się do prania w pralce w podanej na metce temperaturze;
  • przekreślone żelazko – oznacza zakaz prasowania tkaniny,
  • miska z wodą podkreślona dwiema liniami – symbolizuje bardzo delikatną tkaninę,
  • dłoń w misce – ubrania trzeba wyprać ręcznie;
  • miska z wodą podkreślona jedną linią – oznacza, że tkaniny nie powinno być wirowane lub ewentualnie nastawić na delikatne wirowanie. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom