Najważniejsze zmiany w Prawie budowlanym od 2015 roku

Magdalena Kmita-Kulesza
Budowa domu jednorodzinnego161 dni - tyle trwa w Polsce uzyskanie warunków technicznych przyłączy mediów (wody i ścieków), złożenie w urzędzie wniosku i uzyskanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego oraz złożenie stosownego wniosku i otrzymanie pozwolenia na użytkowanie obiektu - podaje Raport Doing Business 2014. Na potrzeby raportu przygotowywanego przez Bank Światowy zbadano 189 państw. W kategorii dotyczącej czasu potrzebnego na uzyskanie pozwolenia na budowę Polska zajmuje 88 miejsce.
Budowa domu jednorodzinnego161 dni - tyle trwa w Polsce uzyskanie warunków technicznych przyłączy mediów (wody i ścieków), złożenie w urzędzie wniosku i uzyskanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego oraz złożenie stosownego wniosku i otrzymanie pozwolenia na użytkowanie obiektu - podaje Raport Doing Business 2014. Na potrzeby raportu przygotowywanego przez Bank Światowy zbadano 189 państw. W kategorii dotyczącej czasu potrzebnego na uzyskanie pozwolenia na budowę Polska zajmuje 88 miejsce. mk
W 2015 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Zmiany mają uprościć i przyspieszyć procesu budowlany dla większości inwestycji budowlanych. Nowela przewiduje m.in. zniesienie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego.

Budowa domu jednorodzinnego jest w Polsce procesem bardzo długim i wymagającym całej masy formalności. To skutecznie odstrasza potencjalnych inwestorów indywidualnych od podjęcia decyzji o budowie domu. By poprawić tę sytuację Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zaplanowało zmiany. Znowelizowane przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Rezygnacja z pozwolenia na budowę i przebudowę domu jednorodzinnego

Zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego to najważniejsza zmiana w ustawie Prawo budowlane. W wyniku tej zmiany będzie można rozpocząć budowę domu po dokonaniu zgłoszenia. Taka możliwość przysługiwać będzie inwestorowi realizującemu budynek, którego obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. W ciągu 30 dni od złożenia zgłoszenia przez inwestora urząd będzie miał możliwość wniesienia sprzeciwu. 

Dowiedz się więcej: Zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę domu 

Według nowych przepisów inwestor będzie miał również możliwość ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie budowy lub przebudowy domu jednorodzinnego w trybie pozwolenia na budowę, gdy uzna, że jest to dla niego korzystniejsze rozwiązanie niż zgłoszenie. Inwestor zyska co najmniej 14 dni, ponieważ będzie pominięty czas oczekiwania na uprawomocnienie ostatecznej decyzji, która obecnie jest wymagana.

Ważne! Roboty budowlane będzie można rozpocząć na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę w przypadku, gdy stroną w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę będzie wyłącznie inwestor. 

Znacznie krótsza lista obowiązkowych elementów projektu budowy domu jednorodzinnego

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane ma znieść obowiązek dołączania do projektu budowlanego oświadczeń:

  • o zapewnieniu dostaw energii, ciepła, wody i gazu, 
  • o odbiorze ścieków, 
  • o warunkach przyłączenia domu jednorodzinnego do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, gazowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej, 
  • od zarządcy drogi o możliwości połączenia działki, na której będzie stał dom, z drogą publiczną. 

Mniej czasu na decyzje dla urzędów i inwestorów

Obecnie bardzo często dochodzi do sytuacji, że w dokumentacji złożonej przez inwestora urzędnik dopatrzy się braków lub nieścisłości. Niestety prawo nie narzuca czasu, w którym organ administracji, musi wezwać inwestora do ich uzupełnienia. Dlatego w tej sytuacji wydanie pozwolenia na budowę znacznie się opóźnia. Po nowelizacji Prawa budowlanego urząd będzie miał 14 dni od dnia złożenia wniosku na wezwanie inwestora w celu uzupełniania dokumentacji.

Przeczytaj: Deweloperzy mają nowe obowiązki wobec kupujących mieszkania

Ponadto w planach jest likwidacja obowiązku zgłaszania terminów o zamierzonej dacie rozpoczęcia robót budowlanych. Tym samym inwestor nie będzie musiał informować nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia prac na budowie domu. 

Zgłoszenie na użytkowanie budynku zamiast pozwolenia na użytkowanie

W nowym Prawie budowlanym wydłużona zostanie lista obiektów, których użytkowanie nastąpi na podstawie zgłoszenia (a nie jak dotychczas na podstawie decyzji nadzoru budowlanego wydającego pozwolenie na użytkowanie). Oprócz domów jednorodzinnych procedura zgłoszenia będzie obowiązywać też inne obiekty, np.: warsztaty rzemieślniczych, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże z pięcioma stanowiskami, obiekty magazynowe (typu skład, chłodnia, hangar, wiata) oraz niektóre budynki kolejowe, place składowe, parkingi i stawy rybne.

Tzw. milcząca zgoda do skrócenia

Skrócony ma być czas uzyskania tzw. milczącej zgody na użytkowanie, czyli terminu, w którym urząd może zgłosić jakieś zastrzeżenia. Okres ten ma być skrócony z 21 na 14 dni.

Ważną zmianą może być również wprowadzenie możliwości rozłożenia na raty opłaty legalizacyjnej w przypadku samowoli budowlanej. Jednak sposób legalizacji samowoli budowlanych oraz naliczanie opłat pozostaną bez zmian. 

Czas pokaże, w jakim stopniu, planowane zmiany przyczynią się do usprawnienia procesów budowlanych w Polsce. 

Przeczytaj poradnik: Jak bezpiecznie kupić działkę budowlaną

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom