Mrówki w ogrodzie – jak je zwalczyć

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Mrówka w ogrodzieMrówki wykonują dobrą robotę w ogrodzie, ale ich nadmiar bywa uciążliwy.
Mrówka w ogrodzieMrówki wykonują dobrą robotę w ogrodzie, ale ich nadmiar bywa uciążliwy. Diego Torres (Pixabay.com)
Pracowite mrówki są pożyteczne dla środowiska naturalnego. Gdy jednak obserwujemy ich inwazję w ogrodzie, trzeba temu zaradzić. Przedstawiamy naturalne sposoby i środki chemiczne do walki z mrówkami.

Gniazdo mrówek to sprawka samicy-królowej. Ona odpowiada za utworzenie kolonii i składanie w niej jaj. W odróżnieniu od pszczół, w kolonii mrówek żyje zwykle od 10 do 30 samic-królowych. Mrówki są z natury pożyteczne. Zabijają i zjadają szkodniki upraw ogrodowych. Roznoszą nasiona, dzięki czemu pomagają rozmnażać się kwiatom, np. fiołkom. Oczyszczają glebę z organicznych odpadów.

Przeczytaj poradnikJak skutecznie zwalczać mszyce na roślinach ogrodowych i domowych 

Jak szkodzą mrówki

Jeżeli jednak pojawia się zbyt wiele mrówek, stają się uciążliwe. Wpraszają się zwykle w czerwcu i pozostają na działce do końca lata. Spacerują po kwiatach, warzywach, owocach. I po człowieku też, a to bywa denerwujące. Trzeba temu zaradzić. – One nie jedzą, nie obgryzają roślin, ani ich nie podkopują, ale i tak je uszkadzają – tłumaczy Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Pod ziemią robią sobie gniazda. Pod korzeniami roślin oraz płytkami chodnikowymi podkopują ziemię, drążąc tunele. W efekcie gleba się zapada. Kwiaty i drzewa mogą zacząć usychać.

Naturalne metody na zwalczanie mrówek

Mrówkojada u nas nie spotkasz. Te ssaki występują głównie w Ameryce. W eliminowaniu mrówek mogą nam natomiast pomóc dzięcioły. – One karmią swoje młode larwami mrówek – precyzuje ogrodnik. – Potrafią wydobywać owady nawet ze szczelin w chodniku. Dorosłych osobników dzięcioły jednak nie atakują.

Kolejne sposoby znajdziesz w swojej kuchni. – Można posypać gniazdo mrówek proszkiem do pieczenia, sodą oczyszczoną albo solą – zaznacza dalej Mikietyński. – Polecałbym jednak bardziej proszek do pieczenia, ponieważ sól niszczy glebę. Rośliny nie lubią soli. W zbyt słonej ziemi nie mają jak pobierać składników mineralnych. To natomiast może prowadzić do usychania roślin.

Warto wiedzieć: Jak pozbyć się owadów z domu 

Następne metody: polewanie mrowiska octem, wrzącą wodą lub posypywanie ich mąką kukurydzianą. Kolejna rada – zasadzić w pobliżu gniazda tych owadów rośliny, których one nie cierpią. To m.in. majeranek, nagietek, bazylia, dalia czy lawenda. Sąsiedztwo tych roślin spowoduje, że mrówki szybko się wyprowadzą.

Olejki zapachowe też są skuteczne, choćby miętowy, goździkowy, cytrynowy, wspomniany lawendowy. Mrówki nie znoszą również zapachu mielonej kawy i cynamonu.

Chemia kontra mrówki

Gdy naturalne metody, mimo że były powtarzane, zawodzą, warto sięgnąć po preparaty chemiczne. Te zawierają w składzie przeważnie zapachy dobrze kojarzone przez mrówki. Środki chemiczne wabią mrówki, te je zjadają i się nimi zatruwają. Chętnie nawet zabierają granulki czy proszek do swoich gniazd, nieświadome zagrożenia, obdarowując nimi królowe i pozostałe mrówki. Tym samym gniazdo zostaje zainfekowane i wszystkie jego lokatorki giną.

Warto też wiedzieć: Naturalne sposoby na mszyce i przędziorki 

– Środki rozrabia się z wodą lub posypuje proszkiem. Preparaty owadobójcze np. w sprayu, specjalne na mrówki, też działają – dodaje nasz rozmówca. – Podobnie, jak płytki na owady biegające. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszędzie można stosować chemię. Nie wolno jej używać w pobliżu studni i innych ujęć wody. Środki chemiczne mogą też uszkodzić rośliny, które mają krótki okres wegetacji. Preparaty powodują bowiem ich skażenie.

Tego o mrówkach nie wiedziałeś

W przyrodzie, w samej Polsce, występuje ponad 100 gatunków mrówek. Do najpopularniejszych należą hurtnice oraz murawki (nie mylić z pszczołami murarkami), a także gmachówki. Mrówki mogą ugryźć. Czerwone gryzą najbardziej dotkliwie, ale one występują głównie w lasach. Mrówka gryzie, gdy czuje się zagrożona. Po ugryzieniu, w zranione miejsce ofiary wpuszcza jad, żeby ją zatrzymać. Jad mrówki – który stanowi nawet 20 procent jej masy ciała – może spowodować ból albo swędzenie. Ten jad zawiera kwas mrówkowy. Najbardziej podatni na jad mrówki są ludzie uczuleni na owady błonkoskrzydłe. Na skórze pojawiają się czerwone, swędzące krostki. Nieleczona dolegliwość może prowadzić do martwicy tego fragmentu skóry. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom