Jak kompaktowo schować w małym mieszkaniu zimowe kurtki, koce i pościel? Wykorzystaj worki próżniowe, to sprytny sposób na przechowywanie

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Część worków próżniowych, która jest dostępna w sklepach ma w zestawie dołączoną specjalną pompkę, za pomocą której możemy z jego wnętrza usunąć powietrze.
Część worków próżniowych, która jest dostępna w sklepach ma w zestawie dołączoną specjalną pompkę, za pomocą której możemy z jego wnętrza usunąć powietrze. franz12/Getty Images
Zimowe kurtki, płaszcze, kołdry i koce zajmują w mieszkaniu mnóstwo miejsca. Gdy wiosną przestajemy z nich korzystać, warto zastanowić się, gdzie i jak najlepiej je przechować do następnego sezonu. Niestety w standardowym mieszkaniu nie jest to proste, bo niewielki metraż mocno nas ogranicza. Podpowiadamy, jak sprytnie przechowywać zimowe tekstylia, żeby zajęły niewiele miejsca i nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu.

Sprawdź, co to jest worek próżniowy i jakie przedmioty warto w nim umieszczać

Worki próżniowe wykonane są najczęściej z transparentnego tworzywa – folii, nylonu, poliamidu – ze szczelnym strunowym zamknięciem lub suwakiem i okrągłym zakręcanym zaworem, przez który odsysa się ze środka powietrze. Możemy w nich przechowywać zarówno żywność, jak i ubrania, pościel czy koce. Dobrej jakości wielorazowe worki próżniowe powinny być szczelne i przetrwać w nienagannym stanie kilka sezonów. Niektóre z nich są wyposażone w wieszak, dzięki czemu możemy zawiesić je w szafie.

Pakowanie próżniowe to świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca w mieszkaniu. Kluczowe jest, żeby w workach próżniowych umieszczać tekstylia, z których korzystamy sezonowo, zajmują dużo miejsca w szafach i istotnie mogą zmniejszyć swoją objętość.

Torby próżniowe na tekstylia są dostępne w wielu rozmiarach, więc łatwo możemy je dobrać do gabarytów przedmiotów, rozmiarów półek, pojemnika w łóżku czy pawlacza:

  • Do zapakowania ciepłej pościeli i grubych koców wybierzmy worki kwadratowe w rozmiarze XXL o szerokości ok. 100-120 cm.
  • Zimowe kurtki i spodnie narciarskie powinny zmieścić się w kwadratowych workach próżniowych o szerokości boków ok. 60-90 cm.
  • Grube płaszcze warto zapakować do podłużnych worków np. 120 x 80 cm, dzięki temu nie trzeba będzie ich mocno składać.

Pamiętajmy, żeby przed włożeniem zimowych płaszczy czy kurtek do worków próżniowych, najpierw opróżnić wszystkie kieszenie, wyprać i dokładnie wysuszyć pościel oraz odzież, zapiąć suwaki lub guziki oraz starannie złożyć tekstylia. Starajmy się zostawić w worku trochę luzu, a rzeczy układać w nim równo i wg asortymentu.

Dowiedz się, jak działa worek próżniowy

Opakowania próżniowe po włożeniu do środka zimowych kurtek, kołder czy płaszczy oraz odessaniu z nich powietrza, znacznie zmniejszają swoją objętość i dostosowują się do kształtu swojej zawartości. Powietrze odsysa się przez zawór, który znajduje się na powierzchni worka. Możemy to zrobić za pomocą specjalnej pompki, która często jest dołączona do zestawu worków. To dobre, ale wymagające pewnego wysiłku rozwiązanie, gdy nie dysponujemy tradycyjnego odkurzaczem. Dlatego zdecydowanie wygodniejszym sposobem na odessanie powietrza z wnętrza worka jest wykorzystanie klasycznego odkurzacza, którego rurę przykładamy bezpośrednio do otwartego zaworu. Szczelne zamknięcie sprawia, że przechowywana odzież jest zabezpieczona przed wilgocią, kurzem i zabrudzeniami.

Zobacz, jak zapakować tekstylia w workach próżniowych: krok po kroku

  1. Rzeczy, które umieszczamy w próżniowym worku, powinny być czyste i suche. Sprawdźmy m.in. zawartość kieszeni w płaszczach i kurtkach, żeby jakiś przedmiot, który się w nich znajduje, nie uszkodził powierzchni worka.
  2. Po włożeniu do środka tekstyliów i równomiernym ich ułożeniu, szczelnie zamykamy go za pomocą suwaka lub zamknięcia strunowego.
  3. W kolejnym kroku do zaworu przykładamy rurę i włączamy odkurzacz na średnią moc. Jeśli nie mamy dostępu do odkurzacza, możemy wykorzystać załączoną pompkę i odessać za jej pomocą nadmiar powietrza ze wnętrza worka próżniowego.
  4. Następnie mocno zakręcamy zawór worka próżniowego i gotowe!
  5. Objętość worka powinna się zmniejszyć o ok. 1/2-1/4 rozmiaru (w zależności od rodzaju materiału) i zyskać kompaktowe wymiary.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom