Niebanalne kompozycje można tworzyć łącząc ze sobą małe ozdobne dekory, mozaiki i płytki. Połączenia metalowych mozaik ze szkłem, czy drewnianych z surową formą kamienia, są ciekawą alternatywą dla osób lubiących nowoczesny design.
Zobacz również: Mozaiki: jak ułożyć kompozycję
Mozaiki szklane
Mozaiki szklane są różnorodne pod względem kolorów, kształtów, jak i faktury. Dostępne są błyszczące, matowe, z perłową lub połyskującą złotymi refleksami powierzchnią. Dzięki modnej kolorystyce i pomysłowym zestawieniom mozaiki szkalne łatwo można dopasować do innych elementów i mebli w pomieszczeniu. Dobrze komponują się np. z drewnem czy kamieniem. Przy użyciu trójwymiarowych szklanych płytek możemy w prosty sposób optycznie powiększyć małe pomieszczenie.
Ciekawym rozwiązaniem jest ułożenie lustrzanych mozaik w stylu art deco, które budują dodatkową przestrzeń we wnętrzu tworząc ciekawą ozdobę ściany. Produkty szklane szczególnie polecane są do układania na powierzchniach narażonych na stałe działanie wody jak np. ściany łazienek, kuchni, brodzików, czy saun. Należy pamiętać, że szkło jest mniej odporne na zarysowania, dlatego producenci nie zalecają stosowania go w miejscach o intensywnym ruchu, gdyż łatwo o uszkodzenie szklanej powierzchni.
Mozaiki i płytki ceramiczne
Ceramika nadaje pomieszczeniom wyrafinowany i bezpretensjonalny nastrój. Na rynku dostępne są kostki ceramiczne wypalane i ręcznie malowane (np. Ceramic Decore). Mozaiki ceramiczne są przeznaczone do stosowania wewnątrz budynków. Znajdują zastosowanie w kuchni, łazience czy holu. Jest to rozwiązanie, które łączy tradycję z nowoczesnością.
Mozaiki metalowe
Mozaiki metalowe (np. Metallic marki Dunin wykonana ze stali kwasoodpornej) polecane są szczególnie osobom ceniącym nowoczesny minimalizm. Dzięki użyciu ich w kompozycjach ze szkłem czy betonem uzyskujemy industrialny charakter pomieszczeń. Powierzchnia mozaik metalowych jest gładka, o metalicznym połysku. Są uzupełnieniem wnętrz, wprowadzającym poczucie elegancji i estetyki. Oprócz mozaik stalowych dostępne są także mozaiki miedziane. Dodatki wykonane z miedzi podkreślą surową formę pomieszczeń, jednocześnie nadadzą im ponadczasowy charakter. Zarówno mozaiki miedziane jak i metalowe dobrze komponują się z naturalnymi surowcami jak drewno czy kamień.
Mozaiki metalowe cechuje szereg zalet, m.in. odporność na korozję oraz wysokie i niskie temperatury.
Mozaiki kamienne
Surowa forma kamieni nadaje wnętrzom prosty, lecz wyrazisty styl. Pomieszczenie zaaranżowane z użyciem mozaiki kamiennej jest chłodne, a zarazem eleganckie. Mozaiki z kamienia charakteryzują się bogactwem kolorów i kształtów – od tradycyjnych, po nowoczesne, trójwymiarowe grafiki (przykładowymi produktami są mozaiki Stone i Zen). Dostępne są elementy błyszczące, matowe, oraz o kwadratowych, okrągłych, a nawet nieregularnych kształtach. Kamień jest materiałem wytrzymałym na działanie czynników zewnętrznych, dlatego zaleca się jego stosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Zaleca się stosowanie mozaik kamiennych na takich powierzchniach jak np. tarasy, filary, kominki, ściany łazienek, kuchni, brodzików, saun.
Mozaiki drewniane
Ciekawą propozycją dla osób chcących przenieść naturę do wnętrza domu jest drewno. Mozaiki drewniane mogą być wykonane w różnych gatunków drzew: dąb, wenge, merbau, cyprys, grab, amberwood, a także bambusa (np. ETN!K). Mozaiki wykonane z naturalnego drewna nadają wnętrzu prosty, ascetyczny charakter oraz tworzą subtelny i wyrafinowany, ciepły nastrój. Dobrze komponują się z beżem, morską zielenią oraz monochromatycznymi szarościami. Mozaiki drewniane można zestawiać z płytkami wykonanymi z kamienia naturalnego.
Takie rozwiązanie szczególnie pasuje w łazience, która dzięki temu będzie wyglądała jak domowe spa. Mozaiki drewniane polecane są na posadzki i ściany w łazience, kuchni lub salonie.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?