Dobry namiot powinien mieć nieprzemakalną sypialnię i być łatwy do rozstawienia. Modele z aluminiowymi rurkami i stelażami, ciężkimi, podszytymi gumą materiałami stanowią przeszłość. Nowoczesne namioty mają tropiki wykonane z poliestru typu PU, czasem z bawełny, a sypialnie – też z poliestru, ale tzw. oddychającego (zapewniającego odpowiednią wentylację). Ścianki zewnętrzne namiotu po deszczu szybko wysychają, są odporne na promieniowanie UV i wilgoć. Podłogi najczęściej wyprodukowane są z nieprzemakalnego tworzywa, np. nylonu, zabezpieczone od spodu warstwą izolacyjną, a pręty z włókna szklanego, ze wzmocnionego aluminium albo metalu.
Podróżnik radzi, jak wybrać dobry namiot
Podróżnik Łukasz Długowski prezentuje różne rodzaje namiotów i radzi, co należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze. – Przy zakupie namiotu warto zastanowić się dokąd jedziecie, by dobrać taki sprzęt, który przyda wam się w konkretnych warunkach – powiada Długowski.
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Rozmiar namiotu rozmiarowi nierówny. To dlatego warto podpytać sprzedawcę, ile osób w danym namiocie się zmieści. Chodzi o to, żeby pomieścić w nim materace (przynajmniej 60 cm szerokości każdy), śpiwory, plecak i inny niezbędny ekwipunek. Do wyboru mamy namioty tunelowe, igloo oraz bungalowy i piramidy (tzw. przenośne domki rodzinne) nawet z dwoma lub większą liczą pokoi.
Namioty tunelowe
Modele tunelowe należą do najmniejszych (chociaż nie zawsze), a więc i do najlżejszych. Bywa, że namiot tumelowy waży mniej niż 5 kilogramów. Z reguły są niskie, np. mają 80 cm wysokości. Czasem trudno w nich dobrze usiąść, nie wspominając o wstawaniu. Początkowo były jednoosobowe, bez okienek, siatek wentylacyjnych, innych udogodnień. Teraz udogodnienia mają i równie dobrze zapewniają nocleg dla 6 osób jednocześnie. Służą jedynie do spania. Ceny zaczynają się od około 150 złotych, dotyczą jednoosobówek.
Namioty igloo
Igloo są tzw. namiotami rodzinnymi. Bywa, że jeden daje schronienie nawet 8 osobom. W kabinach sypialnianych jest zapewniona cyrkulacja powietrza. To dzięki przesuwnym okienkom oraz siatce z moskitierą. W namiotach śpimy zazwyczaj w upały, a wtedy każde okienko jest na wagę złota. Średnia cena za namiot typu igloo to 600 złotych.
Namioty rodzinne typu bungalow i piramida
To już wyższa półka, także cenowa. Zdarza się, że za taki przenośny domek trzeba dać ponad 3 tysiące złotych. Za wygodę jednak się płaci. To przestrzenne namioty z 2 lub więcej pokojami. Mają nawet przedsionek wyglądający niczym przedpokój, a potem wchodzi się do „mieszkania". Okienka z moskitierami, odpinana na zamek podłoga ze składanym progiem, organizer na rzeczy osobiste, dodatkowy daszek przy wejściu to niektóre udogodnienia. W niektórych modelach sypialnię można podzielić na 2 części. Nawet dywan do namiotu można dokupić. Posiada on miniotwory w materiale. Można go rozłożyć w przedsionku i na całej podłodze namiotu.
Nieprzemakalność namiotu
Ten parametr określa się według wysokości słupa wody, jaką wytrzyma 10 centymetrów kwadratowych danego materiału. Zgodnie z normami, minimalny poziom wodoszczelności tropiku powinien wynosić 1500 mm słupa wody z tym, że najbardziej sprawdzone (i najpopularniejsze, bo dostępne cenowo) są namioty o parametrach minimum 2000 mm słupa wody.
Przeczytaj, zanim rozstawisz namiot: Komary groźniejsze niż myślisz
W sprzedaży pojawiły się namioty błyskawicznie rozkładane. Są wyposażone w automatyczny system ułatwiający rozstawianie. Wystarczą nawet 2 sekundy, aby nasz 2-osobowy namiot stanął na polu biwakowym.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?