Najlepszy sposób na mole w szafie. Sprytny trik na wykurzenie moli odzieżowych. Te saszetki działają cuda

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 7 lat
Mole odzieżowe, choć niewielkie, mogą skutecznie uprzykrzyć ci życie. Te irytujące owady są w stanie skutecznie zniszczyć ulubione ubrania. Nie wiesz, jak skutecznie pozbyć się z szafy moli bez szkodliwej chemii? Przetestuj naturalny sposób, który jest nie tylko skuteczny, ale także przyjemny dla zmysłów.

Spis treści

Jak odróżnić mole odzieżowe od moli spożywczych?

Pewnie przynajmniej raz w życiu próbowałeś pozbyć się z domu moli ubraniowych, które ulokowały się w szafie. Latające gryzonie w kuchni, salonie czy sypialni na pewno skutecznie uprzykrzyły ci życie. Niestety pod koniec lata te paskudne owady stanowią w mieszkaniach istną plagę. Wylatują z kuchennych półek, szuflad, zakamarków w szafie czy dostają się do domu przez okna i drzwi balkonowe. Jak odróżnić mole ubraniowe od moli spożywczych?

To całkiem proste! Mól odzieżowy (inaczej: mól włosienniczek, mól kożusznik) to nieduży owad latający, które długość wynosi ok. 0,7-1 cm. Dorosłe osobniki moli ubraniowy są w odcieniu popielatej szarości z domieszką koloru złocistego. Ich skrzydła są pokryte drobnymi włoskami i niewielkimi plamkami. Larwy są białe i mają wielkość główki od szpilki, a żywią się nie tylko tkaninami wełnianymi, bawełnianymi czy futrzanymi, ale też materiałami syntetycznymi. Mole ubraniowe uwielbiają również sierść domowych pupili. Natomiast mole spożywcze są większe (rozpiętość skrzydeł ok. 1,8 cm), a ich barwa wpada w brąz z domieszką odcienia żółto-czerwonego. Na skrzydła mają widoczne poprzeczne wzory w formie zygzaków czy pasków. Jeśli znajdziemy w kącikach szafek, czy żywności lepkie pajęczynki to znak, że mamy w domu mole spożywcze.

Jak pozbyć się moli ubraniowych z szafy? Genialny trik bez chemii

Chcesz na dobre zapomnieć o molach w szafie? Mam na to świetny sposób bez grama chemii. Wykonanie ekologicznych odstraszaczy moli odzieżowych zajmie ci zaledwie kilka chwil. Wystarczy, że zdobędziesz aromatyczne letnie kwiaty, które są w sierpniu ścinane w ogrodach, żeby zrobić pachnące saszetki skutecznie odstraszające szkodniki.

Pamiętaj, że mole odzieżowe nie tolerują również aromatu – mięty, goździków, szałwii, igieł sosnowych, liści laurowych, macierzanki czy cytrusów.

Co się przyda do zrobienia saszetek na mole odzieżowe DIY?

Materiały do przygotowania środka na mole odzieżowe DIY:

  • aromatyczna lawenda – najlepiej sprawdzi ta zbierana w sierpniu, bo jest bardzo aromatyczna. Jeśli masz dostęp do świeżej lawendy, zrywaj ją w słoneczny dzień, kiedy kwiaty są rozkwitnięte. Zanim umieścisz ją w woreczkach na mole, musisz ją wysuszyć (potrwa to ok. 14 dni);

  • małe woreczki z przewiewnej tkaniny – kupisz je w sklepach z artykułami do rękodzieła. Możesz również uszyć je sam z bawełny, lnu czy organzy. Wystarczy przygotować kilka prostokątów tkaniny, złożyć je na pół, zszyć boki i w każdym zostawić otwór na wsypanie lawendy;

  • wstążka lub sznurek – do związania saszetek, gdy wypełnisz je lawendą.

Najlepszy sposób na mole odzieżowe: krok po kroku

Przygotowanie lawendowych saszetek na mole jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności.

Tak krok po kroku wykonasz w domu aromatyczne saszetki na mole z lawendy DIY:

  • Przygotuj niewielkie woreczki, sznurek i dobrze wysuszoną lawendę.

  • Następnie wypełnij saszetki kwiatami, które są pozbawione łodyg. Warto napełnić woreczki dość szczelnie, aby zintensyfikować zapach lawendy.

  • Gdy już napełnisz wszystkie woreczki, dobrze zawiąż je wstążką lub sznurkiem. Pamiętaj również o zabezpieczenie otworu, aby lawenda nie wysypywała się na ubrania.

  • Gotowe woreczki z lawendą DIY rozlokuj w miejscach, gdzie przechowujesz ubrania. Świetnie sprawdzą się w szafach, komodach, a także w workach próżniowych, w których trzymasz sezonowe ubrania.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom