Opłatek od kuchni. Wiesz, jak powstaje ten świąteczny wypiek i po jakim czasie staje się biały? Poznaj ciekawostki o opłatku wigilijnym

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Opłatek to nieodłączny element tradycyjnych świąt Bożego Narodzenia.
Opłatek to nieodłączny element tradycyjnych świąt Bożego Narodzenia. Lukasz Kaczanowski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Bez opłatka trudno wyobrazić sobie tradycyjne Boże Narodzenie. Choć jednak wszyscy go kojarzymy, zwykle mało wiemy o tajnikach jego powstawania. Wiele osób zaskakuje np. informacja, że opłatek wigilijny powinno się piec z użyciem wody święconej lub że istnieje opłatek bezglutenowy. Co jeszcze warto wiedzieć o tym wypieku?

Spis treści

Opłatek od kuchni. Wiesz, jak powstaje? Poznaj przepis na opłatek

Opłatek to wypiek od święta na święta, dosłownie. A jak się go robi? Przepis na opłatek jest bardzo prosty. Trzeba przygotować 120 g mąki pszennej (najlepiej nie najświeższej, tylko odleżanej), pół szklanki wody (w przypadku opłatka własnoręcznej roboty powinna być woda święcona – tak podają stare przepisy) oraz łyżkę oleju. Całość należy wymieszać, aż konsystencja będzie jednolita, przypominająca śmietanę lub ciasto na naleśniki (można zmiksować w mikserze), a następnie upiec.

Opłatek można piec na różne sposoby, np. przy użyciu gofrownicy lub patelni z powłoką teflonową. Należy na nią powoli wylewać ciasto, aby się nie rozlało. Ciasto piecze się przez minutę. Potem opłatki muszą ostygnąć i stwardnieć. Nie mogą złapać wilgoci, bo przestaną być kruche i łamliwe, a właśnie o łamliwość chodzi. 1 gram opłatka ma ok. 2 kalorie.

Opłatek bezglutenowy dla chorych na celiakię

Dla osób uczulonych na gluten lub chorych na celiakię warto z kolei przygotować opłatek bezglutenowy. Do jego wykonania zwykłą mąkę trzeba zastąpić mąką bezglutenową (niskobiałkową, ryżową lub białą gryczaną).

Warto pamiętać, że tradycyjna hostia zawiera dużą dawkę glutenu (to aż 25 miligramów glutenu w jednym opłatku komunijnym). Tymczasem dozwolona dobowa dawka tego białka dla osób chorych na celiakię, średnio wrażliwych na gluten to 10 miligramów.

Poznaj przepisy sławnych kucharzy

Materiały promocyjne partnera

Kiedy opłatek staje się biały? Nie od razu

Nie każdy wie, że świeżo przygotowany opłatek nie jest biały. Im starszy opłatek, tym jest jaśniejszy. Tuż po upieczeniu jest prawie żółty, po kilku dniach robi się kremowy, a po około 3 tygodniach lub miesiącu staje się biały. Właśnie biały opłatek jest tradycyjnym symbolem pojednania.

Co ciekawe, wypieka się także kolorowe opłatki, np. zielone czy czerwone. Służą one do podawania zwierzętom domowym i gospodarskim w sytuacji, gdy domownicy chcą podzielić się opłatkiem z tymi stworzeniami.

Opłatek ze święconej wody

Opłatek tradycyjnie piecze się z wody święconej lub w ostateczności z poświęconej mąki. Zgodnie z tradycją katolicką, jeżeli opłatek został wypieczony z wody, która nie była poświęcona, to po upieczeniu należy poświęcić gotowy wypiek, bo inaczej nadaje się jedynie dla zwierząt, a nie dla ludzi. Kto nie może albo nie chce iść do kościoła poświęcić opłatka, może zrobić to sam w domu. Musi mieć jednak wodę święconą, przyniesioną z kościoła.

 

Dowiedz się również:Jaka jest symbolika wigilijnych potraw

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom