Namiot turystyczny – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Namiot turystycznyNamiot turystyczny ma być przede wszystkim wygodny. No i nieprzemakalny. Warto zwrócić również uwagę na łatwość jego rozkładania i składania.
Namiot turystycznyNamiot turystyczny ma być przede wszystkim wygodny. No i nieprzemakalny. Warto zwrócić również uwagę na łatwość jego rozkładania i składania. Stock Snap (Pixabay.com)
Dawniej namiot był ciężki, miał chwiejną konstrukcję i przemakał. Namioty tej jakości odeszły bezpowrotnie do lamusa. Nowoczesne namioty są lekkie i stabilne. I potrafią same rozłożyć się nawet w 2 sekundy. Radzimy, jak wybrać namiot na lato, aby wystarczył na lata.

Dobry namiot powinien mieć nieprzemakalną sypialnię i być łatwy do rozstawienia. Modele z aluminiowymi rurkami i stelażami, ciężkimi, podszytymi gumą materiałami stanowią przeszłość. Nowoczesne namioty mają tropiki wykonane z poliestru typu PU, czasem z bawełny, a sypialnie – też z poliestru, ale tzw. oddychającego (zapewniającego odpowiednią wentylację). Ścianki zewnętrzne namiotu po deszczu szybko wysychają, są odporne na promieniowanie UV i wilgoć. Podłogi najczęściej wyprodukowane są z nieprzemakalnego tworzywa, np. nylonu, zabezpieczone od spodu warstwą izolacyjną, a pręty z włókna szklanego, ze wzmocnionego aluminium albo metalu.

Podróżnik radzi, jak wybrać dobry namiot

Podróżnik Łukasz Długowski prezentuje różne rodzaje namiotów i radzi, co należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze. – Przy zakupie namiotu warto zastanowić się dokąd jedziecie, by dobrać taki sprzęt, który przyda wam się w konkretnych warunkach – powiada Długowski. 

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Rozmiar namiotu rozmiarowi nierówny. To dlatego warto podpytać sprzedawcę, ile osób w danym namiocie się zmieści. Chodzi o to, żeby pomieścić w nim materace (przynajmniej 60 cm szerokości każdy), śpiwory, plecak i inny niezbędny ekwipunek. Do wyboru mamy namioty tunelowe, igloo oraz bungalowy i piramidy (tzw. przenośne domki rodzinne) nawet z dwoma lub większą liczą pokoi.

Namioty tunelowe

Modele tunelowe należą do najmniejszych (chociaż nie zawsze), a więc i do najlżejszych. Bywa, że namiot tumelowy waży mniej niż 5 kilogramów. Z reguły są niskie, np. mają 80 cm wysokości. Czasem trudno w nich dobrze usiąść, nie wspominając o wstawaniu. Początkowo były jednoosobowe, bez okienek, siatek wentylacyjnych, innych udogodnień. Teraz udogodnienia mają i równie dobrze zapewniają nocleg dla 6 osób jednocześnie. Służą jedynie do spania. Ceny zaczynają się od około 150 złotych, dotyczą jednoosobówek.

Namioty igloo

Igloo są tzw. namiotami rodzinnymi. Bywa, że jeden daje schronienie nawet 8 osobom. W kabinach sypialnianych jest zapewniona cyrkulacja powietrza. To dzięki przesuwnym okienkom oraz siatce z moskitierą. W namiotach śpimy zazwyczaj w upały, a wtedy każde okienko jest na wagę złota. Średnia cena za namiot typu igloo to 600 złotych.

Namioty rodzinne typu bungalow i piramida

To już wyższa półka, także cenowa. Zdarza się, że za taki przenośny domek trzeba dać ponad 3 tysiące złotych. Za wygodę jednak się płaci. To przestrzenne namioty z 2 lub więcej pokojami. Mają nawet przedsionek wyglądający niczym przedpokój, a potem wchodzi się do „mieszkania". Okienka z moskitierami, odpinana na zamek podłoga ze składanym progiem, organizer na rzeczy osobiste, dodatkowy daszek przy wejściu to niektóre udogodnienia. W niektórych modelach sypialnię można podzielić na 2 części. Nawet dywan do namiotu można dokupić. Posiada on miniotwory w materiale. Można go rozłożyć w przedsionku i na całej podłodze namiotu.

Nieprzemakalność namiotu

Ten parametr określa się według wysokości słupa wody, jaką wytrzyma 10 centymetrów kwadratowych danego materiału. Zgodnie z normami, minimalny poziom wodoszczelności tropiku powinien wynosić 1500 mm słupa wody z tym, że najbardziej sprawdzone (i najpopularniejsze, bo dostępne cenowo) są namioty o parametrach minimum 2000 mm słupa wody.

Przeczytaj, zanim rozstawisz namiot: Komary groźniejsze niż myślisz 

W sprzedaży pojawiły się namioty błyskawicznie rozkładane. Są wyposażone w automatyczny system ułatwiający rozstawianie. Wystarczą nawet 2 sekundy, aby nasz 2-osobowy namiot stanął na polu biwakowym. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom