Nadchodzi sezon grzewczy. Wyczyść grzejnik, zanim się zacznie. Wytarcie kurzu nie wystarczy. Sprawdź, jak wyczyścić wnętrze kaloryfera

Katarzyna Laszczak
Czyszczenie grzejnika z zewnątrz nie wystarczy. Przed sezonem grzewczym trzeba też oczyścić jego wnętrze.
Czyszczenie grzejnika z zewnątrz nie wystarczy. Przed sezonem grzewczym trzeba też oczyścić jego wnętrze. Katarzyna Laszczak
Czyszczenie grzejników w środku jest dość często pomijane przy standardowych porządkach. Jednak przed sezonem grzewczym trzeba to zrobić koniecznie. Czyszczenie kaloryferów będzie wymagało nieco pracy i czasu, ale to bardzo ważne, żeby przez jesień i zimę nie oddychać spieczonym brudem i kurzem. Bo właśnie to oznacza brudny grzejnik. Radzimy, jak uporać się z czyszczeniem wnętrza grzejników panelowych, aluminiowych modułowych oraz żeberkowych.

Spis treści

Wyczyść kaloryfer przed sezonem grzewczym. Dlaczego to jest tak ważne?

Nie będziemy ukrywać – czyszczenie grzejników w środku to dość niewdzięczna praca. Wymaga poświęcenia czasu i wysiłku, a efektu i tak nie widać. Ale właśnie to, czego nie widać w tym przypadku jest naprawdę ważne. A jest to kurz i inne zanieczyszczenia, które osiadają w środku grzejnika, często przez dość długi czas.

Zwykle jest to najrzadziej czyszczony element w domu. Bo o ile jeszcze przy okazji porządków przecieramy grzejnik z zewnątrz, to najczęściej jego wnętrze pomijamy. Wspomniany kurz osiada więc spokojnie, aż do sezonu grzewczego. Wtedy, wraz z ogrzanym przez kaloryfer powietrzem, zanieczyszczenia uniosą się do góry i wypełnią nasze salony, sypialnie, pokoje dziecięce i inne pomieszczenia. Część dodatkowo „przypiecze” się, zapewniając charakterystyczny zapach lekkiej spalenizny, często towarzyszący początkowi sezonu grzewczego.
Kaloryfery oczywiście warto czyścić regularnie, wtedy każde kolejne będzie łatwiejsze i mniej pracochłonne. Ale nawet jeśli cały rok nam „zleciał” bez tej czynności, to zanim kaloryfery zaczną grzać, koniecznie musimy je wyczyścić.

Czyszczenie grzejnika panelowego. Jak zdjąć kratkę i dostać się do środka?

Grzejniki panelowe są obecnie w wielu domach. Ich czyszczenie jest nieco uciążliwe, ale też nie takie straszne, jak się często wydaje. Żeby wyczyścić te kaloryfery w środku, trzeba zdemontować górną kratkę (tzw. grill). A żeby zdjąć ją, najpierw trzeba usunąć panele boczne. Nie są do tego potrzebne żadne narzędzia, ale przydadzą się gumowane rękawiczki, które zapewnią mocniejszy uchwyt.

Panele boczne mogą być wyposażone w zaślepki (w górnej i/lub dolnej części, w okolicy śrubunku). Trzeba je zdjąć. Następnie panel trzeba dobrze uchwycić i pociągnąć do góry (lub w kierunku od grzejnika i potem do góry, w zależności od modelu). To samo robimy z obu stron. Z jednej strony najczęściej możemy panel zdjąć całkowicie. Z drugiej – znajduje się termostat (zawór) i często też doprowadzenie wody. Tutaj panel tylko zdejmujemy z obudowy i odsuwamy, ile się da. Następnie podnosimy grill. I gotowe.

Bywa jednak, że na kratce od góry są dodatkowe zaczepy, które jednocześnie pomagają mocować grzejnik do ściany. Wtedy należy je podważyć i wyjąć spod nich kratkę. W tym przypadku należy uważać, żeby grzejnik nie odchylił się od ściany (podnieśmy jeden zaczep, wysuńmy spod niego kratkę i zahaczmy z powrotem na grzejniku; następnie to samo zróbmy z kolejnym).
Uwaga: niech nas nie kusi, by podważać panele śrubokrętem itp. narzędziem, bo porysujemy lakier, a to prosta droga do korozji grzejnika!

Sprawdź: Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Na te błędy uważaj!

Czyszczenie grzejnika panelowego warto zacząć od ogólnego oczyszczenia go odkurzaczem, za pomocą małej, miękkiej szczotki. Jednak w ten sposób dotrzemy tylko do najbardziej skrajnych elementów. Do czyszczenia grzejnika w środku najlepiej użyć specjalnej szczotki do grzejników. Wygląda ona jak tradycyjna szczotka do butelek, jednak jest dłuższa i nie powinna mieć ostrego włosia (ich ceny zaczynają się od kilkunastu złotych). Taką szczotkę wsuwamy w każdy otwór i czyścimy. Można też wykorzystać szczotkę do butelek, jednak będziemy musieli jakoś przedłużyć jej rączkę, np. za pomocą kawałka drutu z aluminiowego wieszaka.

Kiedy grzejnik jest już czysty w środku, miękką szmatką, zwilżoną wodą z dodatkiem płynu do naczyń, umyjmy panel przedni i boczne oraz kratkę. Najlepiej wytrzeć je potem do sucha, nabiorą połysku i nie złapią od razu kurzu. Oczyśćmy też zaślepki, zawory i rurki, bo na nich też osiada brud.

Sposoby na czysty grzejnik: końcówka do odkurzacza i parownica

Są też specjalne końcówki do odkurzacza – mają długi, elastyczny wężyk i szczotkę albo wąską rurkę, przeznaczoną do czyszczenia przestrzeni wewnątrz grzejnika. Miewają też formę wydłużonej, elastycznej ssawki. Kosztują od kilkunastu złotych, a można znaleźć zarówno uniwersalne, pasujące do różnych odkurzacz, jak i przeznaczone dla konkretnych marek. Zwróćmy na to uwagę przy zakupie. To zdecydowanie wygodniejszy sposób.

Jeszcze innym, wygodnym i skutecznym sposobem jest użycie myjki parowej z wąską końcówką, dzięki której skutecznie usuniemy kurz z wnętrza grzejnika.
Można także posiłkować się… suszarką do włosów. Rzeczywiście nieźle „przedmucha” kurz z wnętrza kaloryfera, ale też sprzątanie spędzimy w jego tumanach.

Sprawdź: Jak samemu odpowietrzyć grzejnik? Instrukcja krok po kroku

Czyszczenie grzejnika aluminiowego modułowego

Jeśli mamy grzejnik aluminiowy modułowy, praca będzie znacznie łatwiejsza. Nie musimy niczego demontować. Od góry, między elementy grzejnika wsuwamy szczotkę, końcówkę odkurzacza lub dyszę parownicy i czyścimy po kolei wszystkie moduły. Na koniec przecieramy elementy zewnętrzne – najpierw mokrą szmatką, potem suchą.

Czyszczenie grzejnika żeberkowego

W niektórych domach można jeszcze spotkać tradycyjne żeliwne kaloryfery żeberkowe. Taką formę miewają też nowoczesne grzejniki modułowe. Tu musimy wyczyścić wszystkie przestrzenie między żeberkami. Zestaw akcesoriów jest taki sam, jak w poprzednich przypadkach – to ręczna szczotka, końcówka do odkurzacza, albo parownica. Dodatkowo można skorzystać ze szczotek do odkurzacza ze ssawką, albo zwykłej szczotki do butelek lub pędzla do malowania kaloryferów. Na koniec zostawiamy mycie zewnętrznych części wodą z płynem do naczyń.

O czym pamiętać przy czyszczeniu grzejnika?

Czyszcząc kaloryfer, pamiętajmy również o przestrzeni między nim a ścianą. Tam również osiada kurz, powstają pajęczyny itp. Możemy to zrobić ręczną szczotką lub odkurzaczem.

Przed czyszczeniem grzejnika rozłóżmy pod nim szmaty, folię (jeśli chcemy użyć odkurzacza, to przyklejmy ją np. taśmą klejącą lub czymś obciążmy) itp. Dzięki temu będziemy mieć mniej sprzątania, bo z kaloryfera wyleci sporo brudu. Jeśli pod grzejnikiem jest jakiś dywanik itp., to koniecznie go odsuńmy.

Łatwy sposób na czyszczenie grzejnika? Woda z proszkiem do prania nie jest dobrym pomysłem

W Internecie można ostatnio napotkać „cudowny” i łatwy sposób na wyczyszczenie grzejnika. Wystarczy w wodzie rozpuścić proszek do prania i tę miksturę przelać przez kaloryfer (pod spód podkładamy miskę). Jednak w ten sposób – lejąc strumień wody, bez dodatkowego ciśnienia – nie oczyścimy dokładnie wszystkich przestrzeni. Dodatkowo proszki do prania to środki chemiczne, które wypłukuje się z odzieży. Nie są przeznaczone do tego, by oddychać nimi, a przecież jakaś część osadzi się na wewnętrznych elementach grzejnika. Nie wiadomo też, jak długotrwały kontakt z nimi, szczególnie w wysokiej temperaturze, zadziała na lakierowane elementy grzejnika. Niestety, jeśli chcemy mieć czysty kaloryfer, musimy w to włożyć nieco wysiłku. Ale wynagrodzi nam to oddychanie czystszym powietrzem w domu.

Sezon grzewczy się zaczął? Nic straconego!

Jeśli sezon grzewczy nas zaskoczy, jak drogowców zima, i nie zdążymy wyczyścić kaloryfera na czas, to też nic straconego. Wystarczy go zakręcić i wyczyścić, gdy ostygnie.

Polecjaka Google News - RegioDom

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
neti
Wydmu[wulgaryzm]ę kurz od góry przy pomocy suszarki do włosów, a to co spadnie wciąga od razu roomba. Taki zabieg powtarzam kilka razy w roku, żeby grzejniki sprawnie działały.
Wróć na regiodom.pl RegioDom